הקרבן העיקרי של קצב

הקרבן האמיתי של קצב

גילה, כל הזמן היא אשתו, והיא נראית אנוסה כשהיא מובלת לאותם מחוזות שאין לה חלק ונחלה בהם. קצב בוכה על מה שעבר עליו בשלוש השנים האחרונות – ואשתו?? מה עבר עליה? איך זה להיות אשת נשיא שהמצלמות חושפות אותה ברגעיה הקשים ביותר? ולמה היא צריכה לשלם את המחיר הזה? מה היא עשתה?

'מסיבת העיתונאים' שבה נאם קצב, ברצף, כשעתיים, חשפה עוד כמה אנשים בקלונם.
ראשית, נראה שפרקליטיו ויועציו של הנשיא לשעבר תדרכו אותו היטב כשדיבר על:
– תפקודו הלקוי של מני מזוז לכל אורך הפרשה.
– ההדלפות טרם שבשלה החקירה: הדלפות שחזרו אל המשטרה והפרקליטות כבומרנג.
– העובדה שקצב החליט ללכת למשפט ולוותר על עסקת הטיעון.

עם כל הכבוד, קצב אולי לא אמר כלום חוץ מ'אני מאשים', אבל גם תגובת משרד המשפטים היתה חלולה וריקה.

והנאשם הנוסף: התקשורת. פעם היתה נורמה בתאי עיתונאים, לפיה כאשר פוגעים בחבר, גם אם הוא מעיתון יריב, מגיבים כולם ומתאחדים סביב העיתונאי המותקף. במקרה הזה, מדובר בשלום ירושלמי שניהל מסע צלב ארוך נגד קצב. היחיד שניצב לצידו היה רינו צרור. כל האחרים השתפנו ונשארו לשמוע את הנאום חוצב הלבבות, שלתשומת ליבכם, שבה וחזרה בו הטענה כי "תפקודו בבית הנשיא היה ללא דופי". בבית הנשיא.

העיתונאים ויתרו בשנית על כבודם כשלא עזבו את האירוע המתוזמר הזה, מיד כשנודע להם שאין בדעתו של קצב להשיב לשאלות. נכון, אולי לא נעים ממוטי מורל שמהווה לעיתים מקור לא רע, ומיורם שפטל ומשאר הפרקליטים והיחצ"נים שסבבו את קצב- אבל אם היו מתאחדים ומאיימים בעזיבת המקום, במקום לפתוח במה חד צדדית ויקרה למשך כמעט שעה בשידור חי , ייתכן מאוד מאוד שהיו זוכים לקבל גם מענה לשאלותיהם.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

12 תגובות על ״הקרבן העיקרי של קצב״

 1. את לא באמת יכולה לקבוע מה ואיך משלמת גילה קצב. היא אדם בוגר ויכולה ומסוגלת ברמה תיאורטית וחוקית כמובן להחליט על חייה וגורלה.
  הבחירה שלה להשאר לצד בעלה, לבחור להאמין לו ובו ולשלם את מחיר ההשפלה – כפי שאת ואני חוות את מצבה – היא בחירה שלה.

  להגיד עליה שהיא הקורבן, האשה האמיתית המשלמת את המחיר היא אבחנה הנובעת, לטעמי, ולא שאני לא חוטאת בה, מהתנשאות מסויימת של הנשים שאנחנו, או שאנחנו מקוות שאנחנו…

  http://www.notes.co.il/chelli/24293.asp

 2. חלי, קראתי את מה שכתבת ואני חייבת להגיב לזה, ברשותך.
  גילה היא קורבן. זה ברור. זה שהיא משלמת מחיר – גם זה ברור.
  הבחירה שלה להיות שם היא כנראה משום שהמחיר נראה לה ראוי לתשלום.

  אני לא חושבת שנשים לוקות בהתנשאות בכך שהן מאמינות שאפשר להיחלץ ממצבים כאלה ומי שלא עושה את זה, היא קורבן. זו עובדה חד משמעית. נשים שבוחרות להישאר במקום שבו הן מושפלות עד עפר ונרמסות, הן אומללות בעיני המתבונן מהצד ולא בכדי. גם אם היא מרגישה שהיא עושה מעשה הירואי בכך שהיא נשארת לצידו, זה לא פוטר אותה מלהיות דמות טראגית במחזה הגרוטסקי הזה.

  לי קשה לראות אותה. החמלה שאני חשה כלפיה מהולה לעיתים בכעס. וכשאני שואלת את השאלה הפרוזאית שרובנו שואלים "למה היא עדיין איתו?" אנשים עונים לי: "נו, מה רצית שהיא תעשה? לאן יש לה ללכת, בגילה? עם ילדים ונכדים?" אותי זה מרתיח.
  כאילו שבגיל כזה נגמרו החיים ואין יותר לאן לשאוף, מה לעשות, את מי לאהוב, ממה להתחזק ואיך להתעצם. אבל שוב, אולי זו רק אני, לא יודעת.

  מדברת כמובן רק בשם עצמי.
  ליבי איתה.

 3. יעל, לבי עם גילה קצה ומה שפניה מקרינים, איזו שאלה, איך אפשר שלא…העובדה שהיא עוברת זמן קשה מנשוא היא בודאי נכונה בלי קשר למה ולמי.
  הדבר שאני אומרת שלנו, ואני מרשה לעצמי לכתוב לרגע אנחנו קולקטיבי ושטחי מעט, לנו קל, אולי מדי קל, לכתוב ולהגיד שהיא הקורבן.

  מנקודת המבט שלך ושלי היא הקורבן, אבל זה לא מה שהופך אותה לכזו. אולי היא מאמינה לו, אולי היא תמיד ידעה שיש לו עניינים עם נשים אחרות והבליגה, או שזה היה החוזה החברתי בינה לבין בעלה – ובודאי יש אלפי אלפים זוגות שחיים עם הסכמים מדוברים או שלא כאלה ברחבי העולם – אולי היא חונכה כך ולא חוותה את השינוי שהדור שלה ושאחריה חווה ושינה באופן ברור כל כך, אולי היא באמת חושבת ומאמינה שמקומה של האשה לצד בעלה בחייהם המשותפים לא חשוב מה קורה –
  לכי דעי.
  אם גילה קצב קורבן של משהו, היא קורבן של העולם הישן, החינוך ההוא, הפחד ההוא שאת לא יכולה בלי בן זוג, בעל ועוד כל אותן דעות ותחושות והכרות עצמיות שאנחנו כבר לא, וגם בנותינו לא…אבל הרבה מדי נשים עדיין כן.

  הקורבנות האמיתיים של משה קצב הן הנשים שהטריד והשפיל ואנס את גופן או את נפשן, לנצח.

  נ.ב. ותודה לא' מבית הנשיא ולכל היתר שהעזו

 4. אני נוטה להסכים עם הדס. חלי, לדעתי העובדה שהיא לא עושה מעשה ועוזבת, או לפחות מסרבת להתייצב לצידו באירועים כמו זה שהיה הערב, לא מצביעה על זה שזו בחירה חפשית שלה: לא כולנו קורצנו מאותו חומר, לא כולנו יודעות ומסוגלות לעמוד בלחצים- מה עוד שיש בסיפור הזה ילדים ונכדים שלה שמעורבים וגם סוללת יחצ"נים ופרקליטים שגם נשים חזקות היו מתקשות להתמודד מולם.

 5. זו הסחפות מזלזלת ומרגיזה – האיש אנס לכאורה, והקורבן היא דווקא אישתו?

 6. אם יזוכה ולא מחמת הספק יהיה הוא הקורבן
  אם יורשע תהיינה המתלוננות שצריכות לעבור via dolorosa
  הקורבנות

 7. בקטע הזה שכתבת:

  "אם גילה קצב קורבן של משהו, היא קורבן של העולם הישן, החינוך ההוא, הפחד ההוא שאת לא יכולה בלי בן זוג, בעל ועוד כל אותן דעות ותחושות והכרות עצמיות שאנחנו כבר לא, וגם בנותינו לא…אבל הרבה מדי נשים עדיין כן."

  הערת נקודה חשובה.

  תודה.

 8. גילה היא קורבן בעיקר של מבקרות שכמותכן

  שחושבות שהיא רובוט

  היא בעיקר חושבת שמשה קצב הוא בן אדם
  היא מכירה אותו קצת
  והיא חושבת שיכול להיות שהוא חף מפשע
  היא חושבת שהוא ראוי שיעמדו לצידו
  והיא חושבת שהוא קורבן של יחס לא הוגן לכל הפחות ואולי גם של רדיפה ועלילה לא מוצדקת.

  היא חושבת בטח שהיא קורבן בגלל שמשה קצב הוא קורבן, היא כמו ניזוק עקיף לקורבנות של משה.

  ואולי היא חושבת שהוא אשם ועדיין מחליטה שמה שטוב לה בין האופציות שיש לה הוא להשאר איתו.

  אבל ללא ספק, היא קורבן ישיר של מי שחושב שהיא רובוט מקולקל שבנתה חברה ישנה, כאילו היא לא מחליטה אלא החינוך שלה החליט בשבילה. והיא בעיקר קורבן של מי שחושב שכל הפרספקטיבה שלה (מה שציינתי למעלה) היא לא רלונטית, כי מי היא בכלל שתחשוב מחוץ למסגרת שאנחנו מציבים לה (בעלך אנס! עזבי אותו מיד!)… היא קורבן של הזלזול שלכן מעל הכל.

  ליבי איתה כי אתן לא.

 9. לפני 30 שנה ויותר נדון "האנס האדיב" ברוב דעות ל 30 שנות מאסר בגין עבירות אונס חמורות. רעיתו שהיתה מנהלת בית ספר התראיינה לאחר לכידתו שתעמוד לצידו שהרי מבחינה שנות נישואים רבות אינם הולכים ברגל. בערעור לבית המשפט העליון הופחת העונש ל 18 שנות מאסר תוך הסתמכות על חוות דעת פסיכיאטרית שכאשר ישתחרר הנאשם יירגע ייצרו ולא ימשיך להות סכנה לציבור.

  כאשר שוחרר מכילאו חזר לסורו ותקף נשים פעם נוספת.

  http://demo.ort.org.il/clickit2/files/forums/359654676/310491073.doc

 10. אני, אנחנו, אתם הקרבן האמיתי של כל הפארסה הזו. הייתי רוצה לפנות לעניינים חשובים יותר בסדר היום שלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s