עצמאות

בצורה עלק מתוחכמת במאמר המוקדש, כביכול, ליום השואה, עורך סייד קשוע הקבלה בין התנהגותנו כלפי הערבים (החפצה, לפי תיאורו) למה שהוביל לרצח היהודים  במחנות ההשמדה. קשוע שבורך בכשרון כתיבה יוצא דופן, ממיר, בהדרגה את יכולותיו ההומוריסטיות ועושה בהן שימוש חד  לתקיפת ישראל והישראליות. אז אם מרב מיכאלי, באותו עיתון, מציינת מחר את יום הנכבה, מה לנו להלין על קשוע הכותב את תחושותיו האישיות?

זה באמת לא משנה שאסד טובח בבני עמו ללא הכרה, ושמצרים ההולכת, כנראה, לכאוס, מפקפקת בתקפות הסכם השלום עם ישראל, ושמלך ירדן מדכא באיבו  כל ניסיון של מפגינים נגד המשטר.

לערבים מותר לרצוח ערבים.

אבל אנחנו אשמים.  ושהעובדה שחמאס מסרב להכיר בקיומה של ישראל, זערורית או גדולה, לא תפריע לנרטיב שלנו. הנה, אנחנו מסרבים לעשות שלום. רק אנחנו. אנחנו ולא ערפאת פוצצנו את השיחות עם הפלשתינים. אנחנו ולא חמאס חותרים למלחמה. בכלל, אנחנו רצחנו את ג'וליאנו מר כי לא רצינו לתת סיכוי לשלום, וגם את העיתונאי האיטלקי שבא לעזור לנו בעזה.

אז איך זה שכמה ישראלים דפוקים לא רואים את האמת??

יום הולדת שמח לך, ישראל.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

16 תגובות על ״עצמאות״

 1. כמבוגרים אנחנו צריכים להכיל את השניות – יש סבל פלסטיני ויש גם סבל ישראלי, יש רעים בשני הצדדים. אין לי בעיה עם אירועים שנוגעים בכאב של פלסטינים וישראלים יחד, אם כי עדיף שיתקיימו מחוץ ליום הזכרון, לטעמי האישי.
  קשה יותר לראות ישראלים שמזדהים עם הסבל הפלסטיני ומבטלים את הישראלי. שרואים את הבעיות בהתנהלות של השלטון אצלנו ועיוורים לכאוס המוחלט בצד השני.

 2. לא ברור לי כיצד את מסיקה מהקריאה להכיר בסבל (או הנכבה) של האחר הערבי-פלסטיני ש"לערבים מותר לרצוח ערבים"?

 3. שירה, כשמפילים את כל האשמה רק עלינו ולא מאזכרים ולו במילה את האחריות הגדולה מאד מאד של האומה הערבית הגדולה, זו שהובילה במשך שנים את הפלסטינים למקום בו הם נמצאים היום – אז זו המסקנה – להם מותר, ירצחו את אחיהם, יזיקו להם במזיד ולא רובצת עליהם כל אשמה או אחריות לתקן את המצב ואילו אנחנו – גם השקרים שטופלים עלינו הופעים לעובדות ואנחנו אשמים בכל, ולנו אסור להגן על עצמנו.

 4. האם לא ייתכן שבין נקודות הקיצון האלה, של מצד אחד "אנחנו לא אשמים בכלום, זה הם – הערבים, הפלסטינים, וואטאבר – אשמים" ומצד שני "זה רק אנחנו אשמים והם שיות תמימות", אין בכל זאת מקום להבין ולהכיל את הכאב של הפלסטינים (אזרחים ולא אזרחים)? אין יכולת לראיה קצת יותר מורכבת של המציאות המשותפת שלנו?

 5. קראתי את סייד קשוע ואת מייחסת למה שכתב הרבה יותר ממה שיש שם. ביחס למירב מיכאלי הדבר גרוע הרבה יותר כי או שהיא בורה וחסרת ידע מינימאלי או שהיא שקרנית. חוק הנכבה אינו אוסר לזכור את הנכבה ללמד אותה וכיו"ב הוא רק דורש לציין את יום העצמאות כיום הנכבה-שזה הרבה הרבה יותר מצומצם. כמובן שדרישתה היא פוליטית. היא רוצה שנכיר בסבל כשלב ראשון לקבלת אחריות שיש לה רק משמעות אחת-הסכמה לזכות השיבה-אחרת אין לכך כל משמעות. אם היא חלא מבינה את ההשלכות הפוליטיות של הכרה בסבל הפלשתינאי היא באמת בהמה מטומטמת-קשה לי להאמין שיש כאן טמטום-יש כאן זדון שמאלני מוכר

 6. מסכים עם משה, גם לגבי קשוע וגם לגבי מירב מיכאלי, שבעיקר היא פשוט בורה וצעקנית. זה גורלנו, שאחרי שהעלנו את כל הפרות הקדושות על המנגל נשארנו עם הפרות סתם.

 7. אחרי המאמר בהארץ סוף סוף הבנתי איך המבחילה הזו הייתה מוכנה לתת לגדעון לנעוץ בה

 8. אני עם רוני- אפשר להכיר בסבל הפלסטיני, אבל להפוך את יום עצמאות ליום הנכבה?. ולהאמין שמי שממיט את הסבל הנורא מכל על הפלסטינים הוא ישראל- אותה מדינה שאלה מהם שזכו באזרחותה לא מוכנים לוותר עליה בעד שום הון שבעולם?? מיותר לציין שגם לא בעד אזרחות פלסטינית?
  ולמשה, אני שותפה לחששותיך אבל מסתייגת מהכינויים שהדבקת למיכאלי, אתה וניר. לגבי קשוע, אני רואה שינוי משמעותי בכתיבה שלו בשנה האחרונה- ומי שעקב אחר טוריו בעבר- ואלו של היום, יוכל אולי להבחין גם באותו שינוי..

 9. לא האומה הערבית הפילה שואה על הפלסטינים.הערבים הרוצחים בבני עמם אינם עניין השייך לישראל ,ולמה שישראל עושה לפלסטינים.

 10. מסכים עם כול מילה של אורה .אם נפלח בהגינות את עוגת האשמה של
  הטרגדיה הפלשתניאית. יש לישראל אחוזים בודדים.מבחינה היסטורית עובדתית, האשמה העיקרית היא של המנהיגים הערבים שהבטיחו לפלשתינאים שיחזרו תוך שבועיים חזרה לבתיהם ויקבלו בנוסף גם
  את בתי היהודים, נשותיהם ורכושם. אשמה זהה למנהיגים הפלשתינאים
  שקנו את הלוקש. אשמה נוספת של האו"ם והבריטים שלא כפו הסדר
  כשיכלו לעשות זאת בקלות.
  ובקשר לאזרח הדביל שהגיב בבלוג זה. על איזה שואה פלשתינית אתה מדבר. לו היו מדינות ערב משקיעים 5 אחוז מהכסף שהם משקיעים בתעמולה שלהם נגד ישראל בשיקום הפלשתינים, היה לכול אחד וילה
  ושלושה מרצדסים.
  תן לי את החלק המיליון של שואתם בהשוואה לשואה היהודית.

 11. אזרח לא הגון הנו דהימי עבד נרצע בשרות האיסלמו פשיזם. מוכה סינדרום שטוקולם חסר כל נאמנות לעמו וארצו, כושי מחמד בשפת ארה"ב.

  1. שקר בוטה חצוף ומתכוון הנו האמירה על ארצות ערב והפלשתינים. ארצות ערב, לבנון, סוריה, עירק, ירדן ומצרים פלשו לכאן בניגוד לחוק הבין לאומי בניגוד להחלטות האו"ם, במטרה ברורה לנכס לעצמם שטחים. קודם כל וראשית כול ריסקו את הפלשתינים שנטחנו על ידם באכזריות ואלימות. יש מי שמדברים על ברית עבדללה בן גוריון ויש שמכחישים אבל איש לא יוכל להכחיש את העוני העבדות השיפלות שבהם חיו הפלשתינים ביו"ש ועזה עד הכיבוש הישראלי. גם ישראל פגעה בפלשתינים, אחרת לא הייתה ישראל אבל ארצות ערב מתוך רצון התפשטות אימפריאלי הרעו פי כמה. שאם לא כך היו מקימים מדינה פלשתינית כבר ב 1950 בגבולות שמדברים בהם היום.
  2. הטענה שרצח ערבים בידי ערבים אינו ענין לישראל היא אמירה חצופה, נבזית, שקרית. הרי כל כוחם של הדהימים עבדי הפשיזם הקלריקלי המוסלמי הנו בכך שהם מערבבים בסכסוך הישראלי-ערבי-פלשתיני את כל העולם. זאת בטענה שהעוול שנגרם כאן על ידי ישראל אין כמותו. כלומר 1) יש דבר כזה מוסר כללי, חוק בין לאומי, התנהגות בין לאומית נאותה. 2) לפי דבר זה ישראל היא הישות הפוליטית הכי גרועה בעולם. הרי בשם 1) ו 2) מתאספים כאן גם שוטים מועילים, שוטים סתם וגם גזענים שונאי ישראל מכל העולם במטרה לעשות דימוניזציה לישראל ולהכין את הרקע להשמדת העם היהודי בארץ-ישראל, כפי שהייתה מטרתם בפלישת הערבים לארץ ישראל.
  האנשים ההגונים הסבירים אומרים:
  אם אכן יש: מוסר, נורמה התנהגותית, צדק, יושר וכ"ו שנוגעים לכל בני האדם באשר הם בני אדם ושבגינם אתם מחרימים את ישראל, שונאים את ישראל ומכינים לתושביה היהודיים מטבח מדוע אתם שותקים כאשר הערבים טובחים איש באחיו בסוריה , לבנון, מצרים.

  שתיקתכם הרועמת מוכיחה שגם אם יש חוקים כאלו אתם שופטים את הערבים לפי צדק, מוסר, וחוק מסוג אחד ואת ישראל לפי חוק אחד והרי זו מהות הגזענות חוק אחד לכל וחוק אחד לקבוצה נרדפת.
  מה שקורה היום בארצות ערב והשתיקה הרועמת מנוווגיה דרומה של כל המדברים בשם המוסר הכללי החוק האנושי מוכחים כי רבים מהמדברים כך הנם שקרנים צבועים גזענים שונאי אדם והדהימי העבד הנרצע לאיסם הפשיסטי הנו מהגרועים שבהם.

 12. אזרח "הוגן".
  למה ניבול הפה ?
  רני,
  החלף מנטרה ,נרטיבים ,וכינויים חוזרים ונישנים.

 13. הכל טוב ויפה, הערבים כולם חארות, ואנחנו עם סגולה,
  אבל מה לעזאזל את רוצה מסייד קשוע?
  ועוד אחרי אחד מהטורים היותר גדולים שלו..

 14. אני קוראת את קשוע באדיקות, כי הוא כותב נהדר. אין עליו. מעניין שאף אחד לא מבחין כיצד הוא קושר, בטור הזה, בין השואה לבין מה שקורה לפלסטינים (בהסברו מהי גזענות).

 15. לאזרח- אם פגעתי בך, אני מתנצל. לא התכוונתי.רק התעצבנתי.
  ובהמשך ל"נרטיבים " של רני.רני פשוט צודק.
  שים לב "אזרח". אתה לא מביא שום עובדות הסותרות אותי או את רני,
  לכן, ההמלטות לכיוון שגם הפלישטינאים סובלים ,זה לא נימוק האוחז
  מים.בוא נעבור על הגלובוס ותראה שאיו כמעט מדינה שאין בה מיעוט,
  או לעיתים, רוב, שאינו סובל או מרגיש מקופח.
  שפר גורלם של הפלשתינאים . לו היה להם עסק עם הרוסים, הסינים,
  התורכים, הצרפתים, ורבות ממדינות ערב, היו עושים מהם קציצות.

  אם נחזור ל1948 ונבדוק אם ההסטוריה הייתה מקבלת תפנית אחרת ,
  האלטרנטיבות ממש לא נעימות.
  א- מדינות ערב מנצחות. מחסלים בברוטליות כול זיקה יהודית.מתחלקים בארץ ישראל ולא מקימים שום מדינה.היישות הפלישתינאית לא מקבלת שום ביטוי, היא פשוט לא נוצרת.
  ב- מדינות ערב מנצחות. מתחלקים בארץ ישראל ומשאירים למקומיים
  פיסת ארץ קטנה בשביל "הפלישתינאים".

  בכול מקרה, עבור היהודים זה היה המשך למה שקרה באירופה.

  ולכן, המצב הנוכחי , באופן אבסורדי הוא היחיד שעושה קצת
  צדק עם כול המעורבים.

 16. אני דווקא לא אכפת לי אם האמת מעליבה, זו האמת, אכן עבד נרצע, דהימי משרת אדוניו בעמקי נשמתו, דגם מהלך לסינדרום שטוקהולם. לך למומחה, הבט בראי, תנסה להשתחרר. צה"ל מגן עליך מהקורבץ, אתה יכול ללכת על המדרכה, אתה יכול לרכב על סוס, אתה יכול לשאת נשק, לקלל את מי שפוגע בך בממילה או מעשה, לאכול בפומבי בראמדן. אתה יותר חופשי מקופטי במצרים, מכורדי חסר אזרחות בסוריה. אתה לא חייב לנשק את היד שסטרה לך. אתה אפילו יכול לשאת אשה מוסלמית, אם תמצא כזו. צא מעבדותך נתק את הקולר.
  רק תחשבו. מה שהעולם מעניק לפלשתינים עכשיו זה מדינה בגבולות 1950 אלו בדיוק השטחים שהיו תחת שלטון מדינות ערב. כלומר אם הפולשים הלא חוקיים, מי שרצו להמשיך את הרצח הנאצי היו מעונינים באמת ובתמים במדינה פלשתינית ולא בניכוס שטחים ובהרג יהודים הם היו מקימים מדינה פלשתינית כבר אז. רק תחשבו על המיליארדים שהושקעו בנסיון להרוג את היהודים ואת שאריתם להשליך לים. על אלפי המתים על החורבן. והנה עכשיו מצרים על פי פחת, מצב גרוע מאין כמותו, באופק רעב, לא השקר על עזה. באמת רעב. שמועות על הגירת מזון. תחינות להלוואה מה IMF והם מדברים על מלחמה, אלה אדוניך עבד רצוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s