גלעד שליט הוא רק חייל אחד, והצבא שלנו עושה טבח

ויש לו, לגלעד, רק זוג הורים. נכון.

אבל, במשוואה הזו של העברת משלוחים 'הומניטריים' לרצועת עזה, עם שליחים אוחזי נשק שדחפו לחיילי צה"ל סכינים, גלעד שליט הוא בשבילי עולם ומלואו.

איש לא ביקר אותו. איש לא יודע מה שלומו. מה מצבו. על כך לא בוכה עידן לנדו, מגן טובחי הארמנים והכורדים. אצלו, חיילי השייטת הם הטובחים. עוד לא קרא ושמע את העובדות לאשורן, אבל בשביל מה? הוא הרי יודע תמיד באיזה צד של המשוואה מונחת האשמה. זה תמיד אנחנו.

נניח לרגע, שדוברי המדיניות הישראלית היו עושים את מה שהיו צריכים לעשות, ומזכירים בכל משפט תגובה שלהם את גלעד שליט. שיאמרו: שחררו אותו ונאפשר לכם להכניס משלוחים לרצועה. כן, בכל משפט תגובה. אבל, אנחנו תמיד צריכים להיות בצד המתנצל. לא ההתנהלות של חמאס מביאה את הרעה על תושבי עזה, אלא ישראל. לא השימוש הציני בחייל בודד שאיש לא ראה מזה מאות ימים, כקלף מיקוח נצחי, אלא המאסר ההומניטרי של מחבלי חמאס שמקבלים ביקורים בכלא בישראל ולומדים באוניברסיטה.

'משלחות השלום' זעקו כותרות עתון 'הארץ' לפני ימים ספורים.

משלחות שלום לא דוחפות סכינים לחיילים בבטן.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

9 תגובות על ״גלעד שליט הוא רק חייל אחד, והצבא שלנו עושה טבח״

  1. נדמה לי שיש פה בלבול. מי שמציע לשחרר את גלעד שליט בתמורה להסרת המצור הם הפלסטינים. מי שמסרבת להצעה זו ישראל.

  2. ברור שאת צודקת לא מדובר בפעילי שלום אלא במחרחרי מלחמה פרובוקטיביים ופסיכוטים שקיבלו את המגיע להם.

  3. כבר היום יש משלוחים לתוך הרצועה. עשרות אלפי טונות של מזון וציוד מוכנסים מדי יום, בפיקוח ישראלי. מטרת החמאס היא להפסיק את הפיקוח הזה כדי שהם יוכלו להכניס לשם ככל העולה על רוחם. המאבק אינו על הכנסת ציוד לרצועה אלא על שאלת הפיקוח על מה שמוכנס. לעניין הזה אין קשר למצבו של גלעד שליט. יש לזה קשר לעובדה שהחמאס שולט ברצועת עזה.

  4. יונתן, אף אחד לא מציע לשחרר את גלעד שליט בתמורה להסרת המצור. מציעים לשחרר אותו תמורת הרבה מאוד אסירים עם דם על הידיים. אף אחד בחמאס לא קם ואמר "תסירו את המצור מעזה ותקבלו את גלעד שליט".

  5. נו באמת, ברור שהעסקה כוללת גם שחרור אסירים. חשבתי שזה מובן מאליו, ומכל מקום מה שהתכוונתי לומר הוא שההקבלה בין גלעד שליט להטלת המצור אינה במקומה (אגב, ככל הזכור לי המצור הוטל בעקבות ניצחון החמאס בבחירות דמוקרטיות – לא בגלל שליט ולא בגלל קסאמים. זה רק כדי להבהיר ששום דבר פה לא נעשה מתוך דאגה לגלעד שליט או לתושבי הנגב).

  6. ליונתן, מה שאני מנסה לאמר זה שאסור לנו לנטוש את התביעה לשחרור שליט, בשום תנאי. נראה לי תמים להאמין שהסרת המצור, בד בבד עם שחרור אסירים שישראל הסכימה לשחרר, היתה מביאה לשחרורו, אבל זה חייב להיות התנאי שלנו, משום שחמאס רוצים לאחוז בחבל בשני קצותיו: גם להטיל עלינו את מלוא האשמה על מה שקרה עם הספינות וגם להמשיך ולהחזיק בשליט ועלינו מוטלת החובה לא לשכוח אותו, ובענין הזה אני חוששת שאתה צודק.שום דבר לא נעשה פה מתוך דאגה לשליט. ובענין הזה ל'אחת': ישראל כבר הסכימה לשחרר הרבה מאוד אסירים, גם כאלה עם דם על הידיים, אבל כשזה הגיע לפסים מעשיים, חמאס סירב לקיים את העסקה. ונכון מה שאומרים עומר ועידו. ממילא אין מצור על העברת מזון ותרופות לעזה.

  7. המצור כלל לא קשור לגלעד שליט. ונניח שדורשים בתמורה לשחרור שליט את הסרת המצור. האם זה באמת רעיון טוב לאפשר לחמאס להשיג כל נשק שהוא רוצה. האם גלעד שליט הוא תמורה ראויה להתחמשות חמאס בעוד עשרות אלפי רקטות, בטווחים ארוכים מאלה הקיימים היום ועם ראשי נפץ גדולים יותר? התחמשות בטילי נ"ט מתקדמים? או אפילו טילי נ"מ? ומה לגבי הכניעה לתכתיבי ממשלת טרור שנכון להיום היא מבודדת למדי בעולם? זה לא ייתן להם לגיטימציה? המצור מיועד לבודד את ממשלת חמאס, להפחית את היכולת של החמאס להשיג נשק ולסייע בהפלת שלטונו בטווח הארוך. גלעד שליט לא קשור לכך וגם לא צריך לקשור את שמו לכך. כל מי שיעשה כן יסייע הלכה למעשה בחימושו של החמאס ובביסוס שלטונו לאורך זמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s