בכלל לא פוליטיקלי קורקט- שלמה מעוז

זה מוזר שהדברים יוצאים מפיו של שלמה מעוז, מהפרשנים המוערכים של שוק ההון, שכיהן עד אמש ככלכלן הראשי של אקסלנס נשואה . הוא כבר שילם בכסאו על התבטאויותיו. מעוז נישא על כפיים בעיתונות הכלכלית ש'סופרת' כל מלה שלו.  בנאום חוצב להבות במכללת ספיר, הוא שחרר את חרצובות לשונו – ונדמה שמה שהכי הרתיח את דמו זו המחאה החברתית אה-לה רוטשילד. יד על הלב- האם אין גרעין של אמת בדבריו?

כל העיתונים חוגגים על אמירותיו של שלמה מעוז על בנק לאומי (בנק של לבנים), האליטה האשכנזית וגם בית המשפט העליון (הם עושים טובה שהם ממנים שופט מזרחי).

שלמה מעוז

הורדת המחירים שנבעה מהמחאה החברתית (מחירי הטונה כמשל) היא שהגדילה את מספרי המובטלים בפריפריה, אומר מעוז, מה עוד שמארגני מחאת רוטשילד הם 'ילדים מפונקים של האליטה האשכנזית' ואינם מייצגים לדבריו את אנשי מאהל התקווה, ג'סי כהן בחולון או מפגינה כמו ויקי כנפו, שלא זכתה לגיבוי שלו זכו מפגיני רוטשילד. מעוז אף טען כי יחס המשטרה למפגיני רוטשילד לא דמה ליחסם למפגינים משכונות המצוקה ומהפריפריה.
"אני לא אהבתי את זה שהתמקמת בשדרות רוטשילד. הייתי מעדיף שהמחאה תתחיל בשכונת התקווה או בבאר שבע" הוא אמר לדפני ליף שהבהירה כי אינה צריכה להתנצל על כך שהיא מתגוררת במרכז תל אביב.

הטוקבקים על דבריו של מעוז משקפים, אולי, יותר מכל את האווירה הציבורית סביב המחאה, סביב הגזענות הישראלית. תגובות שגלשו, כמה לא מפתיע, לויכוח האשכנזי-מזרחי המוכר .
אם נפרוט את טענות מעוז, נמצא בהן יותר משמץ של אמת. המחאה באמת לא ייצגה את הפריפריה הענייה, הסובלת, המודרת. החברה הישראלית אכן נחלקת בין אשכנזים ומזרחים, למרות שכמו שאומרת החוקרת נטע סלמון שחקרה את קליטת עולי אתיופיה בישראל, ה'שחורים' (המזרחים) של ישראל הישנה 'הלבינו' תודות לבואם של האתיופים, והנה אנחנו כבר עדים לתופעות התנשאות כלפי האתיופים גם מצד המזרחים- ראה שערוריית קרית מלאכי.

ובית המשפט העליון? איך אפשר להתעלם מהחרפה ומהבושה של ההחלטה הפטרונית למנות שופט מזרחי. אורי שוהם, שופט בעל כישורים, שהוצג בחדשות ערוץ 2 בראש ובראשונה, ולפני הצגת כל הרזומה המפואר שלו, כ" יליד עירק". יענו, עשו טובה למזרחי הנחות והכניסו אותו להיכל. מה חבל ששוהם אינו אישה, מתנחלת ודתית: כך היו משיגים שופטת מחמד שעונה לכל ההדרות גם יחד וברוך שפטרנו.

 באקסלנס נשואה פיטרו את שלמה מעוז. תקראו לזה סתימת פיות, תכנו זאת שיקול עסקי- כי מי רוצה להסתכסך עם בנק לאומי, או שתפנימו שמי שאינו הולך במשעול המיינסטרים, סופו רע ומר.

כתבה זו פורסמה גם  במגפון  – דף הבית

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

2 תגובות על ״בכלל לא פוליטיקלי קורקט- שלמה מעוז״

  1. אני בכלל התפלאתי כשזה עורר כ-ז-א-ת שערוריה, הוא לא אמר בעצמו דברים גזעניים, אלא דיבר על הגזענות שהוא, מעדותו האישית, נתקל בה.
    הוא דיבר נגד ראשי המחאה, אף על פי שלדעתו יש גם יש סיבות למחאה.

    בקיצור, נראה לי שאקסלנס נשואה הגיבה כמו שאלרגים מגיבים לשמיכת סקאביאס צבאית – אדמומיות, פריחה, גירוי בעין, עיטושים, פיטורין מיותרים.

  2. זה לא נכון שהמחאה לא ייצגה את הפריפריה הענייה. המחאה אמנם התחילה ברוטשילד, וראשי דובריה הם תל אביביים מ"מעמד הביניים" והם גם דיברו בשם מעמד זה בעיקר, אך במקביל קמו מאהלים בכל הארץ, מאילת ועד קריית שמונה, וכל מאהל פיתח דיונים משלו ונשא מסר משלו, כך שהמחאה הזו היתה הרבה יותר ממחאת מעמד הביניים, שממנו היא אמנם התחילה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s