אמור עובדות סוציאליות. כמו מורות. כמו נחותות.

בדיאלקט של משרד האוצר יש 'שכר גבוה', יש 'חוצפה', יש 'שבירת התקציב' ויש 'לא'. הרבה לא.

הבוקר שמעתי ברדיו את איש אגף התקציבים שאמר שהעובדים הסוציאליים מרוויחים מצויין. מעל 10,000 ש"ח בחודש.

מזל שלאריה גולן יש בת עובדת סוציאלית, אז הוא ידע שבעצם כמעט כל המשרות בעבודה סוציאלית מוגדרות כ'חצי משרה'.

אה, אז הם לא מרוויחים 10,000 ש"ח.

אה, אז כשהם אומרים ששכרם מסתכם ב- 4,000 ש"ח לחודש, הם, בעצם, די מדייקים. לא?

מאבק העובדים הסוציאליים נראה לי אחד הצודקים ביותר שהיו במקומותינו בשנים האחרונות. למעשה, הם התחילו את המאבק שלהם מאוחר מדי, נמוך מדי (למה רק 30%) כי הם נותרו תמימים. הם עוד לא מכירים, ממש, את השטיקים של האוצר שבעצם, בסוף משא ומתן מייגע ירמה אותם ולא ייתן להם כמעט כלום.

פעם הייתי שם. לזמן קצר שנדמה ארוך מאוד (שנה- שנתיים).

הייתי, מזמן, עובדת סוציאלית לקשישים.

אז אדלה מזכרוני מה זה להיות עובדת סוציאלית:

לקבל טלפון חירום שזקן ערירי נפל בביתו ואין לו אף אחד שידאג לו.

לקבל טלפון חירום מבית החולים ולשמוע שהזקן משתחרר היום, אבל אסור לו להיות לבד.

לקבל הודעה שלגברת סוניה, ניצולת שואה, אין תנור חימום וגם חסרות לה שמיכות. לשבור את השיניים כדי לנסות לדבר איתה אידיש (שאינה שפת אמי או אבי).

להזעיק אינסטלטור לזקנים שביתם הוצף.

לשמוע צעקות במסדרון הלשכה ולגלות שחברתך חוטפת מכות מ'הגורילה', כך כינינו בלשכה גבר מכה שהיה מופיע חדשות לבקרים לדרוש, פשוטו כמשמעו, כסף שהלך אחר כך לסמים.

לשמוע צעקות ולראות את מנהל הלשכה שוכב על הרצפה כשאחת הפונות דורכת עליו בשפיץ של עקבי נעליה.

להזעיק משטרה.

ובעיקר: לבוא עם העבודה הביתה. לא לישון בלילה כי לא מצאתי סידור לאדון לייזר ומחר הוא משתחרר מבית חולים, כי לא מצאתי פתרון מוסדי מיידי לגברת מסעודה שהתמוטטה בביתה. כי לא הצלחתי ליצור קשר עם הבן היחיד והמצליח של גברת חנה שחי באמריקה, כי אמא שלו זקוקה לו נואשות.

זו חצי המשרה של העובדים הסוציאליים, שכאשר בעל רוצח את אשתו, מאשימים אותם שלא קראו את המפה, לא התריעו, לא הזהירו, כשהם טובעים בים של תיקים קשים של משפחות עם ילדים בסיכון, עם הורים שסובלים מנכויות פיזיות ונפשיות. של משפחות לא מתפקדות.

וכמו שאמרתי בכותרת, מצפצפים עליהם, בעיקר מפני שאלו הן עובדות. נשים. שבחברה הישראלית 2011 עדיין משתכרות, בממוצע, כמו שאוהבים לחשב באוצר, הרבה פחות מגברים.

אז אם מותר: אל תוותרו במאבק הצודק הזה. אל תישברו. תלכו איתו עד הסוף.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

8 תגובות על ״אמור עובדות סוציאליות. כמו מורות. כמו נחותות.״

 1. נו, אז את טוענת שהאוצר לא משקר, אלא רק מציין מהו השכר עבור משרה מלאה. כלומר – יש המון עו"ס שעובדים חצי משרה ועוד מלינים על כך ששכרם החודשי נמוך. לפי ההגיון הזה, גם מי שעובד שעה בחודש ומשתכר 1000 ש"ח צריך לדרוש את העלאת שכרו, כי הרי היכן עובר הגבול בדיוק? השאלה החשובה היא מהו שכר עו"ס לשעה? אם השכר הממוצע לשעה הוא שכר מינימום או קרוב לכך הרי שמדובר בשכר נמוך. אך אם כאמור מדובר השכר הממוצע למשרה מלאה הוא של 10,000 ש"ח למשרה מלאה, או במילים אחרות שכר של כ-55 שקלים לשעת עבודה (בערך פעמיים וחצי שכר המינימום לשעה) הרי שקצת קשה לראות על מה הם מלינים. יתר על כן, ייתכן שהפתרון לשכר החודשי הנמוך נמצא במקום אחר לחלוטין (בדומה לעוד כמה מגזרים במשק, כמו המורים למשל); יפוטרו חלק מהעובדים הסוציאלים כך שהיקף המשרה הממוצעת של עו"ס תעמוד על כ-90% ובכך יסתיים העניין.

 2. לגיל, מה כל כך קשה להבין? דיברתי סינית? אנשים סוחבים איתם את העבודה הביתה, העבודה שלהם, כמו של המורים שאצלם חלקיות משרה נחשבת למשרה מלאה, נותנים את הנשמה, עובדים עם עומס תיקים מעל ומעבר- ומה שאת/ה מציע זה לפטר עו"סים? באמת פתרון נפלא לכל האנשים במצוקה במדינה הזו. הטענה שלי היא שעובד סוציאלי לא צריך להיות תלוי בהשלמת הכנסה כדי לחיות בכבוד. אני מקווה שזה מקובל עליך.

 3. אורה, אני לא טוען שעו"ס צריך להיות תלוי בהשלמת הכנסה. אלא שאני גם טוען שמי שעובד בחצי משרה (של 19 שעות, כי משרה מלאה של עו"ס היא 38 שעות) ברווחה של עיר כלשהי ומקבל 5000 ש"ח תמורת זה לא צריך לבוא בטענות. אם היקף המשרה הממוצע של עו"ס הוא נמוך מאוד אולי בכל זאת יש מקום להתייעלות? אולי היקף העבודה הממוצע ה"רשמי" של עו"ס צריך להיות מעט גבוה יותר בכל זאת? אני גם טוען שיש שונות גדולה בין העובדים הסוציאליים, ושהיא נובעת מהתוספות שהם מקבלים לשכרם הבסיסי. התוספות הללו הן מה שעושה את ההבדל (בעיקר) בין עו"ס בבריאות הנפש לעו"ס בביטוח לאומי. למה על זה לא מדברים? למה אין דרישה להפוך את התוספות הללו למשהו הרבה יותר אחיד? למה הדרישה להעלאת שכר היא לעליית שכר אחידה שתיטיב יותר עם מי שדרגתם גבוה יותר (ותיקים על פי רוב) ופחות עם מי שדרגתם נמוכה יותר (צעירים על פי רוב)? כל הדברים הללו לא נשמעים ב"מאבק" הנוכחי (וגם לא במאבקים אחרים). יש רשימה ארוכה של שאלות שהיינו צריכים לשאול אם אנחנו רוצים שירותי רווחה טובים יותר. אלא שהשאלות לא נשאלות, בעיקר משום שהרבה יותר נוח להתגייס לצד "מחנה" מסויים. מה שאת ואחרים עושים זה להשוויץ בנוצות שלהם (את "תומכת" בעו"סים ושטרסלר "תומך" באוצר) במקום לדאוג למצב השירותים האמורים. הנה רק דוגמא לשאלות שכל מי שמוטרד ממצב העניינים בתחום העו"ס צריך לשאול – כמה עו"ס יש ולעומת זאת כמה משרות קיימות? מה השכר לשעה של עובדים סוציאליים לפי תחומים, כמו למשל בריאות הנפש, שירותי מבחן, משרד הבטחון וכו'? מהן סוגי התוספות שמקבלים עו"ס על שכר הבסיס שלהם וכיצד התוספות הללו משתנות לפי תחום העיסוק? מה הפער בשכר בין עו"ס צעירים לוותיקים לפי תחום העיסוק ומה ההבדל בין צעירים לצעירים ובין ותיקים לותיקים לפי תחום העיסוק? ועוד ועוד. אני לא יודע מה התשובות לאף אחת מהשאלות הללו. יש לי תחושה שגם את לא. אלא שמשום מה אני די מוטרד מכך שאני לא יודע בעוד שאת כבר יודעת מה צריך לומר ובמי צריך לתמוך. משונה. משונה מאוד!

 4. גיל, למיטב ידיעתי העובדים הסוציאליים עובדים 25-30 שעות בשבוע ולא 19 שעות. שנית, אני עיינתי בטבלאות ובתחשיבים ואינני מוצאת טעם לחזור עליהם כאן. שלישית, אף אחד לא מתנגד שהתוספות תהפוכנה למשהו הרבה יותר אחיד, ורביעית,הטענות שלך על 'התייעלות'מוכיחות, לדעתי, שאתה לא יודע על מה אתה מדבר. לך ללשכת רווחה, תצפה בעבודה שעושים העו"סים ואחר כך תציע התייעלות במקום של מחסור כרוני בכח אדם, כי מי רוצה לעבוד בשכר כזה?

 5. אורה-

  אני לא טענתי שהם עובדים 19 שעות. אני טענתי שהיקף המשרה המלאה של עו"ס הוא 39 שעות, ושאם מישהו עובד חצי משרה (בערך 19 שעות) ומקבל תמורת זה 5000 ש"ח לחודש אין לו על מה להתלונן.

  אם את מתחילה להביא את טבלאות השכר של העו"ס כדוגמא הרי שאו שאת מאמינה שאני ויתר הקוראים מטומטמים או שאת פשוט לא רצינית. הקשר בין הטבלאות הללו לבין השכר בפועל הוא רופף למדי. עו"ס בביטוח הלאומי (אני יודע, אין הרבה כאלה, אבל זה מדגים יפה את העניין) משתכר הרבה יותר ממה שבכלל אפשרי לפי הטבלאות הללו. לעומתו, עו"ס בבריאות הנפש לא ישתכר הרבה יותר ממה שצריך להיות שכרו לפי הטבלאות. התוספות הללו יוצרות פער אדיר בין העובדים וגם מסבירות מדוע השכר הממוצע למשרה מלאה הוא לא רק גבוה ביחס לשכר במשק אלא גבוה יותר גם ממה שמתאפשר לפי הטבלאות. התוספות הללו לא ניתנות לפי איזה מפתח שמנסה למשוך עובדים טובים יותר למקומות הקשים ביותר. הוא ניתן לפי יחסי כוחות – ככל שהשירות ניתן במקום "קרוב" יותר למקבלי ההחלטות ולתקציב כך יהיו יותר תוספות.

  ובעניין הצפיה בעו"ס – אנא, חסכי ממני את הדמגוגיה הזו. אשתי היא עו"ס והיא נמצאת בתחום שלעומתו רוב מה שקורה בלשכות הרווחה נראה כמו walk in the park. אני יודע יפה מאוד מה עושים עו"ס בתחומים רבים ומגוונים ובעיקר משום כך הנסיון להשטיח את הדיון (מצידך אבל גם מצד כל השטרסלרים של העולם) מקומם אותי. למערכת הרווחה הישראלית בעיות רבות מאוד. אבל אפילו אם נתמקד בשכר העובדים הסוציאליים, הרי שהסיפור אינו פשוט כפי שאת מנסה להציגו. יש מקום לשאול שאלות רבות, שאת חלקן הצגתי לעיל. אם את לא מוטרדת מכך שאין לך תשובה לשאלות הללו (ונראה שאין לך…) אז את בבעיה. אם רוב האנשים שמשפיעים על טיב הדיון הציבורי לא מוטרדים מכך אז כולנו בבעיה!

 6. מחזק את דברי הכותבת.
  עזבי את גיל. הוא איש דתי,העובד את דת הקלקלה מבית מדרשם של מלטון פרידמן ,מיזס והייאק.
  על העובדים הסוצייאלים להשתמש בכוחם המספרי,להתפקד ,ולנסות לשנות את מצבם מבפנים.

  http://www.blacklabor.org/?p=1195

 7. גיל -אשתך עוס"ית וגם דוסית?זה צירוף של שליחות ולא של אדישות.
  לכן, אני לא מבין את המלל שלך.
  האמת היא שעבודתם קשה, שוחקת ומתוגמלת רע.
  מגיע להן/ם ליישר את הגו והגב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s