עמיקם רוטמן, הגעגועים לשאנסון וזכרונות: פוסט אורח

 

ביום שישי האחרון השמיעו ברשת ב' את 'קול האקורדיאון', הקול של השאנסון שכל כך מזוהה עם עמיקם רוטמן שנפרד מהרדיו. רבים נעצבו על עזיבתו. יש שאמרו שזו שערורייה. הלוואי שיחזור.

בעלי, ישראל, התגורר עם עמיקם במעונות האלף בירושלים אי שם ב- 1969, וכששמע את שמעון פרנס מדבר אודותיו ברדיו, נזכר איך הגיע עמיקם למבחן הקבלה שלו. פוסט אורח: מכתב לפרנס.

שמעון פרנס, עמיקם רוטמן ו"יייששראל".

לשמעון פרנס שלום,

 בעקיפין, (מאוד בעקיפין), השפעתי כנראה על הקריירה שלך.

ביום שישי שעבר , הקשבתי לדבריך על עמיקם רוטמן. הייתי ברכבי ושלא כהרגלי, המשכתי לשבת ולהאזין לדבריך גם לאחר שהחניתי את הרכב. הקשבתי גם לשיר אותו השמעת לראשונה בתוכניתו של עמיקם . הרבית לשבח אותו. 'מורי ורבי' קראת לו, ממנו למדת את אופן ההגשה, האדם שללא "פוזות" דילג על הפער שבין "המגישים" וה"עורכים המוסיקליים" ופתח לך את המיקרופון. "אל תפחד, דבר. אם יש לך מה להגיד, יקשיבו" כך אמר לך. חייכתי.

 "העונג היה כולו שישי, ואישי". ובכן, למה חייכתי ? ולמה אני חושב שאתה חייב לי ? בשנת 1969  הקימה האוניברסיטה העברית בירושלים בחופזה, שורות שורות של מבנים טרומיים חד קומתיים. מעונות סטודנטים אלה, בגבעת רם , ייקראו שיכוני "האלף ". בסוף אותה שנה, שוכנו במעונות אלה, עוד טרם הסתיימה בנייתם, סטודנטים שנה א' . בכול מבנה/ביתן ,מסדרון ארוך,כ 19- חדרים . 8 בכול צד של המסדרון. שני סטודנטים בכול חדר. עמיקם רוטמן ויוסי קורסיה חלקו חדר בסוף המסדרון. באחד האמשים התדפק עמיקם על דלתי. "יייישששראל" מדגיש את ה-י' וה-ש' , כך הוא קורא לי עד היום, מחקה סטודנט צרפתי שהתגורר בחדר סמוך ושיבש את שמי.  "עברתי מבחנים בקול ישראל" והוסיף בלחש, "מחר יש לי מבחן קול". "סחתיין , בהצלחה ". "מתי הבחינה" ? שאלתי.

"זהו, שיש בעיה . מחר בתשע בבוקר". אכן, בעיה רצינית. עינינו לא שזפו את אור השמש לפני 11.00 בבוקר. "שיוסי (חברו לחדר) יעיר אותך". "זהו , הוא לא בירושלים". ואז הצעתי: "תשמע, גם אפרים (חברי לחדר ) נסע הביתה לפ"ת, תישן הלילה כאן,בבוקר אעיר אותך" .

לקחתי אחריות, אבל חברים נמדדים בעיתות מצוקה. המשכנו לפטפט. ויהי ערב, ויהי לילה, ויהי מאוחר בלילה, ויהי לפנות בוקר,הלכנו לישון.

 ב 08.00- מצלצל השעון המרגיז. הצצתי על עמיקם. הבן אדם לא זז. "עמיקם קום " . עמיקם לא קם. מתחתי שוב את קפיץ השעון המעורר והצמדתי לו לאוזן. הוא ניער מעליו את הצלילים הצורמים , כמו זבוב טורדני, התהפך והמשיך לישון. ניערתי אותו ,כמעט הפלתי אותו מהמיטה.

הוא פקח עין ופלט ,"קמתי, קמתי, הכול בסדר". עצם את העין והמשיך לישון. למזלו, היה לי ניסיון עם חיילים שהחליפו אותי בשמירה. יש שמתיישבים על המיטה וממשיכים לישון. יש שקמים, מתלבשים, גורבים גרביים, נועלים נעליים, נשכבים חזרה במיטה ונרדמים. עמיקם שייך לסוג השלישי, הכי גרוע. קם , מתלבש, גורב, נועל תוך כדי שינה, מתיישב על המיטה וממשיך לישון בישיבה. התחלתי לטלטל אותו טלטולים, האסורים היום ע"פ חוק השב"כ. זה עזר. הוא התיישב. כמו שק, צנח חזרה . "קום", צעקתי. "אתה צריך עוד לתפוס שני אוטובוסים" (אחד פנימי בתוך האוניברסיטה והשני מבנין המנהלה להלני המלכה).

 לאף סטודנט שהכרנו לא היה רכב. תפסתי מחבת והתחלתי לתופף במחבת בכול הכוח עם כף, מצקת, ספל. אני מודה, היה רגע שבו התפתיתי ליצור מגע קל בין המחבת לראש של עמיקם. לידיעתך, רק מפגשים אגרסיביים בין סיר אלומיניום ומחבת , יוצרים את אפקט ההשכמה המושלם. סטודנטים התחילו לצאת מחדריהם, מביטים זה בזה. מה זה הרעש הזה. דחפתי את עמיקם לעבר הכיורים שבסוף המסדרון. אחר כך דחפתי אותו , חצי סהרורי מחוץ לדלתות הביתן. חזרתי עייף אך מרוצה ונרדמתי מיד. והשאר היסטוריה. ולכן, אם אתה מאמין שהכול מקרי כמו בתיאוריית ה"כאוס", הגורסת שמשק כנפי פרפר משפיע על הצונאמי בצד אחר של העולם. אתה חייב לי. אם אתה מאמין שאין מקריות ולכול יש "תכלית" , כמו הרב שרדף עם חסידיו אחרי עלה שנשר מהעץ , והרוח הדפה את העלה עד לפיו של זחל רעב, הרי שגם במקרה זה אתה חייב לי. לכן , אם יש לי חלק בפרנסה שלך, מר פרנס. תרום בשמי ח"י שקלים לעמותה ראויה. לכן , חייכתי.

שלך, (למרות שלא הכרנו ) ,

 ישראל עריף כץ.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

תגובה אחת בנושא “עמיקם רוטמן, הגעגועים לשאנסון וזכרונות: פוסט אורח”

  1. שמעתי השבת 22.6.13 את תכניתו של עמיקם רוטמן. כמה חסר לנו קולך וסיגנונך. ממש התרפקתי על מילותיך ורציתי שלא ייגמר. הנופך של המושבה הרצליה שהיא עיר, רק תרם. מקווה שהשורות האלה יגיעו אליך ואל מי שרוצה ביקרך. שוב אלינו. קולך והתכנים שאתה מביע כה חסרים בנוף שלנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s