הלו, אנחנו לא מבקשות. אנחנו דורשות שוויון

כשמשריינים מושב לנשים בכנסת, מעליבים אותי. בדיוק כשם שנעלבתי בשם השופט אורי שוהם שמונה לבית המשפט העליון על תקן 'המזרחי'. ובעצם, אני נפגעת הרבה יותר כשאני שומעת על פערי השכר המובנים והממוסדים בין נשים וגברים במשק

הדברים האלה נכתבים בעקבות יזמה חדשה של העיתון מגפון להחתמת אנשים על עצומה שתקדם שוויון נשים ובכלל זה, תוביל לכך שהכנסת שלנו תהייה מאוכלסת ביותר מעשרים וארבע נבחרות ציבור.יש לי דעה קצת אחרת בנושא.

הנה העצומה:>>> עצומה למען ייצוג שווה לנשים בכנסת

בשנת 1996 השתכרו גברים פי 1.9 מנשים. מסקר של בנק ישראל, שפורסם ב-2010, עולה כי שכר הנשים עדיין נמוך ביותר בהשוואה לשכר גברים: אשה השתכרה 64% מהשכר הממוצע של גבר, ובכך עוד התפארו כותרות העיתונים שדיברו על 'שיפור' בממדי השוויון של נשים וגברים ועל העובדה שנשים במדינות המפותחות סובלות תכופות מפערי שכר גבוהים מאשר בישראל.

הדרת נשים עלתה לכותרות בתקופה האחרונה, במידה רבה תודות למגבלות חדשות שכופה החברה החרדית של נשיה ועל נשים בכלל. במפלגות החרדיות אין זכר לייצוג נשי. אף לא בש"ס, המייצגת גישה מתונה יחסית של הרב עובדיה יוסף, שגם הוא לא התיר לבתו, עדינה בר שלום, להתמודד בבחירות לכנסת. אין ספק שיחס מפלה זה של המפלגות החרדיות ראוי לו שיופסק. זאת ועוד, גם במפלגות הדתיות המתונות נוכחות נשים הייתה, לאורך השנים, נדירה ביותר.

ואולם, אם אנו מדברים על שריון גורף של מקום לנשים בכנסת, הדבר מריח בעיני ריח של שוביניזם ופטרונות. יש בכנסת שלנו נשים ואנשים ראויים. מעט.

רוב חברי הכנסת מתמנים לכהונתם בגלל שאיווט ליברמן, או הרב עובדיה יוסף, או מוישה זוכמיר, הכניסו אותם למקום ריאלי ברשימה. נכונה הטענה ששמעתי דווקא מפיה של ג'ודי ניר מוזס שלום ביום שישי האחרון (ברשת ב'), שאנשים לא מתמנים לכנסת בצורה דמוקרטית. כרעייתו של בכיר בליכוד יהיה תמים להניח שהדברים לא נאמרו מזווית אינטרסנטית, מה גם שיאיר לפיד מאיים בפתח עם שורת מינויים למפלגה-ממלכה משלו. מינויים 'ראויים' בעיני מי? בעיני לפיד כמובן. אם עינת שרוף, למשל, תרצה שם מקום, הוא בטח לא יגיד לה לא. ויכול להיות שהיא ראוייה. אבל מי יחליט על כך?

אני רוצה שאותה נבחרת ציבור תייצג אותי בכבוד. אני רוצה שתהייה לה דעה עצמאית.
שהיא לא תיכנע לשריון מפלגתי בהצבעות מצפוניות

לכן, אם אנו מדברים על מינוי חברי כנסת, נראה לי כי מעבר לחיפוש הנכזב אחר אג'נדה שהתאיידה אי שם בהיסטוריה של פוליטיקה הישראלית שהנפיקה 'מפלגות אמצע' בנות קדנציה אחת או שתיים, כדאי שננסה לוודא שחברי הכנסת הם בני אדם שראויים לייצג אותנו, ויתרה מכך, למנוע את מינויים של אלה שאינם ראויים.

אני לא רוצה לשריין מקום בכנסת לאשה, רק בשל היותה אשה. אני רוצה שאותה נבחרת ציבור תייצג אותי בכבוד. אני רוצה שתהייה לה דעה עצמאית. שהיא לא תיכנע לשריון מפלגתי בהצבעות מצפוניות, כפי שאנו עדים להצבעות בוועדת הכספים של הכנסת, המשמשת לא אחת חותמת גומי לחקיקה דרקונית ולאישור קיצוצים על גב השכבות החלשות באוכלוסייה, רק משום שהצבעה זו תואמת את רוח המפקד, או משרד האוצר.

אני רוצה שהיא תתנגד בתוקף להמצאה הישראלית המבאישה של חוק ההסדרים במשק, המשרת את ממשלות ישראל לדורותיהן (מאז 1985) כדי לעשות מחטפים של הרגע האחרון לפני אישור תקציב המדינה. אני רוצה שחברת כנסת שמייצגת אותי תלחם על עמדתה. וכן, אגב, שתהייה לה עמדה.  ואם יש חבר כנסת שיעשה זאת, אעדיף אותו, גם אם מותר לו לעטות לבוש זכר ולשיר בקהל הקפוטה והשטריימל.

יש בכנסת שמות של נשים וגברים כאלה. בחירתה של שלי יחימוביץ' לראשות מפלגת העבודה צריכה לעודד נשים. המאבק שלנו צריך להיות נגד אפליית נשים – ולא בעד אפלייה מתקנת. אנחנו לא רוצות טובות. אנחנו רוצות צדק.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

3 תגובות על ״הלו, אנחנו לא מבקשות. אנחנו דורשות שוויון״

  1. ההסבר שנתת כאן מובן וברור. השאלה היא על כמה עצומות עוד נחתום? איזו כמות של עצומות דרושה כדי לתקן חוסר צדק, חוסר שוויון, חוסר איזון בחברה?
    אולי נחשוב על דרך אחרת במקום להגיש עצומות ולחתום עליהן?

  2. לייק לפוסט ולייק לתגובה של תירצה.
    חוששני שעצומות ו"לייקים" כמו שלי, לא יזיזו כלום…

  3. ההצעה שלי, מאז ומעולם, לפעול במרחב המיידי של כל אחת ולהתחייב, כל אחת לעצמה, שהיא תתמוך בדרישות של חברתה בקהילה שלה, או במאבק שהיא נמצאת בו. כרגע אין "רשת" שעליה אפשר לסמוך, כמעט אגיד נהפוך הוא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s