קצרים: תמר גולן, עובדים סוציאליים, מעריב: המהפכה. ועוד.

תמר גולן ונעלי נמרוד

הזכרון הקצר שלי מתמר גולן שהוליד הערכה גדולה ובעיקר המון רוח טובה של אהדה/חיבה/אהבה מתמצה בביקור שלה במערכת מעריב בירושלים, אז היא היתה כבר "תמר גולן" ואני הייתי פרילנסרית מתחילה. זה היה יום מלא שיחות וסיפורים מרתקים שלא נגמרו, ומשום מה, הדבר שנחרט הכי עמוק בזכרוני היה דווקא ההסבר שלה, למה ביקוריה בישראל חייבים להיות תכופים. לא תאמינו. היא סיפרה לי שהנעליים היחידות הנוחות לה, הן נעלי נמרוד, אז היא מוכרחה לבוא לרכוש אותן בישראל. עד אותו יום, בכלל לא הכרתי את נעלי נמרוד, שהן בעיקר נעלי ילדים. אבל תמר היתה פוקדת את החנות שלהם מידי שנה או יותר כדי לקנות לה נעליים. לבנות. נו, מה.

עובדים (עובדות) סוציאליים, הייתם צריכים כולכם להתפטר.

אבל אז מי היה מביא משכורת הביתה? ומי היה מטפל בפונים שלכן, בנות? ובנקיפות המצפון שלכן?

כמה נהרות של צביעות, של אחיזת עיניים ושל ביזוי ליוו את המאבק הנשי הזה של העובדות הסוציאליות. לאכזבתי הקשה, אפילו שלי יחימוביץ" הצטרפה למקהלה וקראה לעובדות הסוצילאליות לשוב מיד לעבודה, לאחר שידידה עופר עיני בגד במגזר שלם ועורר געגועים חמים לעמיר פרץ.

מה זה שיו"ר הסתדרות לא יודע להעמד על הרגליים האחוריות ומתפשר על הסכם כה עלוב של תוספת אלף שקל בארבע פעימות למגזר נשי ברובו, אקדמאי ומשכיל, שכל מבנה השכר שלו מעוות ותובע תיקון דחוף? זה התיקון? אפילו אלף שקל בפעימה אחת, לא היו מתקנים את שכר היסוד המביש של העובדים הסוציאליים, שנכנעו לבסוף לתכתיב בית הדין לעבודה ושבו לעבודה עם הזנב מקופל בין הרגליים.

איזו ברירה היתה להם? מרב ארלוזורוב כתבה בגלובס שעיני עשה להם זובור, כי היה עליו להסביר להם מראש שזה הכי טוב שאפשר להשיג. ואני חושבת שעיני עשה להן זובור כי היה לו נוח לסגור מהר עסקה מפוקפקת עם האוצר.

צדקה עם זאת ארלוזורוב כשטענה שאין שום חובה לכרוך הישגים במו"מ עם מגזרים אחרים.

אז אולי, הייתי חושבת, אילו קמו כל העו"סים כאיש אחד והתפטרו לאחר פסיקת בית הדין לעבודה, אולי מישהו היה מבין את המסר. המסר האומר: אין עובדים סוציאליים בשכר שאתם מציעים להם. נ-ק-ו-ד-ה.

אבל, לעובדות הסוציאליות יש לב. והן מהמגזרים הכי נזקקים במשק, כבר אמרנו?

תנסו לחשב כמה זה 25% מאפס. ואז תחלקו את זה לארבע פעימות. אולי זה יתן לכם מושג מה הן השיגו.

המהפכה של מעריב

מעריב עשה בשישי האחרון את מהמהפכה הכי גדולה בתולדות העיתונות בישראל בשנים האחרונות. אפילו, לטעמי, יותר מ'ישראל היום', כי מעריב עשה את הצעד המתבקש מהעיתונות הכתובה בעידן האינטרנט ותרגם, הלכה למעשה, את הלקחים של התחרות מול השוק הוירטואלי:

המעבר למתכונת מגזינית.

התוספת המרעננת של 'את' שייצא מעתה כשבועון, ו 'רייטינג' כתוספות לעיתון השבת, משמען מלחמת חורמה בכל החזיתות, מלחמה לחיים ולמוות על קוראי יום שישי. ובמלחמה הזו, יש למעריב סיכוי לנצח. אבל, מעבר לפינה יש מי שבטח כבר מתכנן את התשובה. האם 'לאשה' יחולק בקרוב עם ידיעות אחרונות? לא הייתי דוחה רעיון כזה על הסף, כי במלחמה כמו במלחמה, אלא שייאמר לזכות מעריב שהוא פצח במלחמה הזו- שבה, בפעם הראשונה יש לו סיכוי לנצח.

חבל על מוסף התרבות שבוטל, וחלקים ממנו מפורסמים בקיצור במוסף השבת וברייטינג. רק עוד תוספת של ביקורת ספרות, תרבות ואמנות- והתמהיל המנצח עשוי לשנות את מאזן הכוחות בשוק העיתונות הישראלית.  ומהסיבות הנכונות.

וגולדסטון, וענת קם

כמה פאתטי המאמץ העלוב של כותבים ישראלים לגמד את ההתנצלות של גולדסטון.

כמעט כמו המאמץ הכן (בעיקר ב'הארץ' ו'העין השביעית' שהפך לדובר 'הארץ') לגמד את מעשיה של ענת קם ולשוות להם אופי של משובת נעורים טפשית ותו לא.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

7 תגובות על ״קצרים: תמר גולן, עובדים סוציאליים, מעריב: המהפכה. ועוד.״

 1. אהה. המגוחך מכולם הוא הפוסט האובר מתאמץ של עידן לנדו. כולו אפולוגטיקה שמנסה לרבע את המעגל.

 2. שלום
  מתנצל, לא מסכים עמך. מאמר התיקון של גולדסטון, לא התנצלות לא חרטה רק יציף מחדש את כל העסק. הוא יהיה הוכחה לכוחם הדימוני של היהודים שהצליחו עוד פעם להחזיר לחיקם את היהודי שיצא למוטב. חגיגה לכל שונאי ישראל מהגארדיאן והאובזרבר ועד לאחרון האנלפבתים בפקיסטאן וגדעון לוי באמצע.

  מנהיגי ישראלים התעפשו, שומן עלה במוחם אבדו כל דמיון ויזמות. בעולם של פעם של אבא אבן, תדי קולק וויסגאל מישהו היה מזמין אותו לסבוב בנגב המערבי לראיון מצולם ומבוים היטב עם תושבי הנגב לצלם איך הנה הוא בא לתקן את המעוות ולשמוע מה דעתם. אבל גם אם האפסים האלו יזמו דבר מה כזה הם יקלקלו אותו, כמו שהיה בסיפור אוניית הנשק. תאומי הסיאם ביברק ידחפו את פרצופם וגם ליברמן בכל כבוד נאלחותו יגיח. מתנחלים מטורפים ושמאלנים מטורפים פי כמה ינהרו להביע בקול את אפסותם הדימגוגית והבזיון יפרש בכל מרקעי העולם. חבל הייתה כאן פעם מדינה מסודרת עם תקווה לעתיד.

 3. אכן, צדקתי, הנה אחד המזרחיים להשכיר אלו שמתגעגים לעירק, לקורבץ של האדון המוסלמי, רצועי האוזן, הדהימים מוכי סינדרום שטוקהולם איזה אחד כאן בצבר הבלוגים שאחריך כבר עושה את שלו, ככלב על עמוד חשמל. תחשבי איך הוא ושכמותו עם גדעון בראש עלולים להפגין בשם הלאום הפלשתיני נגד גולדסטון, שאת מוחו שטפו הציונים, אם יעז לבוא לכאן.

 4. יעקב אחימאיר, מגיש התכנית רואים עולם, שידר אמש ראיון מ-2003 שתמר גולן העניקה לו. היא תיארה את סגנון המוקרטיה באפריקה ודברה בשבחי כמה מהמשטרים שם. היא ישבה כשהיא מוקפת פסלים ועבודות של בני המקום ודבריה נאמרו בנימה של אדם המוקיר את סביבתו. כמה מצער שהלכה לעולמה.

  לגבי גולדסטון, קראתי באחד האתרים ברשת, שלפני שנה, הקהילה היהודית בדרום אפריקה פשוט החרימה אותו ואף ניסתה למנוע ממנו להשתתף בטקס בר המצווה של נכדו ביוהנסבורג. ולא רק זה, הם ממש לחצו עליו לבדוק שוב את טענותיו מתוך תקווה שיתקן את דיעותיו ויתנצל על דוח הועדה שבראשה עמד. כמי שמכירה היטב את הקהילה הדרום אפריקנית אני יכולה רק לומר שלא התפלאתי. זו קהילה מלוכדת מאין כמוה. כל הכבוד להם.

 5. אורי, אפשר להתעצבן, אפשר לא לקרוא ואפשר להתייחס בהתאם כשיש בלוגר שמשתמש בכל התכסיסים הזולים (פרובוקציה) כדי למשוך קוראים. הנוסחה מצליחה.
  רני, לא נראה לי שאנו חלוקים במשהו אלא אם לא הובנתי או לא הבנתי: הטענה שלי היתה נגד כל אלה שתופסים טרמפ על הטקסט של גולדסטון כדי להצטלם שוב בפוזת ה'חטאנו עווינו פשענו' ו"להראות לעולם את הפרצוף האמיתי של ישראל" כדי שחס וחלילה לא ישכחו את דו"ח גולדסטון המקורי המיטיב והטוב שעכשיו התערער קצת. נכון לגמרי מה שאמרת: עכשיו הם כועסים על גולדסטון. איך, באמת, הוא מעז??
  תרצה, בקשר לתמר גולן- חבל שפספסתי. הספר המרתק שלה אפריקה אפריקה נותן טעימה על עוצמת ורמת החוויות שחוותה סביב היבשת הזו. ומעניין מה שאת מספרת על קהילת יהודי דרום אפריקה: אלה מביניהם שאני מכירה הם אנשים איכותיים וערכיים ביותר- ולכן המהלך שלהם לא נשמע לי מפתיע.

 6. אורה אני מסכים אתך בכל, גם בכך שלפעמים יש לי בעיות הבנה. הנה מאמר של ג'פרי גולדברג באטלנטיק על גולדסטון. בעבר הוא הביא את דבריו החיוביים של קסטרו על יהודים וישראל א-ב-ל גם כתב דברים קשים מאוד על ישראל, א-ב-ל מאוד הגונים. מובאה זו כתגובה לאלו באגד בלוגים זה שטוענים שאנחנו "הימניים" השם ישמור לא יודעים אנגלית ולא מבינים מהחיים שלונו כלום.

  http://www.theatlantic.com/national/archive/2011/04/yom-kippur-comes-early-for-judge-goldstone/73370/

 7. שלום. הייתי חייבת להגיב על הנעליים 🙂 אני נורא מבינה את תמר לגביהם כיוון שגם סבתא שלי לובשת רק אותם.. זה נעליים מדהימות ואני מאוד געה בכך שהן תרבותיות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s