תשוקה ופחד

אוף, כמה נכון:  "כל מה שיש בחיים זה בעצם – פחד ותשוקה. תשוקה ופחד." יוצר מטרופוליס ב-1927, הבמאי פריץ לאנג הגה את שורת הקסם הזו, שמטרטרת לי בראש מאז מוצאי שבת,  כששרי רז, כך נדמה לי,  ציטטה אותו ב'רואים עולם'.

פתאום אני מנסה לבחון הכל תחת זכוכית המגדלת הזו של לאנג ומגלה שהוא הצליח לפרוט אותנו, את מחשבותינו, את מניעינו בשתי מלים מדוייקות כל כך: תשוקה ופחד. אז בעצם, זהו?

מה מניע את גלגלי מסמך גלנט? התשוקה לרמטכ"לות?הפחד מחשיפת התשוקה הבוערת?

מה מניע את היזמים, אם לא התשוקה לעוד ועוד כסף ,מעמד, בעיקר ל'עוד', בצד הפחד מהתרסקות?

מה מניע חובבי 'אקסטרים' למיניהם אם לא התשוקה להגיע לפסגה, בד בבד עם הפחד מהתרסקות- תרתי משמע?

ומה מניע אותנו, האנשים הפשוטים, כשאנו רוצים לעבור דירה, לנסוע לטיול בחו"ל, להחליף מקום עבודה, אם לא מקסם שווא שיש בו מהתשוקה ומהפחד גם יחד?

הנה, רקח לנו לאנג מרשם שמאחד את כולנו עם ארגוני הטרור, המיליטריסטים ומחרחרי המלחמות למיניהם, מלחכי הפנכה והמתעשרים המהירים, הקנאים שימותו, המטורפים. כולנו בתוך אותה עיסה.

גאוני, מבלבל ובעיקר, בררר…. מפחיד.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

5 תגובות על ״תשוקה ופחד״

  1. יחסי שליט נשלט, רובוטיקה, חיים בעולם של בדידות רגשית, בני אדם כצרכנים, ובעיקר האמביוולנטיות בין התועלת שבטכנולוגיה וההנאה ממנעמיה ומאידך, האיום של הרובוטיקה – הן כטכנולוגיה והן כמטפורה – על כל מה שהוא הומאני וסנטימנטלי. כל אלו הן רעיונות מאוד מורכבים המציגים את העולם בשנת 2026, על ידי אדם ממוצא אוסטרי, יהודי שחזה כל זאת מאה שנה קודם לכן. אפשר לתמצת זאת במשפט "תשוקה ופחד"? אולי.

  2. תרצה, התיאור שלך שנשען על סרטיו מתמקד בעיקר ב'פחד'- שהוא, רק צד אחד במשוואה שלאנג טבע. אני חושבת שבחיים שלנו יש גם מזה וגם מזה. לא הצלחתי למצוא איזשהו נושא רגשי -נפשי שהוא משולל תשוקה ו/או פחד, ונראה לי שבדרך כלל שניהם באים ביחד..

  3. דפנה, אחרי הפוסט שלך "לחיות עם אריות" (בכותרת שלך: איתו הייתי מתחלפת..) שוכנעתי לגמרי : יש שם המון תשוקה ו..איך לא? פחד מוות.

  4. את רואה, אורה, וכשכתבתי לך אפילו לא קישרתי את העובדה ששם כתבתי שהוא חי את הפנטזיות הכי עמוקות שלי, ושפה כתבתי לך שאלה החיים בעיני…:-) תשוקה ופחד. שילוב נפלא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s