22 מתאבדים בפראנס טלקום: קרבנות מולך ענקי התקשורת

אתמול, שבת, זרקה עצמה עובדת בת 32 של חברת התקשורת הצרפתית פראנס טלקום מחלון הקומה הרביעית במקום עבודתה בפאריס. העובדת הזו, היא המועסקת מספר 22 של החברה שהתאבדה מאז פברואר 2008.
מתברר, לפי מה שעובדים בחברה מעידים, שבחברה שעברה הפרטה כושלת וחזרה לבעלות ממשלתית, יש מדיניות של תחלופת עובדים גבוהה- מה שמכנים בשפה מכובסת 'התייעלות', וזה אולי מסביר חלק מהעניין שהנהלת החברה מבכרת לתרץ ב'מצבה הנפשי העדין' של העובדת, כפי שמתואר במאמר ב'ליברסיון' הצרפתי.
אבל מה שרציתי לדבר עליו כאן הוא ההשתלטות של ענקיות התקשורת, בכל העולם המערבי, על חיינו. הם משתלטים עלינו, כצרכני תקשורת. 

כמעסיקים, הם מכוננים נורמות חדשות ומנוכרות בשוק העבודה.

נסו לבחון איזה אחוז מסל ההוצאות שלכם תופס רכיב ה'תקשורת': כמה אתם משלמים בחודש לחברות הכבלים/לוויין, הוסיפו את אגרת הטלוויזיה לערוץ 1, ולכך הוסיפו את התשלום לחברת הטלפון הקווי (לרוב בזק), את התשלום לספק האינטרנט, לחברה שמספקת את החיבור לאינטרנט, ואת התשלום הכבד לחברת הסלולר. שכחתי משהו?

לכן, זה לא מפתיע שענק התקשורת הגדול ביותר בעולם: חברת AT&T  האמריקאית, משמשת מושא לכעס הציבור ולהתקפותיו, ממש כמו המימשל, כאשר יש משבר כלכלי כמו זה שפרץ בארה"ב. הציבור רואה, ובצדק, את חברת התקשורת החולשת על רוב שוק הטלפונים הקוויים, על רוב השיחות הבינלאומיות ועל רוב שוק הסלולר הארה"ב, כ'אויב העם', כנציג של העושקים שלא תמיד הרשויות, כמו ה- FCC (הרשות הפדרלית לתקשורת, האחראית על הרגולציה בענף בארה"ב) מצליחות לשים עליו יד ולהגביל את המונופול המפלצתי שקם להם.
וכמו שאנחנו מכירים בישראל, גם ברשויות המפקחות נחשפות לא אחת שחיתויות, ומי כמו ענק תקשורת ומונופול דורסני יכול לתגמל היטב את מי שרוחץ את ידיו, שרי ממשלה כעיתונאים וכבעלי עיתונים וזכייני טלוויזיה , שבמקרים מסויימים הם גם בעלי אותן חברות תקשורת.

מנסיוני האישי, עיתונאים בענף מתוגמלים לא אחת בהטבות יקרות ערך , זוכים ליחס מועדף מאוד- וכאשר מגיעה שעת האמת, הם נדרשים להחזיר את החוב בצורת סיקור אוהד. חברות התקשורת יודעות להאכיל את העיתונאים לוקשים. יש כאלה שמאמינים ויש משת"פים. מי שלא נמצא בחזית הזו, משלם מחיר. עיתונאי בעל ראייה צרכנית נחשב ל'טראבל מייקר'.

הנה דוגמא קטנה: בהודעות לעיתונות, נהגו חברות התקשורת לפרסם מחירים ללא מע"מ. אני הייתי מבררת ומוסיפה את המע"מ למחיר שפרסמתי. בעיתונים אחרים לא עשו זאת. מין תרגיל תמים לכאורה, כשלא מביאים בחשבון מה המשמעות של כל אגורה לדקת שיחה כשהיא מצטברת לכל האגורות של כל הצרכנים, ומה משמעותה בחשבון החודשי שמקבל כל צרכן וצרכן.

אצלנו, בישראל, המצב חמור יותר משום שהתודעה הצרכנית שלנו שואפת לאפס, שלא לדבר על מדד השחיתות השלטונית והציבורית. אז אנחנו משלמים. והמון.

למעשה, אנחנו משלמים הרבה יותר מידי על שיחות סלולר, משלמים המון כדי ליהנות מהזכות האלמנטרית של צפייה בטלוויזיה, וזאת, כדי להתפיח עוד ועוד את כיסיהם של כמה בודדים. זאת ועוד, כל תכניות הריאליטי עם האס.אם.אס מגדילות סימולטנית את רווחי הסלולר וזכייני הטלוויזיה כאחד.
בענף הזה, תמצאו את המתעשרים הגדולים של העשור האחרון. מנהלי וראשי חברות סלולר שבנוסף למשכורות עתק גורפים לכיסיהם גם בונוסים שמנים. אליהם מצטרפים בגאון מנהלי הבנקים, שגם כשיש לבנק ביצועים גרועים, עדיין ממשיכים לקבל הטבות מפליגות.
בהתחלה כתבתי שמות של אנשים כאלה שהכרתי בראשית דרכם אל הא(ע)ושר, אבל איפה הם ואיפה אנחנו היום. החלטתי לוותר. 

שיטת העושק עובדת היטב גם כשבוחנים את ענף המדיה: מגישת טלוויזיה שמשתכרת למעלה מ-100,000 ₪ בחודש לא מתביישת להצהיר, חזור והצהר, ש'לא המשכורות של הטאלנטים הן שעלולות למוטט את הענף'. היתה מיטיבה לעשות לו שתקה. לפחות.

כל שיטת ההתנהלות המושחתת הזו, שמתגמלת היטב את המימשל ואת 'צבא התקשורת' המתגייס, בדרך כלל מרצון לשירותה, מסתירה מאחוריה קרטלים ענקיים וחסרי רגישות שפועלים אך ורק על פי סטנדרטים כלכליים צרופים.

 השתמש וזרוק- גם בבני אדם. הניכור שהצמיחה השיטה הזו, הוא לשיטתי, אחד הגורמים שתוצאותיו נלמדות עתה גם בועדת החקירה הממשלתית שהוקמה בצרפת לבדיקת תופעת ההתאבדויות בחברת פראנס טלקום. זהו עוד פרי באושים של איל ההפרטה, הגלובליזציה והרדיפה אחרי התעשרות מהירה של בודדים. המתאבדים הללו הם מקרבנות המולך החדש של חברות התקשורת.

  

ובלי שום קשר- כל כך משמח לשמוע על הזכייה של שמואל מעוז בפרס ארי הזהב בונציה על סרטו 'לבנון'. כתבתי על כך כמה מלים בבלוג שלי באנגלית

 

 

 

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

19 תגובות על ״22 מתאבדים בפראנס טלקום: קרבנות מולך ענקי התקשורת״

 1. הבה נבדוק את העובדות:
  העובדה היא ש-22 מועסקים התאבדו בחברת טלקום מאז פברואר 2008, כלומר במשך 18 חודש. העובדה היא שבפראנס טלקום מועסקים כ-180,000
  עובדים (נכון ל-2008), קרי מדובר בשיעור התאבדות של כ-8 אנשים ל-100,000. עובדה נוספת היא שבצרפת שיעור ההתאבדות הוא של 26 ל-100,000 בקרב גברים ו-9 ל-100,000 בקרב נשים, ובממוצע כ-17.5 מקרי התאבדות ל-100,000 תושבים. לפיכך אנו למדים ששיעור מקרי ההתאבדות בפראנס טלקום נמוך ביותר מ-50% מזה שבצרפת כולה. כמובן שהנ"ל מתייחס רק לממוצעים וידוע שנערים וזקנים מתאבדים בשיעורים גבוהים יותר ולפיכך ייתכן שהחשבון לא לחלוטין מדוייק. אבל קצת קשה להסביר פער עצום כל כך. בנוסף, לו היית בודקת נתונים נוספים היית מגלה שבשנת 2000, למשל, התאבדו 28 עובדים של החברה בשנה אחת. כך שנראה שהמצב טוב יותר היום מאשר אז, עת היתה עדיין חברה ממשלתית (ההפרטה היתה ב-2005).

  כל הנתונים הנ"ל זמינים מאוד ואפשר לבדוק את הפרטים הללו תוך דקה בדיוק באינטרנט. מוזר הדבר שמי שמבכה על ירידת קרנה של התקשורת, ועל פרסום עלילות דם בולעת כל כך מהר עלילת דם משונה שכזו.

 2. לדוגמאנגדית- ראשית- אני לא בולעת עלילות דם כי אף אחד לא האכיל אותי במה שכתבתי. תתפלא לשמוע- אבל דווקא בדקתי כמה מועסקים יש בחברה הזו לפני הכתיבה- ועדיין אני סבורה שמדובר בשעור התאבדות גבוה מאוד בקרב אנשים צעירים בגיל העבודה (שהם לא נערים ולא זקנים) והראייה: ההחלטה של ממשלת צרפת לבדוק את העניין. אם הנתון לא היה חריג, הם היו מתעלמים ממנו.

 3. למה אתה מבזבז את זמנך ברשימות? נכון שב2002 היו פה לא מעט אנשים שהיה מעניין לקרוא אותם אבל היום כותבים פה רק קרנפים למיניהם, אז למה בדיוק אתה מעניש את עצמך בוויכוחים חסרי כל תוחלת עם אנשים כמו גברת עריף שלוקחת כל בוקר את כדורי האידאולוגיה שלה בכדי שלא תפלוט במהלך היום משהו שהוא בניגוד לקו המפלגה?

 4. בהחלט נראה שהאכילו, ואם לא האכילו הרי שייתכן שמדובר בעניין חמור בהרבה; אין שום ראיה בכך שממשלת צרפת החליטה לבדוק את העניין. ממשלת צרפת היא בעלת עניין כאן (רצון להלאים). השאלה החשובה היא כמה עובדים מתאבדים שם מדי שנה. מסתבר שהמספר הזה לא חריג סטטיסטית בחברה האמורה כפי שמראים נתוני העבר מהתקופה בה היא היתה ממשלתית.
  כמוכן לא ברור על סמך מה את מבססת את טענתך ששיעור התאבדות של 8 ל-100,000 הוא חריג בקרב צעירים בגיל עבודה? האם בדקת מה שיעור ההתאבדות בגיל זה בצרפת? אילו היית עושה כן (שוב – דקה של חיפוש) היית מגלה שהשיעור בקרב גילאי 25-34 היה ב-2005 14.7 ל-100,000
  בקרב גילאי 33-44 הוא עלה ל-23.1 ל-100,000
  ובין גילאי 45-54 הוא הגיע לשיא של 27.9
  ל-100,000.
  לאור הדברים הנ"ל הרי ששיעור המתאבדים בפראנס טלקום לא רק שאינו חריג ביחס להתאבדויות עבר באותה חברה אלא למצב ברחבי צרפת, שהרי מדובר בשיעור של כמחצית עד שלושים אחוז מזה שקיים בקרב בני הגיל הנ"ל בצרפת. שוב, ייתכן שרוב המתאבדים הם חלכאים ונדכאים משולי החברה אבל כדי לטעון זאת צריך נתונים, וללא נתונים נוספים זהו טיעון דחוק ביותר לאור הנ"ל (וכי למה שלא יהיו אלה קרייריסטים לחוצים וטרודים מעבודה דווקא שיתאבדו?). קיצורו של עניין – את כותבת על עניין בלי לבדוק אותו לעומק ומעלילה עלילת דם של ממש על החברה הזו. את גם מביאה "ראיות" לא רלוונטיות במקום להביא נתונים מדוייקים ומבססת אישום כה חמור על "נדמה לי". בקיצור – לא רציני!

 5. אני "מבזבז" כאן את זמני כי א. מדי פעם אני נתקע בהוכחת טענה כלשהי ועצבים ממש עוזרים לי להתניע את המערכת מחדש (זה לא צחוק), ב. כי יש הרבה אנשים שקוראים את "הקרנפים" האלה ואני חושב שכך אפשר להגיע לקהל גדול יותר (תנסה – זה עובד).

  ?נ.ב. – ולמה אתה מבזבז את זמנך כאן

 6. לדוגמא נגדית,
  הפצצת אותנו בנתונים בלי להתיחס למהות המאמר.
  האם העיתונות בצ רפת ו-ב.ב.סי. לא יודעים את הנתונים שמסרת, ובכול זאת הם מתעסקים בנןשא בהרחבה ולא במתאבדים אחרים בכול מקרה משהו רקוב בממלכת התקשורת בכלל ובסלורי בפרט. ומזה אתה מתעלם. אתה הטיפוס שיטבע בבריכה שעומקה הממוצע 20 ס"מ בלי להתיחס לשלט מים עמוקים.
  אורה הביעה ציטוטים מהמדיה בצרפת ובריטניה לכן איך אפשר לכתוב על זה עלילת דם. העלילה היחידה היא שלך.
  ולמרק ק.

  מסתבר שאתה דג רקק במים רדודים.
  תגובתך כל כך אווילית שאני לא יןדע למה אני מגיב.היגיע הזמן שיהיו ברשימו ת גם כמה קולות שפויים ולא רק מלקקי רקטום כמוך שאינם יודעים להתייחס לגופו של נושא ולא רק לצד זה או אחר של המפה הפוליטית.
  לא הבנתי מה הקשר בין מה שאורה כתבה ובין דעתה הפוליטית שאינה רלבנטית כלל לנושא.

 7. אכן תגובה שכולה לוגיקה צרופה. הרי מהם נתונים לעומת העובדה שעיתוני צרפת עוסקים בעניין. הרי לא יתכן שעיתונים עוסקים בעניין מצוץ מהאצבע רק לשם רווח. לא זה לא יתכן….

  ובעניין המים הרדודים והשלט עמוקים וכו' – הנה שוב קופץ הגאון התורן שלא מבין דבר בסטטיסטיקה עם הקלישאות החבוטות האלה; לצערך הרב העובדה היא שיש כמות מסויימת של מקרי התאבדות ל-100,000 נפש בצרפת אצל אנשים שנמצאים בגיל העבודה. כדי לטעון שבחברה הנ"ל מתאבדים יותר מדי אנשים צריך להראות שיש שם הרבה יותר מתאבדים ביחס לגודל החברה מאשר בקרב אנשים באותו גיל, סטטוס חברתי וכו'. הצרה היא שבין בני גיל העבודה יש הרבה יותר מתאבדים בקרב כלל האוכלוסיה מאשר בחברה המדוברת ובנוסף יש נתוני עבר של מספר המתאבדים באותה חברה שמראים שהמספר הזה אינו חריג שם. כך שמסתבר ש:

  א. בחברה הנ"ל אין מכת התאבדויות לא ביחס לכלל האוכלוסיה וגם לא ביחס לעבר. בכל מקרה די ברור שאין עליה במספר ההתאבדויות כתוצאה מאיזו הפרטה שנכשלה.
  ב. העיתונות הצרפתית ואורה מבלבלים את השכל במקרה הטוב, וליתר דיוק – רוקחים עלילות דם.

  כיוון שניכר שלוגיקה אינה הצד החזק שלך למרות השם אני מוכן לתת לך בתשלום כמה שיעורים. אני קצת יקרן, אבל יש לי רקע נרחב בנושא. יש אפשרות גם לשיעורים בסטטיסטיקה, מתמטיקה, פיזיקה ושאר תחומים שיכולים לחזק את כבלי ההגיון הרופפים אצלך. אני חושב שגם צריך במקרה שלך קורס זריז בהטחת עלבונות, כי נראה שגם בזה את/ה לא ממש מצטיין

 8. לא יודע מי זו גברת עריף גם השיוך המפלגתי שלה לא מעניין אותי בכלל. אני פשיסט, אז נמה? לקחו את עניין המתאבדים בצרפת ועושים מזה חגיגה כולל הערות על לוגיקה סטיסטיקה ואי אמינות העיתונות הצרפתית. אבל ברור כנכון השמש בצהריים שחברות התקשורת בישראל עושקים את הטפשים באלף דרכים וסיפור חוקי תקנות הסכמי סיכומי תיקני הוראותי רשת 10 יוכיח. אין ספק שמנגנוני הקישור של ה
  SMS
  הטלוויזיה תחרויות למיניהן וכל המשחקים האחרים נבנו במטרה אחת לסחוט את הטפשים. הנה שאלה למומחים לשטיסטיקה לוגיקה ומה לא עוד. היכן אתם יכולים לקנות טלפון נייד פשוט. סתם בלי מצלמה בלי ובלי ובלי, אין לזה שוק? מי דאג שלא יהיה לזה שוק? ולמה רשויות הרגולציה לא כופות דבר כזה? בגלל עידוד התחרות ושוק חופשי? באמת? זו התשובה? ושטרסלר ושוקן דאגו שתאמין לזאת. אני חושב שמישהו קיבל משהו.בכל מקרה ספר זאת לענקי התקשורת והבנקים וימותו מצחוק. . שאלה שניה מי שלם למי וכמה בכדי שאני שקונה את הממיר החדש שאמור לפטור אותי מחבלים ולווינים לא יכול לקלוט בלי הוצאה נוספת על אנטנה? מי זה צמצם וסירס ועבור כמה את ממסרי הטלוויזיה הכביכול חופשית בתל-אביב, שוק של מיליונים? נו מומחים ללוגיקה וסטיסטיקה תנו לי תשובה בלי התאבדויות בלי צרפת

 9. לשוקי גלילי היה פוסט על מכונות כביסה וחתולים אז הסתקרנתי. כמובן שמהר התברר שהוא בסך הכל עושה SEO לטכנאי של מכונות כביסה אבל.

  למעשה לא טרחתי לקרוא את הפוסט של הגברת עריף מאחר שכבר בתחילת הפסקה השניה היא השתמשה בצירוף "הפרטה כושלת" ומיד לאחר מכן "מה שמכנים בשפה מכובסת 'התייעלות'" שהם סימנים בדוקים לכך שהגברת כתבה משהו שמיועד רק לקריאתם של חברי הדת הסוציאליסטית האדוקים מהכת של איזור לב תל אביב. מאחר שאיבדתי אתמול את המילון שמיועד לתרגום מהשפה המיוחדת הזו לעברית נורמלית, לא טרחתי לקרוא את ההמשך. אבל ראיתי שהגבת אז קראתי אותך ולפי זה הבנתי גם מה הגברת כתבה ולא הפסדתי כלום מלא לקרוא את הגירסא המקורית שלה.

  כן, לפעמים זה משעשע להסתובב ברשימות, כל עוד לא מצפים למצוא דברים שבאמת מענין לקרוא.

 10. כל החגיגה נובעת מכך שההקדמה לכל הפוסט המופרך של הגברת שאינך יודע מי היא כוללת טענה מופרכת על הקורבנות שעלינו לשלם למולך של שוק התקשורת.

  אבל שאלת יפה אז הנה התשובה –

  מי שאחראי למצב הנורא הזה היא – תחזיק חזק – הרגולציה! במדינת ישראל אין תחרות בין גופי תקשורת. לסלקום וערוץ 2 יש זכיון שבעצם מעניק להם לא רק זכות לפעול אלא גם מונע זאת מכל אחד אחר (להוציא עוד מספר קטן של חברות שגם הן קיבלו זכיון). כעת, כדי שתוכל להנות מפירות השוק החופשי, שכוללים, למשל את האפשרות לקנות מכשיר דור 2 ב-20-30 דולר (כמו בכל אופיס דיפו בארה"ב) סלקום וחברותיה לקרטל צריכות להרגיש מאויימות. הרי לו כל אחד היה יכול להיכנס לשוק ולו היה כאן ביקוש המוני למכשירי דור 2 הרי כבר מזמן הייתה קמה החברה שתומכת בעיקר בטכנולוגיה של דור 2, לא מזבלת לך את המוח עם עולמות תוכן וגם דורשת תשלום יותר נמוך בגין עלות התפעול הפחותה. אלא שאין כל דרך שחברה שכזו תאיים על חברות הקרטל ולפיכך הן יכולות להכתיב באילו מכשירים תשתמש, קרי – בעיקר מכשירי דור 3. לכך דואגת הרגולציה שבעצם מונעת תחרות על ידי המחסום שנקרא "זכיון". כך גם אין תחרות בתחום הטלויזיה כשיש בעצם שתי זכייניות לשידור מסחרי שמלבדן אין עוד מישהו שיש לו אישור לעשות זאת וכך גם בתחום הטלויזיה בכבלים/לווין. אתה נדפק כי אין כאן שוק חופשי. יש כאן "כאילו" "שוק חופשי". אתה הבנת את זה יוסי?

 11. הי אורה, היה משעשע לגלות שכתבנו על אותו הדבר אם כי מנקודת מבט קצת אחרת.
  הויכוח בתגובות כאן קצת גלש לאגרסיביות יתר בעיני, אבל אין ספק שנתוני ההתאבדויות בעצמם לא מספיק משכנעים. אני חושב שהתקשורת בצרפת מתייחסת ברצינות לסיפור הזה בעיקר בגלל שכמה עובדים תיארו במכתבי ההתאבדות שלהם את תנאי העבודה המורכבים בחברה וציינו אותם כמקור לחץ ומצוקה וכן שדוחות פנימיים של פרנס טלקום מצאו רמות לחץ ומצוקה גדולות במיוחד בקרב העובדים.
  במיוחד בצרפת, תהליך ההפרטה שהחל לפני למעלה מעשור בפרנס טלקום והיה כרוך בזעזועים ובפיטורים המוניים חולל משבר לא קטן בקרב העובדים. נדמה לי שבגלל זה התקשורת הצרפתית והפוליטיקאים ששים אלי קרב בנושא הזה.
  אגב, בעיני יש כאן יותר עדות למצוקת עובד התאגיד המודרני ממשהו שהוא יחודי לחברות תקשורת.
  שנה טובה

 12. היי מושיק- זו הפעם השלישית שאני כותבת את התגובה- אולי בסוף תעלינה כל התגובות ביחד?
  אנסה שוב: ראשית, תודה לך על תגובתך המלומדת. קראתי בעניין רב את הפוסט שלך בנושא ונראה לי שלמכתבי ההתאבדות המעידים על הלחץ בעבודה יש קשר עם הנושא. למדתי גם על הקיצוצים בחברה- מה שיכול להיות טריגר נוסף לחרדה וללחץ בקרב העובדים.
  חברות התקשורת, בעיני, הן יותר מאילוסטרציה לעניין ולו בשל העובדה שחברות התקשורת הן הכח העולה בשנים האחרונות- המתעשרים המהירים וגורם שהופך יותר ויותר משמעותי במפת ההון העולמי- ובוודאי בישראל, אף כי אני מסכימה איתך לגמרי שמדובר בתופעה המאפיינת את התאגידים בחברה המודרנית
  תודה על התייחסותך לטוקבקים הירודים כאן
  שנה טובה

 13. תודה לך. התגובה האחרונה שלך הבהירה לי שהעניין הזה שפרסמת דורש רשימה נפרדת אצלי
  באתר.

 14. יש סיכוי לא רע שאם מישהו שעובד בחברה מסויימת מתאבד הרי שגם העבודה שלו מעורבת הזה והוא אף יזכיר זאת במכתבי התאבדות שיכתוב. לפי אותו הגיון אם ברחבי בתי ספר בפריז יש שיעור מתאבדים של 4 מתוך 100,000 (מחצית משיעור המתאבדים בצרפת כולה בקרב מתבגרים) והמתאבדים מזכירים במכתביהם את הקשיים החברתיים והלימודיים שלהם הרי שמיד צריך לפתוח ועדת חקירה שתחקור את המתח הנפשי בקרב תלמידים. נו באמת!

 15. אורה תודה רבה שהערת את עינינו שוב.
  אין לי ספק שהמגיבים הזועמים הם קומיסרים של החברות הקפיטליסטיות המנסים להשתיק כל התנגדות לדורסנות שאותה הם מייצגים.
  המצב בכל עולם התקשורת מחייב חרם צרכנים מסיבי
  אך בינינו מי יוותר על כוכב נולד או שרירן שישי בחדשות שתיים
  העם הוא עדר
  ואני הכבשה
  האחרונה
  מחכה
  לנמר

 16. אורה, איך הצלחת…ממש מהומה.

  רק הערה לעניין ההתאבדויות וסטטיסטיקה וכולי. לפעמים אפילו מתאבד אחד, בין אם הוא בסטטיסטיקה או לא, שקופץ אל מותו בגלל עניין תעסוקתי מצדיק חקירה. אני לא כל כך רואה למה פרץ ויכוח מספרי כל כך.
  במפעל שבו עבד אבי ז"ל, יום אחד התאבד רואה החשבון (בכיר) ככל הניראה בגלל עניין הקשור למפעל ולדברים כאלה ואחרים בעלי חשיבות גדולה. יתכן שהוא בסטטיסטיקה של גברים בגיל המעבר שמתאבדים ויש להם קריירה וכולי, אבל מה זה משנה. נסיבות המוות הספציפי הצדיקו בדיקה של תנאי התעסוקה והדחק שנבע מדרישות לא תקינות.

  לכן, אני קצת חולקת על החשיבות של הסטטיסטיקה במקרים האלה. וכמובן, אם ילד מתאבד וכותב שזה בגלל בית הספר, וגם אם זה מתחת לסטטיסטיקה הדבר מחייב חקירה מעמיקה וחמורה וציבורית של המתרחש באותו מוסד ואולי במערכת החינוך.

  ניראה לי שהויכוח קצת סטה מהעיקר.

 17. 1. התאבדות היא הנושא היתר ספין. ויש נסיון לבודד ולאפיין גורמי התאבדות. כיצד מבצעים את איסוף הנתונים ואת הסטיסטיקה מה שואלים ואיך מנתחים? זה נושא מקצועי לא לכאן. למשל מומחה ששאלתי העיר כי השאלה היא:האם יחסית לחברות פרטיות אחרות בצרפת שבהם אותו מספר ו"סוג" עובדים בקירוב יחסית לחברה הנדונה יש יותר או פחות התאבדויות. או אפילו ארגונים אחרים עם אותו מספר והרכב עובדים. ההשוואות לכל אולוסיית צרפת נוטות למחוק הבדלים קטנים גם משמעותיים.
  2. שיר הרגולציה מנוגן במוזיקה צורמת. דומני שמוסכם שבישראל אין שוק משוכלל וההתחרות בענף התקשורת פגומה ומזויפת. לדעתי יש פחות מדי רגולציה וגם היא לא לעניין. ההיסטוריה הכלכלית הוכיחה שכאשר אין רגולציה קשוחה, מתמדת, עקשנית, מתפתחת המבטיחה תחרות ופחות או יותר שוק משוכלל עד כמה שאפשר יווצרו מהר מאוד הסכמי שייוק וחלוקת שווקים אחרי זה טרי ודואופולים ואחרי זה מונופולים
  שנה טובה לכל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s