מתנחלים? שלא יהיה להם רדיו

מתנחלים? שלא יהיה להם גם רדיו

 

תנועת גוש שלום עתרה לבית המשפט העליון נגד מימוש זיכיון להפעלת רדיו איזורי ביהודה ושומרון, בטענה כי לרשות השנייה, או ל'רשות השנייה ליהודה ושומרון' אין סמכות לפעול 'מחוץ לגבולות המדינה'.

עכשיו, אני שואלת את עצמי מאיפה מקריצים האנשים האלה את הצורך הבלתי פוסק להיאבק, גם במי שלא גורם נזק ישיר או הפיך למישהו אחר. שעה שעשרות תחנות רדיו פיראטיות, בעברית ובערבית, מסכנות את חיי האנשים הממריאים ונוחתים בנתב"ג, מה שמפריע לגוש שלום זה שלתושבי מדינת ישראל באשר הם, תהייה תחנת רדיו. ונאמר, לצורך הדיון, שתושבי יהודה ושומרון הם 'מיעוט' שחי מחוץ לגבולות המדינה. האם גם אז הם לא רשאים לתחנת רדיו המשדרת על תדר שנמצא בחזקת מדינת ישראל?

אני מבינה ומקבלת עתירות נגד פגיעה בזכויות התושבים הערביים של יהודה ושומרון. אבל, כיצד בדיוק תפגע בהם הקמת תחנת רדיו איזורי ? האם הזוכים בזכיון להפעלת הרדיו האיזורי עושים זאת במטרה לפגוע במישהו? או שאולי הם מבקשים לתת מענה לצרכים של אנשים שמתגוררים ביהודה ושומרון- ביישובים שהמדינה בחרה שלא להוריד מהקרקע? האם בגלל זה מגיע להם להיות אזרחים סוג ב', שאינם זכאים אף לתחנת רדיו?

אה, הבנתי. צריך להעניש אותם. פעם, לפני שנים, הם היו 'ציונים'. עכשיו, צריך לדכא אותם כדי שיעזבו כבר את יהודה ושומרון.

ואגב, אין בדברים אלה שלי כדי לצדד בהתנחלויות או להתנגד להן.

ידיעה בנושא פורסמה באתר מעריב  nrg

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/870/050.html

 

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

18 תגובות על ״מתנחלים? שלא יהיה להם רדיו״

 1. אם יש לגושלום כסף לעתירות סרק אולי שייתנו או יעשו מגבית לטלי פחימה. כשהיא היתה בכלא הם עשו על הגב שלה פרופגנדה להאדרת שמם כאשר יצאה זרקו אותה לכלבים.

  ואני לא אוהד של טלי פחימה היא היתה צריכה להיות בכלא גם היום

 2. הרי מדובר בחלק ממדיניות של ללכת בלי ולהרגיש עם. כשנוח לה, השטחים הם לא חלק ממדינת ישראל, אבל אז מה עושים שם המתנחלים? למה בדיוק מקימים אזרחי ישראל ישובים מחוץ לישראל בכספה של ישראל? למה הם זוכים להתייחסות כאילו הם חלק ממדינת ישראל, בחלוקת רשיונות רדיו? האם מדינת ישראל מממנת הקמת תחנות רדיו גם לקהילה היהודית באל-סלבדור?

  האם שאלת למה גוש שלום לא עותרים נגד תחנות רדיו פיראטיות בתוך ישראל? ראשית, הם לא עותרים נגד תחנה פיראטית, אלא נגד החלטת המדינה להקים תחנות רדיו כחלק מחוק שחל על מדינת ישראל גם בשטחים שמדינת ישראל מודה שהם לא שלה (שהרי היא לא סיפחה אותם). שנית, גוש שלום לא הוקמה כדי להילחם בנגע התחנות הפיראטיות, אלא כדי לפעול למען השלום, ועל-כן, לתפיסתם, נגד הכיבוש.

  למתנחלים לא מגיע להיות אזרחים סוג ב'. מגיע להם להיות אזרחים סוג ג', כי בישיבתם בשטחים האלו הם מבצעים פשעים מוסריים נגד עמם ונגד הפלשתינים. הם פוגעים בך, בי ובעצמם.

  אבל את צודקת שמדינת ישראל אשמה ושעל מדינת ישראל לפנות אותם ומיד.

 3. לדעתי לא ממש הבנתם את הבעיה האמיתית בסיפור.
  היתה החלטה משפטית לא לפתוח, ואז בא איש צבא ועוקף אותה….
  אתם הבנתם?
  איש צבא מחליט!

 4. תודה למגיבים. ליוסי- אני מסכימה איתך שהמדינה היא האשמה, אבל לידיעתך ולידיעת 'יהודי גרמני', המדינה לא מממנת את תחנות הרדיו האיזוריות: התחנות הלו ממומנות מכספי הזכיינים שמרוויחים כמובן, על הדרך, מפרסומות. המדינה מחלקת זיכיונות ולדעתי גם גובה תמלוגים מהזכיינים. ואגב, לא אחת יש דווקא בחו"ל סיוע במימון תכניות של הקהילות היהודיות ובכללך תחנות רדיו על ידי מוסדות יהודיים כמו הסוכנות- שאינני בטוחה כי ממשלת ישראל אינה לוקחת בהם חלק. נכון, השאלה העקרונית שהובאה עתה לפתח ביה"מש היא מעורבות צה"ל באישור התחנה- אבל התהייה שלי (וההתקוממות) היתה על עצם ההתעלקות הזאת נגד תופעה לא מזיקה של פתיחת תחנת רדיו לשירות ציבור ישראלי שחי מאה מטר מאיתנו.

 5. אני נגד ההתנחלויות והכיבוש באופן חד-משמעי. אבל מוכרחים להתנגד גם לדה-הומניזציה שנהוג לעשות למתנחלים.

  זה עובד ככה: אם המתנחלים הם מפלצות שלא ברור איזה שטן ברא, ברור ששאר הציבור הישראלי טהור ויפה-נפש, וממשלות ישראל לדורותיהן היו ממשלות שלום וצדק.

  המציאות היא, כמובן, שההתנחלויות הוקמו ע"י ממשלות ישראל (גם ואולי בעיקר ממשלות של העבודה), ביצעו ומבצעות את פשעיהן בתמיכת המדינה, שמעמידה לרשותן את כל האמצעים, כולל צה"ל.
  כך ברמה המעשית. ברמת עמדותיהם והשקפת עולמם -המתנחלים לא שונים מרוב הציבור בארץ: גזען, מנשל ומסרב לראות בפלשתינים בני אדם. המלחמה האחרונה, שבה מיטב בנינו שעטו לתוך בתים בעזה והתגאו ב"מוטיבציה" האינסופית שלהם הוכיחה לכל מי שעוד היה לו ספק.

  חבל שאנחנו משתמשים שוב ושוב במתנחלים בתור שעיר-לעזאזל מוסרי, כי כך גם מאוד קל לממשלות ישראל להעמיק את הכיבוש ולהפוך אותו לאכזרי וחסר-מוצא יותר ויותר. (ע"ע זריקת מתנחלי הרצועה לכלבים רק כדי שאפשר יהיה להטיל על עזה מצור, ולטעון שזה בסדר).

 6. "פתיחת תחנת רדיו לשירות ציבור ישראלי שחי מאה מטר מאיתנו"?

  הרי מדובר פה על תחנה פוליטית לשירות ההתנחלות, לא לשרות המתנחלים – רשת ב' לא משרתת אותם? גל"צ לא משרתת אותם? רדיו קול חי לא משרת אותם?

 7. אני מתנגד נחרץ להתנחלויות. אני גם חושב שהמתנחלים קנו ביושר את הביקורת עליהם: לעתים קרובות הם נוהגים באלימות כלפי האוכלוסיה הפלסטינית, הם חיים תוך נישול שלהם – התפרסם הרבה פעמים בשנים האחרונות שרבות מההתנחלויות יושבות על קרקעות פלסטיניות פרטיות. הם מוכנים לחיות בשטחים בתנאי האפרטהייד בהם יש מערכות משפט שונות, משאבי הקרקע והמים מנושלים לטובתם. כל זה נכון ונורא ומזעזע. ועם זאת, נכון הוא שהכי נוח לחברה הישראלית להאשים אותם בכל הדברים האלה, ובכך להתנער מהאחריות שלה. כי בסיכומו של דבר מי שמאפשר להם להתיישב שם, לנשל את האוכלוסיה הפלסטינית, מי שלא אוכף את החוק כאשר הם מנשלים ופועלים באלימות כלפי הפלסטינים, היא מדינת ישראל, שההתנחלויות הם חלק מהמדיניות שלה, והנישול והאלימות כלפי הפלסטינים הם המדיניות שלה, ונוח לה ולחברה הישראלית להציג את עצמה כנאורה ולהאשים את המתנחלים בכל הדברים האלו. אז אני מסכים ולא מסכים עם המגיב שלפני עמנואל. כלומר כל מה שהוא אמר נכון לחלוטין. אבל צריך להוסיף לזה שהמתנחלים לעתים יותר מקרובות ממלאים את התפקיד הזה בחדווה והתלהבות. כלומר לא את התפקיד של השעיר לעזעאזל, אלא התפקיד של המנשלים.

  ואיך כל זה מתקשר לרדיו? יש מספיק תחנות רדיו שהם יכולים להקשיב להם. אני נגד כל מהלך נוסף שמחזק את הכיבוש וההתנחלויות ולכן נגד כל מכללה, תחנת רדיו וכל מוסד אחר שמוקם בשטחים. אני בעד כל צעד שיעודד את המתנחלים לעזוב את ההתנחלויות ולגור בשטחי ישראל. ונגד כל צעד שמוסיף לגיטמציה לדבר האומלל הזה.

  בעיני תחנת רדיו פוגעת בפלסטינים פשוט כי היא חלק מתהליך קיבוע ההתנחלויות. אם כי אני מסכים שזו נקודה קטנה בדרך ולא הכי חשובה.

 8. עוד דבר אחד – מה שאני לא מסכים עם המגיב שלפני עמנואל
  לגבי ממשלות שהקימו שהם בעיקר ממשלות העבודה.

  צריך לעשות מחקר על זה אבל למיטב זכרוני עד 1977 ההתנחלויות היו תופעה קטנה מאוד.
  הגדילה העצומה במספרים קרתה אחרי עליית הליכוד ב 1977
  (בגין: יהיו עוד הרבה אלוני מורה(
  לכן, למרות שיש הרבה מה להאשים את מפלגת העבודה -ותאמינו לי שאין לי שום עניין להגן עליה –
  הרי שאי אפשר להתעלם מכך שעליית הליכוד לשלטון היא זו שעשתה מהפך – אכן – בנושא ההתנחלויות.
  מאז 1977 פרט לתקופת רבין-פרס ותקופת אהוד ברק כמדומני שלא היו ממשלות עבודה – אם כי היו ממשלות אחדות.

 9. מה לא ברור? תחנות פירטיות פלסטיניות, באזור רמאללה למשל, מסכנות את נתב"ג ועשיויות לגרום להתרסקות מטוס מלא ביהודים בנתב"ג.
  האם אין זו תכלית ראויה כדי להימנע מלדרוש את סגירתן?

 10. איל אתה טועה,
  ההתנחלויות התחילו פחות או יותר עם קירית ארבע שהייתה יוזמה של המערך.
  חבל שמתיחסים אל המתנחלים כגוש הומוגני אחד. הדבר היחידי שמשותף להם זה שהם גרים בשטחים שמדינת ישראל כבשה ב1967. להזכירכם גם הגבעה הצרפתית וגם רמות אשכול שייכות לזה. גם רמות וגם גילה…
  חלק גדול של האנשים הגיעו לגור בשטחים האלו, לא מתוך אידאולוגיה פנטית, אלא פשוט מתוך זה שנידחקו לשם עקב מחיר הדירות במקומות אחרים בארץ.
  אני בטוח שרוב מכריע מהתושבים שם, אם היו יכולים לקנות דירה ברחביה, היו עושים את זה…

 11. קירית ארבע הוקמה בעורמה בשיטה שהפכה אחר כך לכלל בידי המתנחלים.
  וזה התחיל עם משה לוינגר וקבוצה של צעירים אלמונים שפנו באביב 1968 אל המושל הצבאי של חברון לאפשר להם לערוך סדר פסח בחברון ולהעביר את הלילה שם. הם הבטיחו לצאת את העיר למחרת היום. מכיוון שבאותם ימים נאסר על אזרחי ישראל לשהות בתחומי הגדה המערבית לאחר רדת החשכה, נזקקו אנשי קבוצתו של לוינגר לאישור הצבא.
  זו היתה ההתחלה (אחרי תרגיל דומה שעשה חנן פורת וחבריו עם גוש עציון)

  ממשלת המערך היתה חלשה ונכנעה, אבל ודאי ודאי שלא יזמה שום דבר כזה.
  אחר כך בדיוק כמו שאייל כתב כאן היו ממשלות ימין מ1977 ורק ממשלות ימין, שחיזקו והרחיבו והשקיעו בהתיישבות על כל זיז, שיח וציצ ברחבי הגדה והרצועה (חמש דקות מכפר סבא)
  כל זה כמובן מלבד פסק זמן זעיר של ממשלת רבין השניה וממשלת ברק (שגם היא ימין אבל שויין), כל השאר היו ממשלות ימין שזו היתה מדיניותם.

 12. מענינת במיוחד תגובת המגיבים המזכירה לי את ספלי נחום-תקום .לא משנה מה נושא המאמר הם יגיבו על מנת להשמיע הגיג פוליטי בלי לדון בנושא. סה"כ ,להזכירכם, השאלה היא אם יש אוכלוסיה בעלת אזרחות ישראלית שאינה זכאית לרדיו אזורי .אם לא אז לאף אחד,גם לא בצנטרום של תל אביב. אם כן ,אז לכולם,גם למתבודד חוקי בפיזדיולוך.

 13. הסיפור התחיל כמובן בחברון (העיר) עם לוינגר והעצני, אבל מאחוריהם בנוסף לבילבול, עמדו כמה אנשים שתמכו כמו בן גוריון ואלון.
  כאשר הוקמה קירית ארבע כמה שנים אחר כך, ועל זה דברנו, זה היה באישור הממשלה.
  בשנים הראשונות אפילו אשרה הממשלה פטור ממסים למתישבים…

  ומה זה הקטע הזה עם ממשלה חלשה ונכנעה… זו הצדקה??????

  דבר נוסף השכונות רמות אשכול והגבעה הצרפתית הוקמו ביוזמה מלאה של הממשלה (המערך) בשיתוף עירית ירושלים, אז למה זה לא התנחלות? בגלל שגרו שם אשכנזים חילונים?

 14. למגיב האנונימי
  אני לא פוטר את העבודה מערך וכו' מאחריות לקרית ארבע בפרט ולהתנחלוית בכלל, ואין לי שום עניין להגן עליהם.
  אבל מציע שתבדוק את מספר המתנחלים/התנחלויות עד 1977 ואחרי 1977, הספר של זרטל ואלדר ושאר הספרים והמקורות לא לידי כרגע אז אני אומר את זה בלי אסמכתא כרגע אבל נדמה לי שסיכוי טוב שתראה עלייה עצומה במספר אחרי 1977 שאי אפשר לומר שהיא חסרת משמעות ולא קשורה למהפך..

  זה שאחר כך בזמן ממשלת ברק ואני חושש גם ממשלת רבין ההתנחלוית המשיכו זה אכן אחריות מפלגת העבודה. אבל את המפעל הזה מי שהעלה מדרגה רצינית היה בגין שרון והליכוד.

  אני גם מסכים שלא כל המתנחלים מקשה אחת, אך זה לא פוטר את אלו שאינם אידאילוגים מאחריות למעשיהם.

 15. מי שחושב שהשטחים הם כבושים והמתנחלים צריכים להיות אזרחים סוג ג' כדבי הגזען שנמצא כמעט בראש המגיבים טוען שלא צריך לתת להם תחנת רדיו

  מי שטוען שהשטחים הם משוחררים וטוב עושים המתנחלים שהם גרים שם ואין הבדל מהותי בינם לבין ת"א- טוען שכן צריך לתת להם תחנת רדיו.

  מה שכן דבר אחד בטוח- מלבד הוויכוח הפוליטי ניתן לראות שהשמאל הקיצוני ולפעמים אפילו הרגיל שטוען להומניות, ליברליות ונאורות הוא בעצם ההפך הגמור מזה כשמדובר ביריביו הפוליטיים!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s