על השוביניזם התקשורתי (שלי יחימוביץ'), מי אהבל והפקשוש של דנה וייס

 

עופר עיני יצא אהבל, אבל הוא גם הרוויח מזה שדנה וייס שרכבה השבוע על גלי סקופ האהבל, כנראה התרגשה מזה כל כך עד ששכחה לשאול את השאלות החשובות.

וייס ליוותה את עיני במהלך המשא ומתן הלא מפרך עם האוצר. היא הוכנסה לחדרו של שטייניץ והנציחה חיבוקים סחבקיים בין הרעים מהאוצר לטובים מההסתדרות. המראות הללו כנראה סימאו את עיניה,  שכן בתום המשא ומתן שנחתם, על פי דיווחה בשלוש או בארבע לפנות בוקר, כו-לם יצאו מרוצים, כולל וייס שידעה שיש באמתחתה פליטת פה כותרתית, ולכן אולי היא שכחה לשאול על תוצאות המשא ומתן ששוב, ברוח מדיניות הקפיטליזם החזירי, תיגמלו את המשתכרים היטב וזנחו את השכבות החלשות, שממילא לא יראו גרוש מכל ה'הישג' המוגבל הזה של ההסתדרות. אז לפני שעיני מחלק ציונים לברק, נדמה לי שהיה צריך לעמת אותו עם ה'דאגה לחלשים' במסגרת איומי השביתה שלו.

ואולי בכלל העובדה שוייס שכחה לשאול את השאלה החשובה באמת,  נעוצה בכך שהעניים לא נמצאים במיליה שלה, כמו שהם לא במיליה של העיתונאית לילך סיגן שזכתה השבוע לראיון רוחב (ותמונת שער) מפרגן מאוד  ב'סופשבוע' של מעריב, בו ניתנה לה הזדמנות חוזרת לגונן על בעלה ליגד לבית  רוטלוי לאחר ששמו נקשר בקשר לכאורה עם העולם התחתון בפרשת רציו, חברת חיפושי הנפט בראשותו ובראשות יגאל לנדאו.

סיגן עשתה זאת בפעם הראשונה ב'מאמר' בידיעות, לאחריו הושעתה השעייה סמלית בת שבוע ממקום עבודתה בגלובס, ועתה במעריב. הישג תקשורתי לא רע למי ש'מחוברת' בפעם האחת לעיתונות ובפעם השנייה לבעלי ההון (ובעצם להיפך), כמי שמתגוררת בוילה בכפר שמריהו וכמי שהחברה בראשות בעלה מוערכת בשווי של כשלושה מיליארד דולר,

אז אם הבנו משהו על קשרי התקשורת ובעלי ההון, הנה עוד הזדמנות ללמוד משהו על התקשורת שבמהלך סוף השבוע הקדישה מקום נכבד לסכסוכי מפלגת העבודה.

הוזכרו שמות של מועמדים פוטנציאליים לראשות "העבודה" יצחק בוז'י הרצוג שהכריז על עצמו כמועמד, פרופ' אבישי ברוורמן ואפילו גבי אשכנזי. את שמה של מי לא הזכירו אפילו פעם אחת? ניחשתם: שלי יחימוביץ' שמנהלת את המאבק הכי כן ונטול פניות נגד המציאות המתסכלת שמציבה את ישראל במקום גבוה, נדמה לי הכי גבוה, בפער בין עניים ועשירים.

האם זה מקרי שדווקא שמה של האשה נעדר מהשיח על 'מנהיג המפלגה'? נדמה לי שלא צריך להיות בוגר לימודי מגדר כדי להשיב לשאלה הזו.

מפלגת העבודה, כשמה, כנראה שכחה, כמו עופר עיני, על מה צריך להיאבק באמת כדי לחזור ולהיות רלוונטית. אז לא. זה לא בגלל אהוד ברק שהעסיק פיליפינית מסכנה שצריכה להתחבא בגלל שהיא מנסה בסך הכול להתפרנס ולשלוח כסף לאביה החולה. המפלגה הזו תיפול בגלל העדר עמוד שדרה חברתי. ולכן, זה כנראה מגיע לה.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. חוקרת תרבות (תואר שני)

11 תגובות על ״על השוביניזם התקשורתי (שלי יחימוביץ'), מי אהבל והפקשוש של דנה וייס״

 1. לצערי אין לשום מפלגה עמוד שדרה חברתי.יש לכמה יחידים עמוד שדרה חברתי.שלי יחימוביץ,אילן גילאון,דב חנין.
  הכתב המדיני של רשת ב' ,יואב קרקובסקי ,אמר השבוע שעופר עיני "ממליך" ה"מלכים" באבודה אינו רוצה את יחימוביץ בראשות האבודה, מכיוון שיחימוביץ יותר מדי סוציאל דמוקרטית. קרי= אידאולוגית.
  עיני,יא אהבל,יחמוביץ היא התקווה האחרונה של האבודה.

  באשר לגב' סיגן,מי שקורא את מה שהיא כותבת ,רואה את הנטייה שלה להגן על בעלי ההון.לא פלא כלל וכלל שהיא צידדה בתשובה,לדוגמא.

 2. אנחנו בתקשורת עסוקים בההוא שעזב את הבית וההיא שעזבה את הבעל ועניים זה לא סקסי (למרות שאנחנו, מה לעשות, חלק מהם).

 3. הטעות הגדולה של כל הפרשנים העוסקים בעבר ,הווה ועתיד, של מפלגת העבודה, היא שהם עדיין מתייחסים למפלגה כסוציאל דמוקרטית,בו בזמן
  שכל ילד בגן כבר יודע לדקלם בוודאות,שמפלגת העבודה הגדילה לעשות בשנתיים האחרונות ,עלתה על יריבתה קדימה והפכה עצמה למפלגה הממנפת קשרי הון ,שלטון, מרכזית בפוליטיקה הישראלית
  ומי שיש לו עדיין ספק שישאל את נוחי דנקנר.

 4. לאזרח, גם לי נראה שיחימוביץ' היא התקווה האחרונה. דפנה, כמה נכון: התאפקתי לא לכתוב על ההוא שעזב וההיא שנפרדה, כי באמת אין לי שום דבר להגיד בעניין הזה (חוץ מזה שיש בהחלט מי שגזרו עליו קופון, כמו שייחס המגיב השני לעיני). אלי, כמה עצוב שאתה חושב כך: אם אתה ציר במפלגה, אולי יש לך כוח להזיז עניינים ולנסות להציל את כבודה האבוד ..

 5. הון-שלטון-תקשורת הוא משולש ותיק ביותר שאין מה לעשות נגדו אלא רק להעיר ולהאיר עיני הציבור שכך הם פני הדברים בעידן "הקפיטליזם החזירי", כפי שאת מכנה אותו.
  מפלגת העבודה באמת חסרה חוט שדרה חברתי. ואם הבנתי נכון, האם חוט שדרה חברתי הוא מושג חופף ל"חברה אזרחית"???? בישראל של ימינו יש בהחלט אזורים רוויי חברה אזרחית. לצערי, השם אהוד ברק לא מתחבר למושג "חברה אזרחית"…………….

 6. תרצה, חוט שדרה חברתי במובן של חברה שוויונית שדואגת גם לחלשים שאין מי שידבר בשמם (ושלא מקבלים ראיונות בתקשורת),
  אבל בעניין השני. אולי את יכולה לעזור לי? איך אני הופכת את סדר התגובות? בורה שכמותי- גם לי זה מפריע.
  לא יודעת לעשות זאת..

 7. אני בהחלט חושב שכוח ס"ד רציני (בתוך מפלגת העבודה או כזה שיוקם מחוץ לה, כמו עם אחד בעבר) צריך לאמץ בגדול את מודל סדרי העדיפויות של שלי יחימוביץ' (ולא את מודל עופר עיני המתפשר מדי או את מודל דני גוטווין הרדיקלי מדי).

  עם זאת עליך לזכור שהפופולריות של יחימוביץ' בתקשורת היא מטעה (גם אחרי שאת מנכה את האפקט שנגרם מכך שהיא עיתונאית מקושרת שיודעת איך להפעיל עיתונאים כדי למכור את סחורתה, בניגוד למשל לגוז'נסקי, מלכיאור, גילאון ופרץ).

  יחימוביץ' (בורגנית אשכנזית חילונית ממדינת ת"א) עדיין לא נישאת על כפיים בעיירות הפיתוח ובשכונות, כמו שראינו עם פרץ ב-2006. האהדה כלפיה בציבור אינה מתורגמת בינתיים להתפקדות המונית של עובדי קבלן וקופאיות שתאפשר לה להתמודד מול ברק והרצוג ולא לפחד להתעמת עם עופר עיני כשצריך.

  אין זה מקרי שיחימוביץ' לא מכריזה על התמודדות, גם אם רבים בציבור (גברים ונשים) מייחלים לכך. אין לה את ההמונים המאורגנים כמו שהיו לפרץ ב-2005, ואין לה את ערימות הכסף שיש לבוז'י הרצוג. בכמות התרומות שהיא מקבלת (חשופות לכל באתר מבקר המדינה וניתן להשוות לאלו של בוז'ינקה) אפשר בקושי לשלם שכר מינימום לעובד אחד, בטח שלא לנהל קמפיין.

 8. איתי, הניתוח הרציונלי שלך אומר שלשלי אין סיכוי בשל היותה 'אשכנזיה חילונית תל אביבית' (שמתגוררת, אגב, בשכונת התקווה אם אינני טועה) ובשל העובדה שהיא לא עשירה. זה ניתוח מדוייק של המציאות- ולמרות זאת, נראה לי ש'העם' שנקעה רגלו, כמו שלימור אומרת, עשוי לתמוך בה, אפילו אם תקים מפלגה עצמאית- ולו בשל העובדה שהיא מגינה על עמדותיה ללא פשרות ולא פוחדת לזרוק לטייקונים בפרצוף את כל מה שהיא חושבת עליהם ועל ה'מסחרה' שלהם. במובן הזה יש לה באמת יתרון ברור על מישהי כמו גוז'נסקי- גם בגלל שהיא 'מקושרת' (ומנצלת זאת לטובה, לטעמי), וגם בגלל שהיא לא נסחפת לאמירות רדיקליות במישור הפוליטי.

 9. הבעיה של יחימוביץ' זה שהיא חושבת קצת כמוך, איתי. היא עושה פוליטיקה פחדנית. היא רוצה לשחק על בטוח. מפחדת לצאת מהצל של עיני. לא רוצה להכריז על התמודדות אם אין לה כוח לנצח. האמת היא שהיא קודם צריכה להכריז על התמודדות וזאת תהיה ההזדמנות שלה לגייס כוחות. אני מכיר הרבה אנשים שיצטרפו לעבודה כדי לתמוך בה אבל לא יצטרפו בעיסקה הנוכחית שהיא מציעה, שהיא בערך "בואו ותתפקדו בשבילי ואני כבר אחליט מה לעשות אתכם".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s