עמוס שוקן פותח חזית/ות

עמוס שוקן פתח חזית ועורר בי הרהורים נוגים על תמונת התקשורת: על מו"ל עיתון מכובד שמתעמת מעל דפי עיתונו עם אנשי עסקים, ועל אנשי עסקים שעושים שימוש בכוחם המופרז, כדי להשפיע על התוכן שבו מזינה אותנו התקשורת.

קלישאות בנוסח 'הכסף מדבר' הופכות מציאותיות יותר ויותר. מה שמזעזע בעניין, זו העובדה הבלתי ניתנת לערעור שהציבור מוזן על ידי תקשורת 'שקרנית' שמתאימה את דיווחיה לאינטרסים הכלכליים שלה.

 הסיסמא השחוקה הון-שלטון-תקשורת, מקבלת בסיפור הזה משנה תוקף.

 עמוס שוקן, מו"ל 'הארץ'.

הפעם הוא תוקף, בחתימת שמו המלא, את בנק הפועלים במסגרת הסאגה של מלחמת יו"ר הבנק (בינתיים) דני דנקנר בעיתון 'הארץ'. שוקן אפילו מעז לעלוב בסבר פלוצקר הפרשן הכלכלי של 'ידיעות'.

במאמר חוצב להבות, תוך שימוש שהוא עושה בעיתון שבבעלותו ובאתר האינטרנט שלו, תוקף המו"ל חזיתית את דנקנר, שהפך ל'פרסונה נון גראטה', לפחות אצל סטנלי פישר.

אז יש הרבה דברים לאמר על כך, הנה דוגמית:

• שרי אריסון ששכבה על הגדר בשביל דנקנר, תוך התעמתות ילדותית ולא מקצועית בעליל עם פישר, הגנה על האיש שעל פי מקורות יודעי דבר, היה עלול לגרום לבנק הפועלים לקרוס במסגרת המשבר הכלכלי, אילמליא אילץ פישר את בנק הפועלים למכור מיידית השקעות מסוכנות בשוק ההון האמריקאי. אותם מקורות, טוענים כי ההפסד היה עלול להוביל לא רק לקריסת בנק הפועלים, אלא לקריסת כל מערכת הבנקאות הישראלית. המתנגד הראשי למהלך המכירה היה דנקנר. מי שהציל אותנו היה פישר.

• המינויים של שרי אריסון, שפיטרה בסוף השבוע מנהלת בקבוצתה , אחת איריס דרור, שמילאה תפקיד 'מנהל שפה ותקשורת' (מה זה מנהלת שפה,  אני מצטרפת לשאלת טוקבקיסטים?), מעוררים תהייה עמוקה על רצינותה של האשה העשירה הזו שעושה ספקולציות בכספים שלנו. האמנם, כפי שמתואר בכתבות סוף השבוע, היא בוחרת דירקטורים חסרי השכלה וכישורים הולמים כי הם חברים שלה? ועוד משלמת למנהלים שלה משכורות של שש ספרות על חשבוננו. אז סטנלי פישר רוצה לעשות סדר בבלאגן. זכותו המלאה. ולא רק זכותו. חובתו.

• כשדני דנקנר מדבר על 'תחושת מיסיונריות' שעולה מהאג'נדה שמוביל עיתון הארץ, מבינים כולם על מה הוא מדבר- ודי לחכימא. מותר לא לאהוב את הקו שמוביל עיתון הארץ, אפילו להתעצבן נורא כשכותב כמו בני ציפר מנסה להרטיט את ליבותנו בהשתפכות דוחה על ברלין אהובתו, בניגוד לירושלים ולתל אביב המגעילות (זה הוא אומר, אולי במלים אחרות) ומקבל בעת ביקורו בן חמשת הימים בברלין, ובצדק, המלצות חמות מהקוראים בנוסח 'תישאר שם'.
הדברים עדיין לא הופכים את 'הארץ' לעיתון לא לגיטימי, ואם אמנם הטיל עליו דנקנר חרם פרסום, ואם אמנם, כפי שמתאר שוקן, שינה סבר פלוצקר את משנתו הכלכלית במאה ושמונים מעלות עקב אינטרסים כלכליים של עיתונו (ידיעות), הרי הדבר מסריח.

הנה המאמר של שוקן

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1087392.html

 

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

6 תגובות על ״עמוס שוקן פותח חזית/ות״

 1. קשקוש מקושקש. אין שום סיכוי ולו הקלוש ביותר לנפילת בנק הפועלים בעקבות הפסדים בשוק האגח מגובי המשכנתאות. קל וחומר שאף בנק אחר לא היה מתמוטט עקב כך. חוסר הבנה בסיסי בבנקאות.

 2. The link is broken – remove the 'vbv' from the 'html' at the end.

 3. תיקנתי את הלינק= תודה.
  לדני 'קשקוש מקושקש'- אני באמת לא מבינה בבנקאות, אבל הסתמכתי על ניתוח של בנקאי שהגיע לידי ולפיו בנק הפועלים אמנם הפסיד בעת מכירת תיק ההשקעות שלו 5 מיליארד ש"ח- (כפי שמופיע בדו"חות הבנק) אלא שאם היה ממתין שבוע אחד בלבד- היו מגיעים הפסדיו ל- 5.5 מיליארד דולר שהם יותר מכל ההון העצמי של הבנק- שחלק גדול מהמשק הישראלי מושקע בו. מקווה שעכשיו זה נשמע יותר משכנע

 4. ראשית, תזכורת לעבר: אהרן דוברת, מנכ"ל כלל המיתולוגי, הטיל חרם מודעות על מעריב בעקבות סידרת כתבות נגדו. מעריב נכנע. כך שפרשת בנק הפועלים-הארץ איננה חדשה.
  שנית, אינני צריך להיות מומחה לבנקאות כדי להבין ששרי אריסון איננה מתאימה לנהל בנק. ההתבטאויות שלה כפי שהשמיעה אותם בקולה (ולא באמצעות דוברים, מדליפים או מקורבים) מעידים על אישותה. נראה לי שהתנהלותה שלה מצדיקה את התנהגות בנק ישראל.

 5. נועדה לאותת לשרי אריסון ולמנהל הבא בפשטות על חרם מודעות ארדוף אתכם עד חרמה אישית לוחצת.

  ברור שזה הצעד הבא של אריסון וכך גם חברות הבת והמשנה של אריסון.

  שוקן לא יוכל לעמוד בחרם כלכלי יחד עם הצניחה במנויים ובמכירות נגזר דינו אולם חרם ואבדן הכנסה מאסיבי יטיל אותו "לארץ" כפגר בין רגע.

  העיתון ומו"לו יודעים יפה לדקלם סיסמאות אולם לא מעבר לכך הרי הם כאחד האדם ובמיוחד כמו אלו שהם בזים לו.

 6. תגובותיכם מחזקות את החשש כי בעלי ההון הם ששולטים בחופש שלנו לקבל מידע אמין ובעיקר בלתי משוחד- דרך שליטתם באמצעי התקשורת תוך הפעלת לחצים שהעתונות אינה יכולה לעמוד בהם- ולצערי אני מסכימה עמכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s