דו"ח בצלם? נו, באמת. ולמה לדיין יש סיכוי לנצח ב'עליון'

מטריד, מטריד מאוד. בעימות בין מו"ל עיתון הארץ עמוס שוקן לבין בן-דרור ימיני ממעריב, מסתמך שוקן על דו"חות בצלם, כדי לומר לנו כמה ילדים פלסטינים הרגה ישראל . למה זה מטריד? בעיקר משום שאני לא זוכרת מתי לאחרונה, או בכלל, מישהו טרח לבדוק את האמינות של דו"חות בצלם שמתיימר להיות לוחם זכויות אדם, גם אם במחיר של אמינות מפוקפקת מאוד. אבל, בשביל מו"ל הארץ ופובליציסט העיתון גדעון לוי, עליו מגן שוקן בחירוף נפש, דו"חות בצלם הם אורים ותומים.

על הרקע הזה, קשה להשלים עם נימת הביטול שנוקט שוקן בנושא הבירור של השאלה מי ירה בילד מוחמד א-דורה. א-דורה, הוא אותו ילד עזתי שמצא את מותו והפך לסמל של התרת הדם מהצד הישראלי, כשכל העולם צופה בפלצות באכזריות של הנוגס האכזרי של המזרח התיכון (לא אל קעידה, טאליבן, חמאס, חיזבאללה, לא. הכוונה לצה"ל) ולמי  אכפת לדעת אם צה"ל בכלל לא ירה בילד הזה, כפי שעלה מתחקיר של עיתונאית גרמנייה, שאי אפשר להאשימה באישום הנורא של הסתרת האמת למען האינטרסים של ישראל.

שוקן אומר בהתכתבות טעונה עם ימיני: "אם הרגנו קרוב לאלף ילדים, מה האובססיוויות לדעת אם ילד אחד שנקלע לקרב יריות בין ישראלים לפלסטינים נהרג מכדור של צד אחד או של הצד האחר? רק כי לרגע כיכב בתקשורת, ורק כי האובססיוויות הזאת משתלבת ב'תיאוריה פיקס' הכללית של בן דרור?"

באמת, מה האובססיביות לברר מאיזו אש נורה ילד פלסטיני? האם שוקן היה אומר כך גם על אי דיוקים, שלא לומר שקרים, בדו"חות בצלם על פגיעה בילדים פלסטינים שעליהם הוא מסתמך?

וכל הויכוח הזה מתנהל על הרקע של ניסיון להגן על התכנית 'עובדה' של אילנה דיין, בערעור לבג"ץ בנושא ההטיות הבוטות שהוצגו בתוכניתה על סרן ר', תכנית שבכלל לא קשורה לפרשת א-דורה. מועצת העיתונות שבראשה עומדת שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, מבקשת להביע דעה במסגרת הדיון המשפטי שבו מנסים גורמים מסוימים בתקשורת לצלוב את השופט נועם סולברג שהאשים את התכנית 'עובדה' בעיוות המציאות.

וקשה שלא לעשות עוד כמה חיבורים: הנה, יהיה דיון בבית המשפט העליון, שנשיאתו דורית ביניש  זיכתה את אילנה דיין בראיון בלעדי לא מכבר, ושהפגיעה בה על ידי זורק נעל, גררה גזר דין מחמיר של שלוש שנות מאסר לפושע: יותר מהעונש שנותנים, לפעמים, לאנסים.

אז קצת פרופורציות, רבותי. בדיון ב'עליון' יש לדיין סיכוי טוב מאוד לנצח.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

6 תגובות על ״דו"ח בצלם? נו, באמת. ולמה לדיין יש סיכוי לנצח ב'עליון'״

 1. הפרקליט הצבאי, למשל, החליט שעדויות בצלם אמינות והחל בהליכים נגד החיילים שרצחו חפים מפשע בעופרת יצוקה

 2. נכון, בצלם לא אמין. צריך להסתמך על משהו אמין יותר, כמו למשל דוח"ות מחקריים מן הסוג המופק במכללת אם תרצו.

 3. דוקא היה מי שטרח לבדוק את דוחות בצלם – יונתן דחוח-הלוי – ואכן מסתבר שהם רחוקים מלהיות אמינים:

  http://www.e-mago.co.il/item-592.htm "החברים התמימים של בצלם היו מחבלים במשימה מבצעית"

  וכאן: http://jcpa.org.il/Templates/showpage.asp?FID=528&DBID=1&LNGID=2&TMID=99&IID=19183

  ואפילו בעתון של שוקן עצמו (יכול להיות שגם הוא לא מצליח למצוא את דרכו באתר המביך של "הארץ"?) http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1031429.html

 4. @איתמר
  הפרקליט הצבאי החליט לפתוח בחקירה. זה אומר שהוא מתייחס לעדויות כמקור אפשרי, לא כמקור אמין. אם הם היו מקור אמין הוא לא היה צריך חקירה אלא יכול היה לתבוע לפיהם. יש הבדל קטן.
  בהחלט צריך להתייחס לדוחות בצלם ובהחלט צריך לראות את המגמה שהם משקפים. אבל צריך גם לבדוק אותם בשבע עיניים.

 5. גם אני וגם החתול שלי רוצים להופיע בתור ידידי בית המשפט. למה לא? מי קובע למי ומתי ובאיזה תנאים ולפי איזה חוקים תקדימים והחלטות ממנים חתולים ובעליהם בתור ידידי בית המשפט. למה לארגון מקצועי של עיתונאים יש בכלל זכות כזו.
  שוקן הוא בכלל לא עיתונאי. בעל הון שקונה ניר וצבע דפוס שוכר עיתונאים ומכונות דפוס ומדפיסים מוכר וקונה ועושה כסף. איך נכתב בדי מרקר "כסף של אנשים אחרים". פתאום צדיקי הדור בונים מערכת משפט לחברינו ידידינו וידידי בית המשפט. מי קובע מי האנשים המדברים ומשפיעים על השופט. את הדייסה המבולבלת הזו ראינו עכשיו בנושא החינוך בעימנואל. פשרות מפשרים משפיעים קשרים ואח"כ כל צדיקי הדור ב "הארץ" טוחנים לנו בשכל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s