למראית הדז'ה וו: ערוץ 1 וישראבלוף

 

הסיפור שלא נגמר ברשות השידור כבר הפך מזמן לבדיחה עצובה של אוזלת יד כרונית שמלווה את המוסד הזה שהקרדיט העיקרי שהוא מקבל בימים האחרונים בא מכיוון ערוץ 2 המארח את דליה מזור הרקדנית.

על האנומליה של הערוץ הציבורי מלמדת העובדה שהכזב הפך לנורמה בסגנון ישראבלוף, שכן שכר היסוד הנמוך חייב 'יצירתיות', אז במקום להתעמת עם הבעיה העיקרית ולרפא את המורסה על ידי שיפור מערך השכר, העלימו עין כולם מהנוהג הפסול של דיווח על שעות נוספות שלא היו ולא נבראו.

כדי למגר את התופעה, משתפת הנהלת רשות השידור פעולה עם האוצר בתביעה כי העובדים, ובכללם עיתונאים יחתמו על שעון נוכחות. העובדים המגובים על ידי אגודת העיתונאים, מתנגדים, אז ההנהלה מציעה להשבית את השידורים משבע בערב.

דני זקן, עובד רשות השידור ויו"ר אגודת העיתונאים בירושלים דיווח אתמול כי "מחר מתכוונת הנהלת רשות השידור לממש את איומיה בדבר הפעלת שעון הנוכחות והקיצוץ האלים בשעות השידור ובשכרם של העובדים. הצעדים הננקטים, מנחיתים מכה קשה על השידור הציבורי, מפרים כל אמת מידה הגיונית ומעמידים בסכנה של ממש את עתידה של רשות השידור כולה.

כלפינו העיתונאים הפעלת הצעדים הללו, בעיצומם של הימים האחרונים לקראת החתימה על הסכם הרפורמה, היא שפיכת מים צוננים על הניסיונות להציל את הרשות ומעמידה בסימן שאלה את נכונות ההנהלה להביא להבראתה. הדרישה לחתום על שעון באמצעות כרטיס נוכחות, ובניגוד להסכם המנוסח והמקובל על כל הצדדים, הינה נואלת חסרת בסיס והגיון ובוודאי תזכה להתנגדות רבתי מצידנו.

הנהלת הרשות ומשרד האוצר, המורה לה לעשות כן, פוגעים פגיעה אנושה בסיבה העיקרית לקיומה של הרשות – השידור עצמו – איכותי, נטול משוא פנים ושיקולים זרים, ומופנה לכל מגזרי האוכלוסייה כולם".

אתמול גם דחתה ועדת הטלוויזיה מטעם מליאת רשות השידור את הצעת הנהלת הרשות לערוך שינוי בלוח המשדרים ולבטל את שידור מבט. גם חברי הועדה, מתברר, חושדים, על פי הדיווחים בעיתונות  במניעי הנהלת הרשות.

האמנם מנסה ההנהלה לסגור את ערוץ 1, הלכה למעשה?

האם יש מישהו שמנסה, בעקביות, להרוס את השידור הציבורי? או אולי מה שקורה הוא פרי שלומיאליות מתמשכת, התרפסות של מקבלי ההחלטות בפני קובעי המדיניות או לחילופין חשש שלהם מההתאגדויות המקצועיות החזקות של עובדי הרשות ובראשם הטכנאים?

שווה לנסות לברר למי יש אינטרס למחוק ולחסל את הערוץ הראשון שיושבי הראש שלו, כל אחד מהם, בתורו, עזב את הרשות כשחצי תאוותו בידו.

פעם, לפני שהתמנה כמנכ"ל הרשות, אמר מוטי קירשנבאום שצריך להיות הרקולס כדי לנהל את המוסד הזה. בדיעבד, הוא לא היה הרקולס. לא קודמיו ולא יורשיו.

אינסוף ועדות קמו לבחינת תפקודה של הרשות. הסיקו מסקנות. שום דבר לא יושם. עכשיו מדברים על רפורמה אוטוטו. מי שלא מאמין, כנראה שאינו קטן אמונה.

דז'ה וו? הנה דברים שכתבתי לפני שנתיים בדיוק:

מי כינה את שידורי ערוץ 1: "שידור שנוצר למגירה"? נכון, יו"ר רשות השידור משה גביש.
ומי אמר: "אני חושב שהשידור הציבורי כבר הרבה זמן לא מעניין את המדינה"? נכון, מנכ"ל רשות השידור. מוטי שקלאר.
עם מחמאות כאלה ממנהליה, רשות השידור לא צריכה מקטרגים.
הדברים האלה נאמרו לפני כשנה בפורום שולחן עגול שדן בשידור הציבורי, במכון הישראלי לדמוקרטיה. במקרה הייתי שם.

היום נודע כי ההסכמות על הרפורמה הכרוכה בפיטורי 700 עובדים, עדיין לא נחתמה. תוך שבוע, מאיים גביש, הוא יכניס את הרשות לאווירה של השבתה חלקית שבטח לא תעשה לשידורים משהו טוב.
כמובן שאפשר להטיח הרבה האשמות צודקות בערוצים המסחריים הרוכבים על הגל של תכניות הריאליטי, רבות מהן ירודות ומבישות, ומכריעים את ערוץ 1 כי מי רוצה איכות, אבל מה עושה הערוץ הראשון כדי להתמודד, חוץ מלהתבכיין על הורדת האגרה?
מעניין לציין כי באותו פורום, אמר גביש כי 90% מתקציב הרשות, שעמד בשנה שעברה על 750 מיליון ₪, הולכים למשכורות של 1,900 עובדי הרשות והוצאות קבועות. שקלאר ציין כי 'בשנה טובה' הולכים עשרה מיליון ₪ על הפקות מבחוץ. 10 מיליון מתוך 750 מיליון. חשבו בעצמכם.
גביש זרק האשמה חמורה כלפי עובדים בערוץ 1: "אין סיבה שאנשים בערוץ יתחילו לעבוד בחמש אחה"צ ויקבלו משכורת כאילו התחילו לעבוד בשמונה בבוקר". ועוד האשמה עצמית: "לאוכלוסיה הערבית אנחנו לא מציעים שום דבר. הרדיו בערבית קצת יותר טוב, אבל הוא נשמע יותר טוב בבני ברק מאשר בבקעה אל גרבייה בגלל בעיות משדרים". אם זה מריח כמו שלומיאליות ונשמע כמו שלומיאליות, אז זו שלומיאליות, שממומנת בעיקר מהאגרה שאנו משלמים.
ואפרופו אגרה: בשנה שעברה, אמרה ד"ר מיכל תמיר (משפט ציבורי) כי אגף הגבייה של הרשות 'עולה לנו' 30 מליון ₪: פי שלושה מההוצאות להפקות מקור חיצוניות, ו- 8.5% מתקציב הרשות.

כרמית גיא שהנחתה את הפורום, בעבר עובדת קול ישראל ציינה כי 'נחת זרועם' של בעלי ההון מהערוצים המסחריים הורגשה היטב ברשות השידור: אנשים אינטרסנטים שיש להם, לדבריה, השפעה מובהקת וישירה על מה שמתרחש ברשות .
יאיר שטרן שהיה מנהל הטלוויזיה האחרון שנבחר כדין, הזכיר לנוכחים כי מאז שעזב באפריל 2000- לא היה מנהל לטלוויזיה. לא במקרה הוא 'שכח' את מחליפו מוטי עדן, שעזב גם הוא מזמן. סיפור זה מתקשר ישירות לחיסול החשבונות נגד רפיק חלבי שאכתוב עליו בהזדמנות קרובה.
עוד הרבה טענות נשמעו נגד הרשות, שמספר הועדות שהוקמו לבחינת מצבה ומספר הרפורמות שנבנו עבורה ולא יושמו מעולם, ארוך ומייגע. הנורמה היתה שממנים ועדה, היא כותבת דו"ח, אומרים לציבור שהנה הולכים לקצץ ברשות ולהפוך אותה לגוף קטן ויעיל ששם לו כמטרה עליונה את הפקות המקור, ואז הכל נשכח ואותן נורמות פסולות מהעבר הרחוק, הסכמי ועדים מיליטנטיים וכדומה, נמשכות כאילו אין תחרות. עכשיו, כשהמדינה נמצאת בקריסה כלכלית, ייפול עליה כנראה (ממש לא בטוח) גם העול של המובטלים  החדשים מרשות השידור, שהיו יכולים להשתקם כבר מזמן אילו אומצה רפורמה (כלשהי) בעבר.

 

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

2 תגובות על ״למראית הדז'ה וו: ערוץ 1 וישראבלוף״

  1. המיעוט הנאוריסטי מסור לשני עיקרים, התנגדות לרעיון המדינה היהודית והימנעות מעבודה פיזית. שני העקרונות הללו מגולמים לתוך כלל פעולותיו, אם זו התמיכה במסתנני עבודה, איחוד משפחות מן האויב הערבי בתחומי הקו הירוק או המאבק נגד השבתת ערוץ 1.הנאוריסטים נתונים במילכוד, משום שמצד אחד אינם מוכנים לחיות במדינה יהודית ומצד שני הגירה לארץ אחרת תכפה עליהם עיסוק בעבודת כפיים (ובינינו, כמה פעילי זכויות אדם ועורכי וידאו צריכים במערב אירופה?). ולכן, מטרתו של הנאוריסט הינה להפוך את המדינה היהודית בה הוא מתפרנס מעבודה שאינה פיזית למדינה לא יהודית בה ימשיך להתפרנס מעבודה שאינה פיזית. כמובן שהליך הפיכתה של ישראל למדינה לא יהודית יסתיים במדינה ערבית חשוכה כמו אחיותיה, אך לך תסביר את זה לשוטים הנאוריסטים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s