ברק- כליא ברק

כמה שנאה, כמה רפש, כמה השמצות,  כלפי האיש הזה. ושוב, אווירת העדר. עכשיו הזמן לשנוא את אהוד ברק. התקשורת , כרגיל, מובילה את הטרנד, תוך שחיקה עד דק של אלמנט דירת היוקרה שלו (מגדלי אקירוב), שנראה בערך כמו הקלישאה של הפריז'ידר הריק להמחשת העוני, כל אימת שזה עולה לכותרות (וזה קורה מעט מידי).

. כששלי חימוביץ' מדגישה את הקווים הנהנתנים לדמותו, הדבר מקובל עלי- כי יש לה אג'נדה סוציאל דמוקרטית וכי היא לוחמת בעקשות, אולי היחידה, בתחומים הללו. אבל, כשהדברים יוצאים מפי עיתונאים שמשתכרים מצוין ומעסיקים סוכן ויחצ"ן, זה נשמע קצת מסריח. אבל, זה פופולארי- ופופולאריות היא הנשק של הסלב'. לא?

מישהו שיכול להיות שר בטחון יותר טוב? הצעות?

ברק עשה את התרגיל כדי לשמור על הכסא, אומרים כו-לם וייתכן שהם צודקים. מצד שני, אם פרסומי הניו יורק טיימס נכונים, ואם ברק היה בין הוגי הרעיון לתקוף את הגרעין האירני בדרך וירטואלית, בלי קרבנות משום צד, אז אולי כדאי להצדיע לו, לפחות על כך?

יצא לי כמה פעמים לדבר עם ברק, אבל לא להכיר אותו. נראה שיחסי האנוש שלו סובלים מבעיות אקוטיות. גם ההשתקפות של התופעה בתקשורת מצביעה על כך- כי בתקשורת, אם מישהו לא משתף איתך פעולה, הוא הופך לאויב שלך.

טביעות האצבע של פוליטיקאים שמרפדים עיתונאים בסקופים ניכרות מעל דפי העיתונות, בכותרות, בתמונות. אם לא שיתפת פעולה, יחפשו אותך. די בתמונה מזעזעת כדי לעשות את העבודה, כי כמו שאמר פעם בפורום מצומצם אחד מבכירי עורכי העיתונות כשניסה להטביע את חותמו על מראה העיתון של המחר, הטקסט ממש הרבה פחות חשוב. 'תכתבו קצת. העיקר הכותרת והתמונה', והוא יישם כשהחל למרוח תמונות עם כותרות ענק על עמודים שלמים, עם כמה שורות למטה. ואם לא יחסלו אותך ישירות, אז יש 'ארץ נהדרת', שכמו החרצופים שגרמו נזק בלתי הפיך לדן מרידור, יכולה לעשות זאת גם עכשיו.

תרגיל העזיבה של ברק נראה לי לגיטימי. חברי המפלגה 'שלו' לא חדלו למתוח עליו ביקורת מרה. הם לא רצו אותו, אז הוא הלך. יותר מפריע לי דווקא לחשוב שבין החברים שהצטרפו אליו היו כמה אופורטוניסטים שכבר קיבלו את התמורה על המהלך. אבל בפוליטיקה קורים דברים כאלה. העריקה של חצי מחברי 'העבודה' ל'קדימה' אינה בגידה? אינה נובעת משיקול דעת אופורטוניסטי?

די עם משטרת המחשבות שקובעת לנו מי טוב, מי רע, מי צודק ומי טועה. המונופול על האמת לא נמצא בידי אף אחד מפרשני העיתונות. היה משמח לגלות שמישהו יוצא מהעדר ומביע דעה עצמאית. לא חייבים להיות מקובלים בכל מחיר.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

12 תגובות על ״ברק- כליא ברק״

 1. סליחה,העניין הוא לא התקשורת.
  העניין הוא מגדל אקירוב למי שאמור להיות מנהיג תנועת פועלים ולהגן
  על המעמד הבינוני והבינוני נמוך,שצמח,היסטורית,מהאוכלוסייה הפועלית בעבר.
  אהוד ברק לא קיים את מה שהיה מחוייב לו לעצם העניין,הפקיר את המעמד הבינוני נמוך ונתן לביביזם לדפוק את המעמד הזה עד העצם.
  אהוד ברק אף אינו מומחה למחשבים שניתן לייחס לו את ההצלחה ההיא –
  והלא איננו יודעים דבר וחצי דבר על העניין,כך או כך.אז את הדירה בשלושים מליון אפשר לייחס לו בבירור.איה הצלחותיו האחרות,פרט לדרדורה של מפלגתו למצב סופני?

 2. צודקת. התקשורת לוקחת איש תם וישר וגם צנוע! שביטחון ישראל וביטחון ישראל בלבד מנחה אותו בכל צעדיו והופכת אותו למי שגר באיזשהו מגדל. חבריו יעידו עליו כאיש רעים להתרועע, נאמן ומסור לחבריו ובני ביתו

 3. את צודקת בכך שהבעיה היא לא ברק אלא מפלגת העבודה וכל מי ששוחה במדמנה הזאת לא יוכל לצאת נקי. יכול להיות שר ביטחון טוב יותר -משה יעלון למשל. איש ישר והגון ומאד מאד רציני

 4. סליחה אורה, התקשורת זה סיפור כואב. אני יודעת.
  כעת אני דווקא רוצה להזכיר לכולם כיצד התנהלה מערכת היחסים בין ברק ואשכנזי ומדוע לא מינה אותו ברק לשנת שירות נוספת… ואחר כך דחף כמו בולדוזר את המינוי של גלנט למשרה הציבורית הבכירה ביותר במדינה פרט לרוה"מ. קבלת החלטות רציונלית? נייט. עזבו את מגדלי אקירוב. ברק הוא חיקוי עלוב של שרון מודל נובמבר 2005. גם אורית נוקד כבר זכתה לקיטונות של בוז בתנועה הקיבוצית. החמישייה הזאת היא חבורת נמושות עם חוצפה להחזיק בקרנות המזבח (חברות בכנסת) בלי כל הצדקה.

 5. בתוספת להמלצת מר גולדבלט מרידור יכול להיות שר ביטחון, כנראה. גם "ג'ומס" ממר"ץ. במחשבה שניה אולי בן אליעזר עשוי להיות טוב מברק. בכלל לא ברור ולא ידוע מה היה חלקו של זה או אחר בכשלונות הנוכחיים או בהצלחות או בדעיכה של צה"ל או בכך שאולי לא דעך. לטעמי מינוי גלנט וחוות הדעת עליו של ברק הגדישו את הסאה, האם באמת ברק מאמין שגלנט, גם אם יתחמק מההאשמה בוטה וחד משמעית, יכול לשלוח אנשים להלחם ולמות? ואם הוא מאמין בכך האם זה בסדר.

 6. אורה, קל לבקר את התקשורת שמותחת ביקורת על אהוד ברק. היום זה באמת באופנה.
  ב-2 באוקטובר 2008 כתבתי בבלוג של "אהוד ברק – אולי הוא גאון אבל לא חכם" http://www.yairdk.wordpress.com. אז, לפני למעלה משנתיים, ניסיתי להראות את אי חוכמתו בדוגמאות קונקרטיות.
  כדי לנתח את האיש לא מספיק פוסט. צריך ספר (רביב דרוקר כתב את חרקירי, וזה היה לפני שלוש שנים ויותר. לא עכשיו, כשזה באופנה לבקר את ברק).
  אהוד ברק הוא מנתח אנליטי מצויין, אבל בביצוע קורות תקלות. כל פעם המציאות לא מסתדרת עם הניתוח המבריק שלו.
  לנו דרוש שר בטחון אזרח, שאיננו רואה את המצב מנקודת מבט של איש צבא, שחושב שמה שלא יושג בכוח, יושג ביותר כוח. במקום דוגמאות של אזרחים מתאימים, אזכיר את לוי אשכול (ראש ממשלה מצויין ואיש חכם ושר בטחון טוב. לא שכחתי את מלחמת ששת הימים. הוא עיכב את כניסת צה"ל למלחמה ותרם להכנה מצויינת). אזכיר את משה ארנס, שהיה אחד משרי הבטחון הטובים שלנו. גם היום יש מועמדים ללא עבר צבאי מפואר ומיותר.

 7. סליחה על שאני לא מגיבה באופן אישי, אבל לעצם הטענות- קודם כל בנוגע לכך שמפלגת העבודה נטשה את הרוח החברתית שלה, לא נראה לי שהחץ צריך להיות מכוון אל ברק, כי זה קרה הרבה קודם- והתוצאות- בקלפי מוכיחות הכל.(וכאמור, שלי יחימוביץ' היא התקווה האחרונה של המפלגה הזו). אני מסכימה שהסיפור של גבי אשכנזי-גלנט מעורר הרבה תהיות, ובעצם, יותר משבאתי לגונן על ברק בפוסט הזה, הפריעה לי המקהלה האחידה שמזמרת בקול אחד, וזה תמיד נשמע אותו דבר. עכשיו ברק הוא האיש שאוהבים לשנוא. ובנוגע למינוי שר בטחון- מאוד ייתכן שהרעיון של מינוי שר בטחון מהאזרחות יכול להצליח. במקרה של עמיר פרץ, כולנו יודעים איך זה נגמר.

 8. אורה שאפו! גם אישה, גם דעתנית, גם מביעה דעה בענייני השעה ופוליטיקה וגם שוחה קצת נגד זרם המשמיצים והעוכרים את האיש. מחממם את הלב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s