עוד מסמר בארון העיתונות: הפיטורים בידיעות

היום הונח עוד מסמר בארונה של העיתונות הישראלית. בשורת הפיטורים של עשרות מעובדי קונצרן ידיעות אחרונות נשמעת מתוזמרת, מהלך מתוכנן היטב שגם עיתוי פרסומו ונוסח ה"הודעה לעיתונות" שנלוותה אליו נוסחו ונבררו בקפידה.

זה נשמע כמו "אויויוי, אנחנו נורא מסכנים" ואולי מהלך זה מסמן את תחילת הקץ של העיתונות. כשכתבנו כי העיתונות על ערש דווי, נשאלנו אם איננו מגזימים.

ידיעה על עשרות עיתונאים מפוטרים היא מסוג הידיעות שקונצרן ידיעות אחרונות הקפיד, לאורך השנים, להצניען ולגמדן אף כי מדיניות הפיטורים נמשכת בו זה שנים, עוד הרבה לפני שישראל היום הגיח לאוויר העולם, אבל איזו הזדמנות פז נקרתה לראשי העיתון: עכשיו, כשכל המדינה גועשת סביב צעדי הקיצוצים של ראש הממשלה ושר האוצר, ידיעה כזו תיעלם ותתאייד כלא הייתה ובאותה הזדמנות יקטפו בעלי העיתון עוד בונוס: כל העיתונים שפנו לידיעות אחרונות קיבלו, בעסקת חבילה, מתקפה מתוכננת נגד העיתון ישראל היום בנוסח "הם הורסים את שוק התקשורת", טענה שראוי להתעכב עליה. זוהי נעימה ערבה לאוזנם של כל המו"לים, שגם הם ניגפו באחרונה במהפכת התקשורת הגלובלית שאינה מותירה הרבה סיכוי לעיתונות מודפסת. בישראל יש גם את מי להאשים.

פתאום, מוצג העיתון הגדול במדינה, המפטר עובדים במהלך בזק, כצדיק הדור. וזה לא קורה מאהבת מרדכי. אם פעם היה בידיעות אחרונות ועד עיתונאים שהתייצב, לפחות למראית עין, לצד המפוטרים, הרי עתה לא משתחררת שום הודעה על מעורבות של ועד שיפעל למניעת הפיטורים. וכך, אפילו לא באישון לילה אלא בריש גלי, מכריז העיתון על פיטורים צפויים של עשרות עיתונאים מהעיתון ידיעות, מאתר האינטרנט Ynet וגם מכלכליסט.

המעורבות של שלדון אדלסון כמו גם זו של ידידו רון לאודר בשוק התקשורת הישראלי היא יותר מבעייתית. לא מזמן, התייחסנו כאן להשפעה ולמעורבות זו של הדודים העשירים מאמריקה בשוק התקשורת המקומי. אחת הדוגמאות הבוטות לבעייתיות הזו זעקה לעינינו לאחרונה, עם פרסום מכתבו של משה סילמן שהצית את עצמו. מכתב שזכה ל"עריכה" בעיתון ישראל היום, שלגמרי במקרה, השמיט את מה שכתב סילמן ז"ל נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ.

אדלסון, המיליארדר היהודי, מזרים לעיתון ישראל היום כספים בלי למצמץ ועיתון החינם שלו העפיל לראש טבלת קוראי העיתונים בישראל. מצד שני, מה לידיעות להלין נגדו, כשהוא חובר פתאום במחווה ידידותית למתחריו הקורסים מעריב והארץ? ידיעות אחרונות נהנה, במשך שנים, משליטה ללא עוררין בשוק התקשורת. הקלפים היו בידיו, אך הוא הצליח לשמוט מידיו את הבכורה בזכות ולא בחסד: הצלחת ישראל היום, מעבר להיותו עיתון חינם, היא גם מראה עכורה של פני התקשורת הישראלית שבגדה בקוראיה ומעלה בחזון שלה. ציבור הקוראים הנאמן לא היה ממהר לנטוש את הספינה אם זו הייתה מכבדת אותו ולא משתמשת בו כפלטפורמה נוחה לרווחים ולאינטרסים של המו"ל, אילמליא חזה הציבור במו עיניו במעורבות התקשורת עם השלטון ועם בעלי ההון.

זה נשמע ארכאי לדבר על העיתונות של פעם, אבל מה לעשות כשהעיתונות של היום הפכה צינית ואיבדה בצורה גורפת מאמינותה, כשבעליה מתבוננים רק בשורת הרווח במאזן.

עיון בטוקבקים לידיעות שפורסמו היום עשוי להיות מעניין במיוחד, כי הוא חושף מספר פנים: מצד אחד, את האכזבה של הקוראים מהידרדרות העיתונות ומהתבכיינות המו"לים מרגע שצצה להם תחרות. מצד אחר, את שרשרת המזון שמעסיקה את הטוקבקיסטים בתשלום: אלה הפכו לדור החדש של העיתונאים: להם מותר להשמיץ, לדבר בשפת רחוב ולחשוף רכילויות חמות מהתנור שהעיתונות הקונבנציונלית מתקשה להשיג. זה ברור שיש יד מכוונת מאחורי הטוקבקים האלה, יד מכוונת של אנשים שיודעים יותר אבל מעדיפים להישאר בצל ולרחוץ בניקיון כפיהם.

פורסם במגפון

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

2 תגובות על ״עוד מסמר בארון העיתונות: הפיטורים בידיעות״

  1. התקשורת הישראלית שבגדה בקוראיה ומעלה בחזון שלה. go to bed, you are sick. if you belive that there was any vision to the newspapers in israel.

  2. הנחום הזה הוא המוצר הבאוש של ישראל החדשה ביבי לנד. אחד שמינקות שהאכילו אותו מה"ארץ" עד ל"יתד נאמן" בפשעי מפא"י. ל"דבר" היה חזון, ל"חרות" היה חזון ל"קול העם" ל"למרחב" ל"על המשמר"
    ל"הצופה", גם ל"העולם הזה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s