מזמן לא הסכמתי כל כך עם פרופ' שטרנהל, אבל

די לעמימות, אומר פרופ' שטרנהל בהתייחסו למחאה החברתית- ואי אפשר שלא להסכים איתו יותר. מישהו שמע מהי האג'נדה של מנהיגות המחאה? חוץ מהסיסמא הסוחפת 'העם רוצה צדק חברתי' מישהו יודע על איזה מין צדק מדובר? צדק במה? צדק למתמחים? לעובדים הסוציאליים? לעובדי הקבלן? לעניים? לילדים שגדלו בכפר שמריהו?

אי אפשר שלא להסכים יותר עם טענתו הבסיסית של שטרנהל שצריך לשנות את הסדר הניאו ליברלי המתפשט והולך במקומותינו.

אלא שזה נורא קל לתלות את כל האשם ב'ממשלת הימין', ב'מתנחלים'. ב'ביבי נתניהו'. זה גם פוטר את הדובר מניסיון לבנות תזה מעמיקה בעניין המבנה החברתי שלנו ומזכה אותו מיד בהנהוני אהדה של כל האינטלקטואלים המבינים, הירוקים, שלא שונאים אף אחד, אפילו לא את המחבלים שרצחו את משפחת פוגל. את אף אחד חוץ מהמתנחלים. וביבי. האינטלקטואלים שיש ביניהם הסכמה כללית על אותם עניינים, ושכו-לם בטוחים ש'להעיף את ביבי' זו נוסחת הקסם לכל תחלואינו. את מי הם יציבו בראשות הממשלה? עם השאלה הזו, למשל, הם לא מנסים להתמודד.

הייתי מצפה מהפרופסור המכובד שלא יציג את אותן אמרות שחוקות שאימצה מקהלת אוהדי דפני ליף בפייסבוק או בעיתון הארץ.

באמת, אין לאף אחד משהו מקורי יותר לומר חוץ מ'ביבי' ? אפילו 'שרה' נשמע כבר יותר מקורי. דחילק.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

7 תגובות על ״מזמן לא הסכמתי כל כך עם פרופ' שטרנהל, אבל״

 1. בימים הראשונים (למי שזוכר) המחאה לא התרכזה ב"צדק חברתי" אלא במצוקת הדיור בלבד, ועיקר טענותיה הופנו כלפי העברת התקציבים לחרדים ולמתנחלים. רק לאחר שהושמעו תלונות שהמחאה "שמאלנית מדיי" ושנראה היה שיותר מדיי אנשים (ביניהם גם אני) מתנערים מהדמויות שזוהו עוד בשלב מאוד מוקדם עם השמאל הקיצוני – רק אז החלנו לשנות את הכיוון ל"צדק חברתי".

  אבל בעיניי זוהי עדיין מחאה של שמאל קיצוני. הקריאה לצדק חברתי היא תמיד נכונה ותמיד קל להזדהות איתה, אבל אני לא ממש חושב שאת דפני ליף מעניין צדק חברתי כמו שמעניין אותה מדינה דו-לאומית לצד מדינה פלסטינית.

  באופן אישי אני גדלתי וגרתי רוב חיי בג'סי כהן שבחולון, ובאופן אישי ראיתי כמה הדיווחים וההתייחסויות של אנשי המחאה כלפי המאהל מוגזמים, עד כדי שקר.
  כתבתי על כך עוד ברשימה הזו :
  http://shnizi.wordpress.com/2011/09/23/jessycohen/

  אפשר להסכים, אפשר לא – אבל בעיקרון אני כן מזדהה עם הקריאה שלך שהעלית פה. לא רק כ"אנטי" כלפי השמאל הקיצוני, אלא כקריאה חיובית לאנשים נוספים מכיוונים נוספים להרים את הכפפה ולהשלים את החללים שהמחאה בצורה הנוכחית סובלת מהם.

 2. איני יודע דרך מנומסת לומר, לא יעזור לך כלום. הן והם לא יקימו מפלגה, לעולם לא. דגם הקיום שהן-הם בחרו הנו של המון גופים, החל באתרה קדישא הארגון האנטי-ארכיאולוגי של הרב שמידל והמשכו עד גוש שלום וזוכרות. זה נוח מבחינת החוק, תרומות, מע"מ ומס הכנסה. מפלגה זו מחויבות לבני אדם, יצירת גוף משפטי, ענינים עם מבקר המדינה, עמידה בחוק וכ"ו. אם כי מנהיג חכם כמו רפי איתן ממפלגת הגימלאים, איש אמיד מאוד, תמיד ימצא דרך לעשות לביתו ולבית הבא ולזה שאחריו גם ע"י הקמת מפלגה. ל: א. ארגמן ניל"י לא תצמח מהן ישועה. הנה הן כבר סידרו לעצמן הכנסה יפה, עבור איזו עבודה? עבור מה בדיוק תשולם המשכורת, יומית? קבלנית? לא ברור. תנועת המחאה הפכה לתנועת חמאה, עבורן-ם, וגם כאן כבר היו דברים מעולם.

 3. הבעיה שלי היא לא שלא תצמח מהם/ן ישועה, כי אם שמהם/ן יבוא אסון בצורת החזון של השמאל הקיצוני.
  (הבעיה היא שמלכתחילה "ישועה" ו"אסון" הם מונחים קיצוניים עם קונטקסטים אפילו "מקראיים" מדיי – אני פשוט לא מעריך ולא מעוניין לתמוך בשמאל-הקיצוני…)

 4. ומה שמצחיק זה שעם כל הניסיון לא להיות פוליטיים (שהוא כלשעצמו מוזר, מאחר שהפוליטיקה היא השדה שבו אנחנו מכריעים ויכוחים על סדרי עדיפויות) התוצה נשמעת בדיוק כמו תשדירי בחירות: כללית, לא ממוקדת, שוחרת טוב אמורפי, כזו שאי אפשר להתנגד לה פשוט משום שהיא לא אומרת מה ואיך בעצם היא רוצה.

 5. קצת שכחתי. מישהו מוכן להזכיר לי מה זה צדק? לא "צדק חברתי", סתם צדק.

 6. לא.ארגמן- אכן, מה שמאחד את כולנו זה הרצון לקריאה חיובית וחבל שיש כאלה שמתמקדים ב'אנטי' ולא ב'בעד'.
  רני, למה להתאמץ להקים מפלגה אם את כבר ממותגת ובבחירות הבאות תיכנסי למפלגה אמורפית כמו האמירות שלך (קדימה, למשל?9 ותוכלי להשתחל לכנסת בלי מאמץ?
  דפנה, בתאוריות החברתיות כוח ופוליטיקה חד הם. מאבק כוחני הוא בהכרח פוליטי, אלא שהנוסחה הישראלית היא, איך לומר, בדיוק כמו שאת מתארת: חסרת עומק, חסרת רבדים רעיוניים או מעשיים, אבל מרופדת בסיסמאות ומיתוג (להעיף את…). ואמנון_מה זה באמת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s