לוחם אמיץ או משוגע? גדעון לוי

נניח, לרגע, שגדעון לוי לא היה כותב בעיתון חשוב לאנשים חושבים. נניח שהוא היה בעל באסטה בשוק. ונניח שהוא היה עומד שם ומפיץ את דעותיו. כמה אופציות: או שהיו, חלילה, מפוצצים אותו במכות, או שהיו חושדים כי יש לאשפז אותו במחלקה סגורה. אם הוא היה אזרח אמריקני (ולאו דווקא איראני או סעודי) היו מזמנים אותו לחקירה על הסתה או על הפצת שקרים. כל הדברים האלה בוודאי משמחים אותו מאוד, כי הוא , כך נראה, אוהב את דימוי המרטיר. הלוחם האמיץ בטחנות הרוח.

אתמול רוויתי ממנו נחת. הוא החמיא לשלי יחימוביץ' על מאבקה העיקש למען החלשים ונגד הטייקונים. אבל, בהערה מתבקשת, הוא קרא אותה לסדר והכתיב לה אג'נדה, כי היא מזייפת, לטעמו, במה שנוגע ל.. נו, ניחשתם.

אפשר לכנות את לוי לוחם זכויות אדם אמיץ. אפשר לכנותו בוגד. אפשר לכנותו משוגע, ואפשר לכנותו שקרן, כמו שעשה בשבת האחרונה בן דרור ימיני, שביסס את טענותיו על תחקיר מעמיק ועובדתי.

אני הייתי חושבת שמה שמייצג את לוי, שנהנה מחופש הביטוי לשמחת כולנו, הוא בעיקר, האובססיביות שלו. הפלשתינאים סובלים במקרים רבים וישראל לא מחזיקה בידיה את המונופול על האמת, הצדק והיושר המוחלט- אבל לא פעם מציגים הפלשתינים תמונה שקרית שזוכה לגיבוי אוטומטי של לוי ואחרים. ציטטתי כבר את הדיווח בניו יורק טיימס הנשען על ביקור בשטח, ולפיו אין משבר הומניטארי בעזה .

ברוסיה, רצחו עיתונאית אמיצה שהעזה לחשוף עוולות של הצבא הרוסי נגד צ'צ'ניה . העיתונאית, אנה פוליטקובסקיה, נרצחה בגלל שחשפה עוולות אמיתיות וקשות ביותר שהעור מצטמרר אפילו לשמע תיאורן בלבד. רציחות לשם רצח, התעללויות קשות של הצבא הרוסי, הנשענות על גיבוי ועידוד ממשל פוטין. לוי ממשיל את עצמו לפוליטקובסקיה. הוא רק שוכח , על הדרך, שחייו אינם נתונים בסכנה מצד המשטר בגלל השמעת דעותיו , שצה"ל אינו צבא מושחת, ושחיילים נפלו, לא פעם, בגלל הקוד האתי שמחייב להימנע מפגיעה בחפים מפשע. כדי להוכיח זאת, גם הפעם נחלצים לעזרת צה"ל דווקא כתבים אובייקטיביים זרים, כמו כתבת התחקיר של המשט ששודרה בבי.בי.סי שאינו נחשד באהדה לישראל, או בתחקיר של כתבת גרמניה על הילד מוחמד א-דורה ולפיו הוא לא נורה על ידי חיילי צה"ל, או בביקור שטח של ברנאר אנרי לוי הצרפתי בג'נין לאחר מבצע ג'נין וחשיפת האמת מאחורי האישומים שהופרחו באוויר נגד ישראל. אבל מי אנחנו שנפגע בנראטיב בן שנים, ואפילו, מי היא שלי יחימוביץ' שתיכנע לאג'נדה סוציאל דמוקרטית שלא שמה את סימן הקריאה על הפלשתינים. בעצם, יש מישהו שסובל חוץ מהם?

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

8 תגובות על ״לוחם אמיץ או משוגע? גדעון לוי״

 1. גם התקפה בכלי תקשורת, ולצורך זה גם בבלוג, צריכה להיעשות בגבולות מסוימים, אם את רוצה שהדברים שהדגשת באות שמנה יהיו נכונים גם מחר.
  לקרוא לעיתונאי שאינך מחבבת משוגע, ולומר שאפשר לקרוא לו בוגד ושקרן, זה מסוכן. זה גם מקרב את היום שיפגעו בעיתונאים ברחובות. ובעצם את קוראת לעשות זאת, כשאת אומרת שלו גדעון לוי היה אומר את הדברים שהוא אומר בשוק, אז…

 2. נועם, לקחתי את דבריך לתשומת ליבי- ואינני רוצה שישתמעו כהסתה נגדו, לכן ביצעתי כמה תיקונים בטקסט. מצד שני, אני חוששת שהנדון מסית גם מסית נגד חיילי צה"ל- שלצורך הענין הם יכולים להיות הילדים של כל אחד מאיתנו וכמו שאתה בודאי יודע היטב מניסיונך האישי, הם יכולים להיות בעלי דיעות כמו של לוי עצמו..

 3. אני חוזר ,על דבריי יישר כוח לכותבת אל תיראי ותחתי מן השמאלנים הקיצונים הנוקטים בשיטות בולשביקיות כנגד מי שתוקף את "הצדיק הידוע" "האדמור" גדעון לוי.
  הקסטנריזם מושרש באלו.
  ראי ספרו הנפלא של בן הכט "כחש" ובאנגלית PERFIDY

 4. לא מבין מהי ההגנה האוטומטית על עיתונאים

  הם לא נבחרו – במקום לעבוד בבנק או בחנות ירקות הם החליטו להתפרנס לכתיבה עיתונאית

  אם הם משקרים או משתגעים – אין שום בעיה לתקוף אותם

 5. אפשר להבין אפוא מניין נובעים תסכוליו של השמאל הרדיקלי בישראל ולאן מועדות פניו. נכון, פעיליו אינם שוקטים על השמרים: הם מפגינים יד ביד עם פלסטינים, מתקוטטים עם חיילי צה"ל ועם שוטרי מג"ב ליד גדר ההפרדה, עורכים אירועים "אלטרנטיביים" בתגובה לחגים לאומיים ויוזמים מיצגים של אמנות מגויסת. האינטליגנציה האנטי-ציונית, מצומצמת בהיקפה אך חסרת מנוחה וקולנית, מפרסמת מאמרים, מוציאה לאור ספרים ומתעדת באובססיביות את העוולות שמחוללים, לטענתה, הממסד הציוני וכוחות הכיבוש. עם זאת, יש משהו מטעה בפעלתנות הזו; היא עשויה לעורר רושם של מעורבות עמוקה במרחב הציבורי המקומי, אך הדחף המניע אותה כיום דווקא מרחיק אותה מן הזירה הזו. חזית ההתנגדות הרדיקלית למדינה היהודית אינה מעוניינת באמת בנטילת חלק כלשהו – אפילו מעמדה אופוזיציונית – בסדר הישראלי; היא נואשה ממנו זה מכבר. היא מחפשת את הדרך החוצה

 6. אורה, לא משוגע ולא בוגד ולא שקרן. בסך הכל לוי נמצא שם כדי שאת תרגישי טוב ותוכלי לצקצק ולהגיד ש"לא עושים לו כלום" לעומת הערבים שהיו כבר משתיקים אותו וכולי. על זה מגיעה לו משכורת נכבדה, והוא אכן מקבל אותה ממר שוקן, שגם הוא עושה עבודה דומה פה ושם. על יחסי ציבור משלמים, ולוי כמו קומץ אחרים יושבים על הנישה שהממסד הקצה להם, ואם לא היה צריך את זה, הוא היה נעלם מהאופק מזמן, בטוב או ברע. קצת הכרת תודה מגיעה לו, גם ממך…

  בסיפא, אני מאד מסתייגת מכינוי של דעה שלא מקובלת עליך "משוגע" במובן של מדיקליזציה של הפוליטיקה, שיטה מכוערת במיוחד שאגב פועלת כחרב פיפיות אם רוצים או לא.

  בעניין הר שפי, נידמה לי שכבר לפני שנה כתבת על זה, והסכמתי איתך שזו הפללה למען מטרות פוליטיות. הבעיה של אנשים כמוך ואחרים המעלים את זה (ובצדק) זה הסלקטיוויות של המצפון החברתי והמשפטי. אי אפשר להסכים להפללות כאלה כאשר הן משרתות את האגנדה שלך, ואז לצעוק גוועלד כאשר אותו תרגיל מסריח פוגע במחנה הקרוב ללבך. עמדה שיטתית היתה מגנה על זכויות האדם שלך, שלי ושל הר שפי. המנהג של הפללות פוליטיות מאד שכיח בישראל, מאז היווסדה,הצעקות נשמעות רק כאשר הקורבן הוא מיוחס ושייך לאיזו קבוצת השפעה בעלת תשתיות כלכליות ומעמדיות, כמו במקרה שלה מצד אחד (ושל ענת קם, נגיד מצד שני). כל אלה שאין להם תשתיות כאלה נופלים לביוב בלי שאף אחד מצייץ.

 7. איריס (אירית??), ראשית לסיפא של דברייך- אכן, כמוך, אני מוחה נגד ה'איפה ואיפה'.
  בקשר ללוי, לא ממש הבנתי על מה בדיוק אני צריכה להודות לו? על כך שהוא מיחצ"ן את ישראל ועושה כל שביכולתו להוקעתה ולתחושתי, אף לערעור על עצם קיומה? אני לא רופאה ולא פסיכיאטרית, ולכן אני לא מאבחנת את לוי כ'משוגע' ואם תשימי לב, הכוונה היא במובן של הדון קישוטיות שלו. אני מאחלת לו עוד שנים פוריות של בריאות ושל כתיבה, אלא שאם תשאלי אותי, הצקצוק שנושא אופי מסוכן בא דווקא מכיוונו שלו ונובע מהטקסטים החריפים והפוגעניים שלו שמופצים בכל העולם .
  רועי צ'יקי, תודה לך על הניתוח המפורט שהבאת בבלוגך, אלא שאני חלוקה עמך בעניין הדברים של ימיני. אם שמת לב, הוא מבסס את טענותיו על מקורות שנראים לי מוסמכים- ולא תמיד מדובר ב'פרשנות' בלבד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s