סליחה, יקירה. מכורה שלי

סליחה, יקירה. סליחה על שאנו קורעים אותך לגזרים בשנאה עוורת. סליחה על שהפכנו את האחווה והשוויון  למלים נבובות. סליחה על שנתנו לקבוצת בעלי הון ציניים להפוך לאדוני הארץ. סליחה על שיש בך ילדים רעבים. סליחה על שהמלכנו אליטה אנטי ציונית ונתנו לה להשתלט על השיח

על אודות אדמת הטרשים המדממת שלך, או של ליטא מולדתה, כתבה לאה גולדברג את המלים הנצחיות : "מכורה שלי, ארץ נוי אביונה". בכל מקרה, אין כמלים האלה לתאר את הארץ הזו.

"עלובה שלי, אביונה ומרה
למלך אין בית, למלכה אין כתר
רק אחת בעולם את שבחך אמרה
וגנותך חרפתך כל היתר"

מפת ארץ ישראל. ויקימדיה.

רון מיברג, שלא חי בארץ לפחות עשור, מתבייש להשתייך אליך. זמן קצר לאחר הרצח של ילדים יהודים בטולוז, הוא מעדיף לומר שהוא צרפתי, אבל הוא פורט לפרוטות את הזכויות לחוזרים ארצה ורוצה/לא רוצה (?)  שתהייה לו זכות בחירה בחו"ל. בכלל, הוא רוצה שתהיי מדינה "מתוקנת" ורואה את עוולותיך דרך המשקפיים של נועם חומסקי ושל המרקע המרצד אלפי פעמים עם תמונת סא"ל אייזנר מכה מפגין דני שלא הוזמן לישראל, שמתנגד לקיומה של ישראל, אך  בכל זאת בא לכאן כדי להפגין נגד ישראל. המרקע של מיברג לא שיקף בה בעת את הטיפול שמעניקים שוטרים דנים למפגינים, או היחס של שוטרים אמריקאים לחשודים בנהיגה פרועה, בעיקר אם הם שחורים.

קבוצה מממשלת אבירי הפייסבוק שמה לה למטרה להדיח את ראש הממשלה. סליחה, לא אמנה פה את רשימת שמות התואר, הקריקטורות הפוגעניות, האמירות הציניות והסקרקסטיות שהעניקו לו, ובשם השקיפות אף אודה שלא הצבעתי עבורו בגלל השקפת עולמו הכלכלית. היום, יום הזכרון, הוצפה גם האשמה של ראש הממשלה בציניות, כי הוא העז להזכיר את אחיו, יוני נתניהו. תגידו, אתם השתגעתם?

יאיר וליהיא לפיד. צילום: רפי מיכאלי

אותה חבורה מדביקה למתנחלים כינויי גנאי שלא היו מביישים את הקריקטוריסטים והסאטיריקנים הנאצים. הקבוצה הזו, שלא תעזו להגיד עליה שהיא, למשל, לא דמוקרטית או עריצה או אלימה (זה רק אלימות מילולית, או יידוי אבנים ליד גדר ההפרדה. לא משהו חמור). זו קבוצה שטחו עיניה מראות את כל העוולות שיש פה, נגד עניים, למשל. היא שכחה שיש פה, בישראל 2012 קבוצה מובחרת של  אוליגרכים, שנכנסים לכולנו לכיס בדרכים ערמומיות. היא שכחה שיש פה "תספורות" על חשבוננו. היא ממצמצת כשרואים נערים יהודים צוחקים על השואה. הכיבוש אשם. נקודה. ושלא תעזו להגיד עליהם גם שהם שטחיים. להפך, הם ממש נגד אחזקת השטחים.

אפרופו אוליגרכים. חברת ביטוח הולכת לשלם למגישת חדשות טלוויזיוניות לשעבר 2.5 מיליון ש"ח לקמפיין. זו רק דוגמה. אחת. זה לגיטימי, יגידו בשכבות המבוססות. זה כסף פרטי. מותר להם לעשות בו מה שהם רוצים. באמת, למה צרות העין הזו? אז מה אכפת לך אם היא מרוויחה בקמפיין אחד משהו כמו חצי מיליון משכורות חודשיות רגילות? זה על חשבונך? אז זהו, שכן. השכר שמשלמים בנקים, חברות תקשורת, חברות ביטוח, לקמפיינים מנקרי עיניים, הוא על חשבוני, הכספי והנפשי.

יאיר לפיד הפך גם הוא מטרה לחצי קבוצת שוחרי הדמוקרטיה. פתאום הפכה הנחיית אירוע  "שרים בכיכר" בערב יום הזיכרון למקפצה פוליטית. אני תוהה אם היו נזעקים במקרה שאיש מאנשי שלומם היה מקבל את ההנחיה. בתנאי שהייתה לו קצת כריזמה. אבל בינינו, מי?

יש מקום לבקר את השלטון. יש מקום (ענק) לכמוה לשלום. יש מקום ענק לרצות בקץ כל המלחמות. ויש מקום להביט במציאות בעין מפוכחת. לראות מה קורה בסוריה שכנתנו, לא לשכוח קצת היסטוריה ולהודות על האמת המרה, שאנחנו די לבד. אנחנו מתנצלים כשאנחנו אשמים וגם כשאנחנו לא אשמים. אנחנו מאשימים את עצמנו ללא הרף. וכל זה לא ממש עוזר.

פורסם במגפון

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

8 תגובות על ״סליחה, יקירה. מכורה שלי״

 1. רון מיברג רוצה שתהייה לו זכות בחירה בחו"ל?
  הנה מה שרון מיברג כתב: "באותה מידה היה נחמד אילו לא היו עולות הצעות חוק המבקשות להעניק לנו זכות הצבעה"

  והמתנחלים, שמפעל ההתנחלות שהם לוקחים בו חלק, גרם ויגרום נזק שקשה לשערו לעתידה של מדינת ישראל, אולי קנו בצדק רב את כינויי גנאי שמדביקים להם.

  ולגבי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הרי הוא מעולם, במהלך חייו הפוליטיים, לא דיבר סרה באיש.

 2. מאוד התחברתי אל מה שכתבת.
  הדבר העצוב ביותר בעיניי הוא שביום העצמאות, מכל הימים, אנו נאלצים לבקש סליחה ולעשות חשבונות נפש, במקום ביום הזה לחגוג, ובשאר הימים להתחשבן ולהרהר.

  כתבתי דברים, ברוח שנראה לי שקרובה לרוח הדברים שאת כתבת, בכל הנוגע לגינויי ימי הזכרון. מוזמנת לקרוא : http://shnizi.wordpress.com/2012/04/25/memorialdays/

  חג שמח !

 3. מסכים הרבה מהדברים שכתבת. רק נראה לי שמשום מה את עושה הנחה דווקא למתנחלים, שהם הקבוצה שבסופו של יום מוליכה את כולנו אל עבר קץ הציונות, בדמות חלום הבלהות של המדינה הדו לאומית. השמאל הרדיקאלי, לעומתם, בעיקר עושה הרבה רעש.
  חג שמח.

 4. תודה לכם, הילה, עודד, הרצל, א.ארגמן ואנונימי. הרצל (מבשר הציונות?), הציטוט שלך מדברי מיברג מדויק, תודה, אלא שאני תוהה מה בדיוק מיברג רוצה באמת. אם הוא באמת כל כך רוצה להתנתק מההויה הישראלית, למה הוא מטריח את עצמו? (בשביל הכסף?) אשר למתנחלים, מבלי להתייחס לתפיסת עולמם, לא נראה לי שלמישהו יש זכות להתייחס אליהם בביטויים אנטישמיים כפי שעושים לא מעטים. הם, מחד, נצמדים לאדמה שבעיניהם היא 'ארץ ישראל', שאחרים מבכרים לרדת ממנה ולמתוח ביקורת לא בונה על עצם הקיום הישראלי.
  לא. ארגמן, אהבתי את מה שכתבת. תודה על ההפניה.

 5. מסכים אתך לגבי הכינויים הלא ראויים שיש כאלה המדביקים לכלל המתנחלים. אני מסרב,לעומת זאת, להתרשם מהפן האדיאולוגי של כל הסיפור. לא שהוא לא קיים, הוא כן, אבל זו אידיאולוגיה מן הסוג שמסכן את עצם קיומי במקום הזה וככזו אין לי עודף סימפטיה אליה, או הערכה. כמה עשרות אלפי יורדים מן הארץ לא מקרבים כהוא זה את קץ החלום הציוני. ההתנחלויות-בהחלט כן. צריך להסתכל למציאות בעיניים.

 6. יש ציונות ויש ציונות.
  כפי שכתב מרטין בובר, מענקי הרוח של המאה העשרים, במאמר: ציונות ו"ציונות" (מאי 1948)

  "מעודנו לא היו הרוח והחיים כה רחוקים זה מזה כמו שהם עכשיו, בתקופה
  זו של "התחייה". או שמא תכנו בשם "רוח" את האנוכיות הקולקטיבית,
  שאינה יודעת כל קנה מידה שלמעלה ממנה ואינה נכנעת לכל צו מגבוה? היכן
  קובעים צדק ואמת את המעשים, כלפי חוץ וכלפי פנים? (אמרתי "כלפי פנים",
  שהרי התפרעות כלפי חוץ גוררת בהכרח התפרעות כלפי פנים.) "ציונות" זו
  מחללת את שם ציון; היא אינה עוד אלא אחת מצורות הלאומנות הגסות של
  ימינו, שאינן מכירות בכל מרות שממעל לאינטרס – המדומה! – של
  האומה. הווה אומר, שהיא מתגלה כצורה של התבוללות לאומית, שהיא
  מסוכנת יותר מכל טמיעה פרטית; שהרי זו לא קלקלה אלא את היחידים
  והמשפחות שנטמעו, ואילו ההתבוללות הלאומית מפוררת את גרעין עצמותו
  של ישראל."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s