קריקטורה אנטישמית ב'הארץ'? : או מקור השראה לשבדים

אם כבר מדברים על אנטישמיות, אז תראו את הקריקטורה שמתפרסמת באתר 'הארץ'. 
קריקטורה של אביגדור ליברמן כמו זו שבעתון הארץ אילו הופיעה בעתון שבדי, למשל, היתה מקפיצה לנו את הפיוזים.
ולא שהשבדים לא גזענים ואנטישמים. להיפך. הם כן.

 איכשהו, מצליחה שבדיה להחלץ מכל רבב שעלול לדבוק בה ונתפסת אצלנו כמדינה נאורה של אנשים יפים. אז זהו, שהם לא כל כך יפים.
ושוב, מתרחשת אצלנו בתקשורת, מין תופעה מוכרת שבה, בשם חופש העתונות, מותר ללכלך עלינו, לפרסם נגדנו עלילות דם- ואנחנו, המורמים מעם, הרואים הכל ממבט אובייקטיבי קר, נגיד, לא השתינו עלינו. זה רק גשם.
את התכונה הזו אני מייחסת לטענות המועלות, בין היתר, במאמר של חנוך מרמרי ב'עין השביעית'. אין לי כוונה להתווכח איתו כאן על מעמדה של לשכת העתונות הממשלתית ועל סמכויותיה, אלא על הטענה המופרכת לטעמי, שלפיה 'ניתן לנערים לשחק'.
אומר מרמרי: "כל פליטת קולמוס של כתב שבדי, ולו המופרכת והזניחה ביותר, היא עניין שבין ציבור הקוראים ובין כותב ועורכיו. ולא בין ממשלות, ולא בין מדינות.
ככלל, חירות אינה עניין למיוחסים או לראויים לה. חירות, בכל מסמך חברתי מכונן שנוסח בדברי ימי האנושות, ניתנת לכל. חירות לטוב ולרע, למשכיל ולהדיוט, לבעל הסמכות ולכפיף. חירות איננה ערך על תנאי, ואינה תלוית קריטריונים. חירות הוא היפוכה של המגמה המדאיגה המתגבשת כאן – מגמת ההתניה ההדדית (הבטחונית, החברתית): תיתנו, תקבלו. תתגייסו, תועדפו. תצטיינו, תתוגמלו. תתנהגו, תזכו".
הייתי שמחה אם מרמרי היה מראה מדינה מערבית ונאורה אחת שהיתה מקבלת בשוויון נפש פרסום כזה, שהוא כלל וכלל לא זניח, אלא משפיע על דעת הקהל העולמית ומשמש עוד מסמר בארונה . אלא שעל מדינות אחרות לא מפרסמים שקרים בוטים כאלה בראש חוצות, ואילו היו מפרסמים- היו ממשלותיהם מתכבדות ומגנות את הפרסום ולא מתייצבות מאחורי עלה התאנה של 'חופש העתונות' או החירות.
אבל אנחנו נמשיך לקנות ב'איקאה' שבעליה היה לפחות פרו-נאצי.

ואפרופו גזענות. הנה כמה 'מזכרות ' אישיות שלי על אנטישמיות או גזענות, ואפתח דווקא בשבדית. דוגמא שאין להסיק ממנה מסקנות, אלא אם היא טובעה בדי.אן.איי של השבדים:
לפני עשר שנים למדתי צרפתית בקורס קיץ קצר בסורבון, המלקט קבוצה מקרית של אנשים מכל העולם שמגשימים את חלומם לחיות קצת בפריז ולשפר את הצרפתית שלהם.
היתה אתנו תלמידה, אנה שמה. שבדית. מידי בוקר הייתי חוצה בחברתה את שדרות סן מישל מהשעור בפונטיקה שהיה ליד הפנתיאון, ללימודים באיזור נוטרה-דאם. היא נראתה לי מאוד נחמדה. היתה אתנו גם תלמידה מתורכיה. אלא שבמעמד הפרידה מהבחורה התורכית נגלה לעיני הכיעור בהתנהגותה של אנה. כשכל מי שהיה בשטח ניגש להפרד ממנה, אנה התרחקה ואף נמנעה, נראה לי שבמכוון, מללחוץ את ידה או לאמר לה מילות פרידה. זה היה מעמד מעליב שבו היד המושטת נותרה תלויה באוויר וראיתי, באותו רגע, את מבטה של הבחורה מתורכיה (למה אני לא מסודרת? לא מוצאת עכשיו את הדף עם שמותיהם וכתובותיהם של כולם). זה היה מכאיב.
באותה מסגרת, בשעור הראשון, טענה בלהט אחת הסטודנטיות הספרדיות- קטלניות שהיהודים רוצחים ילדים ושותים את דמם. זה היה רק לפני עשור. ה'עובדה' הזו לא הפריעה לה לפנות אלי כעבור כשבועיים ולבקש במפגיע שאערוך היכרות בינה לבין בחור יהודי לגמרי, מאבטח בשגרירות ישראל בפאריס שהצטרף אלינו לשעורי פונטיקה. טוב, הוא היה חתיך הורס..
עוד אחת הסטודנטיות בקורס, אמריקאית שחרחורת, לא נטמעה בחבורת הסטודנטים מקליפורניה, בני ובנות שיער השיפון העשירות שנשלחו לחופשה בפריז על ידי אבא אמא. על כוס קפה סיפרה לי על מרירותה, על הגזענות של החבורה מקליפורניה שנידתה אותה לגמרי. ואלה רק דוגמאות קטנות על העולם הגזעני שלנו.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

30 תגובות על ״קריקטורה אנטישמית ב'הארץ'? : או מקור השראה לשבדים״

 1. הידעת? שר החינוך הקודם בשבדיההוא תורכי שנולד בתורכיה. אבל איך זה יתכן? הרי שבדיה גזענית בדי,אן.אי שלה. גם שרת ההגירה הנוכחית היא שחורה שנולדה בבורונדי. אגב, האם על הפרסום הזה שלך, ביבי צריך להתנצל בפני השבדים?
  בקשר לפרסומים זרים על מדינות – לפני כמה זמן פורסמה בתורכיה כתבה דוקומנטרית מלאת שנאה, ארס ושקרים אודות שבדיה. אז מה? הממשל השבדי לא הפך את הכתבה למשבר דיפלומטי ולאדרש גינוי.

 2. יפה שאתה משווה את הפרסום הזה שלי לעלילת הדם שפרסמו השבדים אודותינו. אם שני הדברים שווים בעיניך, אז כן. שביבי יתנצל- ואגב, מה שסיפרתי כאן הוא לא מ'השמועה'

 3. אבי צודק.
  ועוד דבר, לטעון שהשוודים גזענים זו גזענות… נא ללמוד משהו על מהות הגזענות לפני שמנופפים בדגלים.

 4. זה לא "השבדים" שפירסמו את הכתבה, זה שבדי ועיתון שבדי.
  במקום ששוברים לילדים עצמות בפקודה, יורים במפגינים, עושים חיסולים ממוקדים יותר ופחות, אוסרים אנשים בלי משפט, כולאים ילדים לשנים בשל זריקת אבנים, מענים נחקרים, ועוד כהנה וכהנה, מה זה כבר חשוב אם קוצרים איברים?
  השימוש האינפלציוני של פוליטיקאים באנטישמיות ובשואה הוא מבטא בוז עמוק לניספים (בנוסף ליחס המשפיל אל הניצולים).,

 5. בביתי ספרים בשוודית ונורווגית. אני קצת מכיר תרבויות אלו. הערה צדדית, הייתכן שמרמרי מבקש לפלס דרכו חזרה ל"הארץ" סתאאאם צחקתי. הטיעון על הרכב הממשלה השוודית הוא בסגנון "אבל יש לי המון חברים יהודיים". זה לא טיעון טוב. החשבון שלנו עם השוודים שפעם לפני המון שנים דווקה לחמו יחד עם התורכים ברוסים שונה מהחשבון התורכי. עובדה בשוודיה הייתה ועידה נגד אנטישמיות ויש חוקים אנטי אנטישמיים אין תופעות כאלו ביחס לתורכים. האנטישמיות האירופאית הוחצנה לאחרונה, במאה הקודמת אמנם, בדרכים דרמתיות מאוד. סימן שהיא קטלנית יותר מהיחס לתורכים. אז השוודים התנהגו כמו שוודים שפכו על המדורה דלי נפט ודלי מים ועמדו והסתכלו. מעניין ואופיני שכל שוודי שונא ישראל טוען 1) הוא רקקקק נגד ישראל 2) הוא בכלללל לא אנטישימי. טענה זו נשמעת גם היטב בין יהודים משכילים, מתקדמים, נאורים, מחונכים בארץ.
  כתבה זו צריכה לשים קץ לטענת כזב זו. ערבוב כה משכנע בין יהודים- ישראל- ארה"ב- כסף- גניבה- נוכלות- עושק החלשים- גניבת דעת כרונית-שקרנות מובניית ודם נוצרי מוטיבים מאז ימי הביניים המוקדמים שזורים כה טוב בהומניות פוסט מודרנית אנטי אימפריאליזם ואוריאנטליזם והכל כל כך מהודק מסקנה שנאת ישראל ואנטישמיות שזורות יחד קשה מאוד להפריד. נזכיר ונשווה זאת לבריכת הדם שבה צפה בובה, אותם מוטיבים? הלא כן?זו
  השערוריה הישראלית שוודית הקודמת שגם שם שיחקו אותם מוטיבים. לתורכים לא עושים דברים כאלו. .
  המשמעותי ביותר בתופעה זו היא העובדה שיכול באמת באמת להיות שזה בא לכתב לראש הממשלה ולשר החוץ באופן אוטומתי שהדייסה המחליאה הזו היא חלק עמוק ביותר באישיות שלהם ומשום כך, משום הטבעיות הזו הם באמת משתוממים לתגובה הישראלית. מה לא ידעת ש 2+2 = 4. אם הם בשלו זאת במודע לקהל שלהם זה לא פחות גרוע. גם התירוצים הנקלים המבישים פשוט צוחקים לישראל וליהודים בפנים. הרי בעצם הכל יכל להגמר בתגובת השגרירה בארץ. לא עושים תרגילים כאלו למוסלמים בכלל לא. ונושא קריקטורת מוחמד כבר נידון בהרחבה. עצוב שבמקום שאבא אבן יגיש זאת מגישים את זה ייצורים שאת מה שאני חושב עליהם לא אכתוב ואם אכתוב לא ידפיסו.

 6. על ההזדמנות הזאת (זה בטח לא זה , אבל ננסה ביחד להבין אותי)
  לספר איך היפניות, אלה שלמדו אתי צורפות בטוקיו כשגרנו שם
  איך הן היו אומרות לי
  ככה בדיוק זה היה נשמע, אני תיכף אתרגם
  デモね。。。パランさんわイスラエルじんじゃないのね。。。
  שזה בתרגום (למרות הטעויות דקדוק שלי..)
  אבל…עידית, את לא באמת ישראלית, את שונה, את מנומסת ונחמדה ותרבותית
  (הן לא ראו אותי מפצחת גרעינים, וקבוע שלחו לנו מישראל)
  השבוע נזכרתי בבחור שלמד אתי יפנית, הוא היה אנגלי עם שם כמו של שחקן מפורסם, אני הייתי יוצאת בוכה משיעורים לפעמים (בת 30 בערך עם שני ילדים קטנים) ואחר כך מספרת לחברות על המפגר הזה שלומד אתי שיורד עלי כל הזמן
  ורק השבוע באיזה רגע של הארה פתאום קלטתי, שזאת היתה שנאת ישראל…לגמרי, פתאום נפל לי האסימון אחרי…13 שנים
  (מזל שאני לא טלפון ציבורי…)

 7. תודה למגיבים- גם לאלה שחושבים אחרת. אני מסכימה בעיקר עם רן. ועידית אני לא חלי אלא אורה- אבל מסתבר שזכרונות מסוג זה יש להרבה אנשים, רק אתמול נדמה לי שנטלי מסיקה כתבה כמה דברים על זכרונות שלה..

 8. ראשית, כדי למנוע מבוכה באתרים אחרים – השם של "שר החינוך" הוא לא מוחמד אלא איברהים בילאן. הוא גם לא "שר החינוך" אלא השר לענייני בתי ספר (תת מיניסטריון במשרד החינוך השבדי). מעבר לכל זאת מציאותם של בני מיעוטים בממשלה השבדית אינה ראיה חד משמעית למצב הגזענות שם כפי שמציאותם של בני מיעוטים בממשלה הישראלית אינה ראיה חד משמעית למצב הגזענות כאן. על מצב הגזענות אפשר ללמוד ממחקרים מקיפים בעניין וגם מהפרסומים בעיתונות. המצב של השבדים לא מזהיר!

  לאנונימי – לטעון שיש גזענות בחברה השבדית זו לא גזענות בדיוק כמו שלטעון שפיגמאים הם נמוכים זו לא גזענות. הפתגם "הפוסל במומו פוסל" נתפר כנראה על פי מידותיך!

 9. דוגמה שכל הזמן נגד,
  תקרא מה אורה כתבה, מה אני כתבתי, ואל תכניס לי מלים למקלדת. אחר כך נדבר על המומיות שהעלית…

 10. באמת שישראל לא יכולה להאשים אחרים בשנאה ובמיוחד בשנאת מוסלמים. אנחנו בין המדינות ששברו את החרם על דרא"פ בימי האפרטהייד, ומדינת ישראל היא המדינה המערבית היחידה שלא תורמת כל שנה לקרן מיוחדת של האו"ם למען מדינות עולם שלישי, למרות שמדינות שהתל"ג לנפש בהן נמוך יותר כמו פורטוגל ויוון תורמות (לכו תראו כמה שבדיה תורמת כאחוז מהתל"ג שלה למען מדינות עולם שלישי לפני שאתם מאשימים אותה בגזענות נגד עמים זרים).
  אגב איזה בן מיעוטים כיום נמצא בתפקיד ממשלתי?

 11. כשיש בעיה בין תורכיה ושבדיה, זה בדרך כלל
  נשאר בתחום של שתי המדינות, כמו שהמלחמה בין בריטניה וארגנטינה באיי פוקלנד נשארה במגרש
  הביתי שלהם.לעיתים בעיות בין מדינות גולשות
  למדינות שיש בניהן אהדה.
  הבעיה שלנו הישראלים והיהודים שכל מה שמתפרסם
  אמת,או שקר בכל מקום זניח בעולם מיד מקבל הד
  והיקף ללא פרופורציות.
  לדאבוננו יש בכל מקום בעולם תנועות שמאמצות כל שקר ומלבינות אותו.
  הרגישות שלנו היא במקומה וחייבים להגיב ובעוצמה.

 12. תרומה למוסדות האו"ם זו האינדיקציה לגזענות? סעודיה תורמת ומשום כך היא פחות גזענית מישראל? באמת? ספר לנו מי עוד מכר נשק ובכלל לדרום אפריקה תן בבקשה רשימה. רוב המדינות הללו לא מקימות יחסים עם ישראל. זו גזענות מה שמותר לעשות מדינות אסור בתכלית האיסור לישראל, למה? מה המיוחד בישראל? מה זו האמירה הו "בין המדינות" ומה היחס של אמירה זו לאנטישמיות שוודית מוכחת. על קווי ייצור נשק שלמים ששודיה יצאה ושימשו לרצח אזרחים ישראליים-יהודיים שמעת? המילה קרל גוסטב אומרת לך דבר מה. המוסלמים מגינים היטב על עצמם השווה תגובת שוודיה לקריקטורה דנית ותגובתה למאמר אנטישמי שוודי. אני אגן עלי על עצמי ובשרי ואח"כ על העולם כולו. חצוף כזבן שכמוך. בני מיעוטים בתפקיד ממשלתי? מאות מורים, מנהלים, מפקחים, עשרות קצינים וחיילים, צרקסיים,דרוזיים, נוצרים, מוסלמים, עשרות שוטרים דרוזיים, מוסלמיים ונוצרים, פקחי רשות שמורות הטבע, פקחי רשות העתיקות, רופאים דרוזיים, מוסלמיים ונוצריים בבתי החולים הממשלתיים, עובדי רפואה בכל הרמות, שגרירים ונציגים דיפלומטיים, אפשר וצריך וחשוב להגביר זאת. אבל !!! אנשים כמוך בורים, חלקלקים, מתחכמים מטיפים לאחרים ומתחזים ליודעי דבר מעיזים להטיף ללמד לנזוף ולתקן. אתה מייצג צדקנות בוטה שטחית חצופה.בוש והכלם באמת.

 13. איזה בן מיעוטים משמש כשר בממשלת ישראל? אה אין כזה, וזאת למרות ששיעור המיעוטים בישראל גבוה מבשבדיה. מה זה מלמד על ישראל ומה זה מלמד על שבדיה? מי פה יותר גזענית?
  בלוגרית כתבה פוסט בו היא מראה את גזענותם של השבדים (שאולי "טובעה בדי.אן.איי של השבדים", כלומר היא אפילו משתמשת בגזענות ביולוגית נגד השבדים), בכך ש"הם" (כלומר שבדית אחת, שאין לנו אפילו דרך לאמת את טענתה של הכותבת) סולדים ומתרחקים מתורכים וכו'. כלומר הם גזענים כלפי עמים לא אירופאים. רק מה? השבדים תורמים מכספם האישי דרך המיסים סכומים גבוהים למדינת עולם שלישי, בעוד ישראל לא תורמת אגורה למדינות אלו. האם ישראלים יכולים לגנות ולבקר את השבדים על יחסם לעמים לא אירופאים כאשר הם מסרבים לתרום למדינות עולם שלישי כשם שהשבדים עושים זאת.
  בקשר ל"תגובה" השבדית לפרשת הקריקטורות. באמת שנמאס לי לחזור על עצמי בכל האתרים, אבל אני יעשה זאת.
  התקשורת הישראלית הימנית, ההיסטרית ונוטפת השנאה והתוקפנות אשמה בדיסאינפורמציה
  שרת החוץ השבדית שפעלה לשם הורדת האתר בו פורסמו הקריקטורות של מוחמד ושהתנצלה לתימן פוטרה! עקב התערבותה הבוטה בחופש הביטוי במקרה הנידון (היא כמובן הבינה את חומרת מעשיה ולכן ניסתה לטייח אותם ולהכיחשם, וניתפסה גם בשקר בנוסף לכל).
  http://en.wikipedia.org/wiki/Laila_Freivalds
  מלבד זאת, בתקופה ההיא השמאל השבדי היה בשלטון ושרת החוץ הייתה מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית. כיום הימין בשלטון ושר החוץ ורה"מ שבדיה ממפלגת השמרנים. כמובן שזכותה של מפלגת השמרנים לפעול בצורה שונה במדיניות חוץ ולפרש אחרת את חוק חופש הביטוי מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית. רק בשיח התקשורתי והציבורי שלנו קיימת קבוצה מונוליטית בשם "שבדים" אשר פועלת בצורה אחידה ללא חילוקי דעות ביניהם.

 14. אני מצרף קישורים נוספים שמראים ששרת החוץ השבדית שהתנצלה בהסתר ופעלה להורדת האתר התפוטרה עקב פעולתה זו, שנתפסה כפגיעה חמורה בחופש העיתונות.
  http://www.cbc.ca/world/story/….21/swede-minister-resigns.html
  http://www.thelocal.se/6120/20070117/
  http://www.thelocal.se/3330/20060321/
  בכל מקרה הפרשה הפכה לסקנדל חמור, והימין שהיה באופוזיציה באותה תקופה רכב על הסקנדל כדי לתקוף את השמאל על פעולה זו. אתה לא מצפה שאחרי שהימין עולה לשלטון הוא יעשה בדיוק את מה שהוא תקף כשהוא היה באופוזיציה?

 15. קראתי אותך ואת אורה. ועדיין הטענה שלך אינה אומרת כלום: אפשר להאשים את "השבדים" בגזענות ולא להיות גזען כפי שאפשר לומר שה"פיגמאים" הם נמוכים מאוד ולא להיות גזען. כדי להראות שיש אפשרות לגזענות צריך להראות שהטענה שגויה בחלקה וזה לא מה שאתה עשית!

 16. יש הרבה בני מיעוטים בתפקיד ממשלתי. אני מניח שהתכוונת לתפקיד שר – היום אין שר שהוא בן המיעוט הערבי אך היו בממשלות עבר. אין זה אומר שבישראל אין גזענות כלפי ערבים (יש ויש והרבה!).

 17. יש הבדל גדול בין תכונת אופי לתכונה ביולוגית, בטח כאשר מצטרפת נימה שלילית פוגענית לתכונת האופי. אפשר להגיד שכל השחורים כהי עור, זו עובדה ביולוגית, אולם טענה שהשחורים הם טפשים או חמומי מוח או עצלנים היא טענה גזענית.

 18. (אני מקווה שבכל זאת גם חלי קוראת את זה, ….)

  יםה שאת מקבלת שם אחר, כמו דמות בהצגה או סרט,
  זה באמת יפה, ותוכן התגובה שלי לא השתנה מלפני
  שלוש שעות
  הייתי מוכנה שהוא ישתנה בקלות רבה…

 19. (לא ראיתי את המשך תגובתך).
  מה זה אומר שאין? לא בהכרח את מה שאתה מתכוון לו. זה למשל יכול לרמוז על מבנה שיטת הממשל כאן ושיטת הבחירות. זה יכול לרמוז שערבים מצביעים בעיקר למפלגות "יהודיות" שבהן אין להם ייצוג בגוף שממנה את חברי הכנסת (למשל – ש"ס). בקיצור – זה יכול לומר הרבה דברים כפי שהמצאות בני מיעוטים בממשלת שבדיה לא מלמדת בהכרח על הגישה הרווחת אצל השבדים כלפי מיעוטים (אלא, למשל, על שיטת הממשל ודרך מינוי השרים שם וכו'). ואפילו אם אין בשבדיה גזענות כלפי שחורים בהחלט ייתכן שיש כלפי יהודים. כדי להבין מה מצב הגזענות והאנטישמיות בפרט בשבדיה יש להשתמש בכלים אחרים מאלה שהצעת!

 20. הטענות שלך לא כל כל מוצלחות. לשם המחשה, בוא נאמר שאתה הרגת את החתול שלי. עכשיו אתה טוען שאני הרגתי פעם את הארנבת של השכנים ושאתה בכלל תורם ידוע לצער בעלי חיים. מה הקשר?

 21. דוגמה,
  גובה זה אלמנט טכני.
  גזענות היא אידאולוגיה בעלת ערך מוסרי כלשהו.
  זה כולה ההבדל.

 22. יורגן, עניתי לטענה של אורה שהשבדים סולדים מעמים לא אירופאים (השבדית לא לחצה את יד התורכיה). תשובתי לטענה זו הייתה ששבדיה היא בין התורמות הגדולות ביותר למדינות עולם שלישי (כלומר, האזרחים מסכימים לשלם מיסים עבור מדינות אחרות), שבממשלתה ובממשלתה הקודמת היו שרים ממוצא לא שבדי (בורונדית ותורכי). זאת בניגוד לישראל, שממשלתה לא תורמת אגורה למדינות עולם שלישי (ואזרחיה לא יסכימו לשלם מס עבור אזרחים ממדינות עולם שלישי), שלמרות ששיעור המיעוטים בקרבה גבוה יותר ושהם וותיקים יותר במדינתה בממשלתה אין אף שר ממוצא לא יהודי ושישראל עזרה לשבור את החרם על דרא"פ בזמן האפרטהייד בזמן ששבדיה הייתה בין המדינות שארגנו חרם זה. אז איזו מדינה גזענית יותר ויחסה רע יותר לאנשים ומדינות לא אירופאיות?

 23. הסיפור על השרה המפוטרת מוכר ומסובך גם הסיבה המדויקת לפיטוריה לא בדיוק נאמרה. נניח שזה בגלל הטיפול באתר. בכל מקרה זה מראה שלא כל השוודים כל הזמן ובכל מקום מפרשים באותה דרך את הנושא אין לי כל ספק וכך לקוראי שוודית בסביבתי המיידית שניתן היה לפתור את העניין לא רק בבלוג לא ברור. יש דרכים, גם בשוודיה אם היה רצון. עצם הסירוב העקשן + תירוצים פורמליים למצוא פתרון מרמז על דבר מה. כאשר נטען שהערבוב של כסף-דם-יהודים-גניבת גופות-שקרנות- יהדות העולם ומה שכל אחד יודע עליה אני מצצט מהכתבה) נובע מהכיבוש ומוצדק בגינו. כאשר טוענים ברצינות שתרומה לעולם השלישי פותרת מהאשמה באנטישמיות בשעה שמוטיבים אנטישמיים מובהקים כאילו לא היו וכאשר טענה זו שבה וחוזרת שבה וחוזרת אני יוצא מהדיון

 24. הילד של השבדים הרג את החתול שלי ואני מבקש שההורים שלו יתנצלו או יגנו את המעשה. הילד שלי, מחונך או לא, לא קשור לזה והוא לא עשה להם דבר.

  לעניין מי יותר גזען, אני מניח שהשבדים מונים גם את הפלסטינים במדינות העולם השלישי, ובכן ישראל מוציאה על הפלסטינים (או בגללם) הרבה יותר כספים ממה שהשבדים מוציאים ולכן הסימטריה כאן לא כל כך פשוטה.

 25. האם ייתכן שהשגרירות השוודית …. לא בחלט לא. בכל זאת הדיון החל בנסיון, מוצלח לדעתי, להראות על סמך סגנון ומוטיבים שהכתבה הנדונה אנטישמית.
  טענה שניה הייתה שהממשלה השוודית הרשמית המכופתרת סירבה לגנות זאת באיזה דרך רשמית ותגובה של השגרירה בישראל בוטלה.
  באיזו דרך לא ברורה החל דיון מסתעף עם הפניות לרשת בגזענות, דרום אפריקה, הרכב הממשלה השוודית, בורונדי, תורכיה, תרומת שוודיה לאיזו קרן של עולם השלישי אי תרומת ישראל לאותה קרן כמין תופעה כוללנית -ישראל לא תורמת אגורה לעולם השלישי, זה מצדיק אנטישמיות שוודית? ראיתם את המשתלמים בפקולטה לחקלאות. החל דיון במצב המיעוטים בישראל ההיסטוריה של שרים ערביים בישראל היו בישראל סגני שרים ערביים לפני או אחרי שרים מבורונדי בממשלת שוודיה? דיון חשוב באמת. פשע הכיבוש, מצב הפלשתינים ועוד אלף נושאים בכלל לא לעניין.כל הדיון הולך ומתרחק מההתחלה האם באמת ובתמים חוץ מאיזה בלוג פרטי אין דרך לממשל השוודי לומר שזכות הדיבור זה הדבר הכי קדוש והכי חשוב בעולם ואם הנכתב הנו אנטישמיות זו תופעה מגונה ולא ראויה
  כשאגדל ואלמד אי פעם תקשורת רצף האירועים כאן הנו דוגמה מובהקת לספין ופה ושם נראיית יד מומחה. מעניין לא?.

  דרום אפריקה שוודיה וישראלחתרומת ישראל לעולם השלישי

 26. שוב, תודה למגיבים. הרבה טיעונים שהועלו כאן, בעיקר על ידי אבי, נראים לי במידה כזו או אחרת דמגוגיים- כפי שאמר קודמי (מתבונן). כלומר" החיבור המלאכותי, לטעמי לפחות, בין העוולות שישראל עושה לפלשתינים לדעת אותם מגיבים, הקישור לתרומה או אי תרומה של ישראל למדינות עולם שלישי. אולי יודע המגיב המלומד איזו רמת חיים יש בשבדיה? יש להניח שהוא יודע שבשבדיה מובטחת לאנשים פנסיה מכובדת. שנשים לאחר לידה משתכרות היטב. מי בישראל אתה בדיוק רוצה שיתרום לעולם השלישי? המובטל מדימונה? המפוטר ממפעל עוף העמק? האמא שמתקשה לקנות לילדיה ספרי לימוד? בבקשה, טול קורה מבין עיניך. הפוסט שלי העלה טענה מרכזית- שלפיה, ישראל לא יכולה לשתוק לנוכח פרסום המעליל על המדינה שלנו דברים שלא היו ולא נבראו. הדוגמא שהבאתי, אודות אנה, אולי מלמדת משהו על השבדים ואולי לא, אבל אני מסכימה עם מי שאמרו כאן שמדינות הצפון נוהגות איפה ואיפה כאשר מדובר בשערורייה הפוגעת במוחמד, או בשערורייה שפוגעת ביהודים. למה? כי ביהודים מותר לפגוע. אם הישראלים עצמם מתירים זאת, למה שלא יעשו זאת אחרים? הנה עכשיו שערוריית ד"ר ניב גורדון מאוניברסיטת בן גוריון המכנה את ישראל מדינת אפרטהייד וקורא להחרמתה.מעניין איך היו נוהגים בשבדיה או בנובגיה עם מרצה במוסד אקדמי שהיה מפרסם מאמר בעתון זר, וקורא בו להחרמת מדינתו.

 27. בישראל מגחחים כשמשהו בעולם חושב שרוכבים כאן על גמלים.

  הבורות שמפגינים אבל פה על החברה הארופאית שמה את זה בכיס.

 28. על שהעלית נושא טעון ולא פשוט זה.
  אני חושבת שההתבטאות של העיתון השבדי גם אם יכולה להפרש כגחמה/ טיפשות מקומית , אי אפשר שלא להתייחס אל "תיבת התהודה" שלה (מושג שלקוח במבוא לספר האחרון של דויד גרוסמן)
  ופה יש לנו תיבת תהודה שנבנתה בעמל רב במשך מאות בשנים והצליל שלה עמוק ומעורר חלחלה..

 29. נטלי
  תיבת תהודה- ביטוי מוצלח ביותר לשרשרת האפקטים שמלווים את ההסטוריה שלנו לאורך השנים. פעם קראו לילד בשמו ואנטישמיות היתה אנטישמיות. היום, האנטישמים החדשים טוענים שהם רק מתנגדים להתנהגותה של ישראל, אבל אין להם שום דבר נגד יהודים. הטרמינולוגיה משתנה. היחס ליהודים- לא. הנה, פה, גם עידית מתארת בקצרה 'חוויות' שגרמו לה להבים מה היחס ליהודים, ונראה שכל ישראלי או יהודי ששוהה בחו"ל גם אם לתקופה קצרה, נאלץ להתעמת עם דעות קדומות שמושרשות עמוק מאוד בעולם המערבי והנאור (עאלק).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s