מי יותר טוב- אבא או אמא? – הפסיכולוגית ג'ודי

רשת ב' של קול ישראל מקצה, מדי שישי, מקום לתכניתה של ג'ודי ניר מוזס שלום, שאומרת שם מה שמתחשק לה ותכופות- מה שמורים לה כנראה יועצי התקשורת של בעלה, משתלחת בבית המשפט העליון ואחר כך מתנצלת, מדברת על פוליטיקאים ופוליטיקה מבלי לספור איש.

היום, יום שישי, היא רשמה שיא חדש כשייחדה בתכניתה מקום נרחב לפרשיות כאובות הכורכות בהן ילדים רכים. בהן, שני סיפורים של ילדות שנפלו קרבן (או לא) לפגיעה מינית וילדה שהורחקה, במעורבות הרבנות, מאמה והועברה בצו לרשות אביה.

ג'ודי לא הסתפקה בשיחות עם הורי הילדים- במקרה הזה, האמהות, והחליטה שצריך לדבר גם עם הילדות.
רציתי לצבוט את עצמי כדי להאמין שזה באמת קורה. שבתכנית ברדיו ציבורי הממומן מכיסינו, שואלת מראיינת ילדה, בעודה עומדת ליד אמה ובן זוגה (של האם), אצל מי היא מעדיפה לגור- אצל אבא או אצל אמא, ועוד ממשיכה ומתחקרת אותה אם טוב לה אצל אבא. הילדה הנבוכה השיבה לה, כצפוי, כי היא מעדיפה ל "כוון של האמא".

חשבתי שבכך תמה מסכת ההתפרעות שלוחת הרסן בתכנית, עד שהוכחתי על טעותי. השיחה הבאה, היתה עם ילדה שלדבריה, נפלה קרבן לפגיעה מינית בשירותים של בית ספרה בבאר שבע. גם כאן, השיחה עם האם ההמומה מכך שהחשוד במעשה, עובד עירייה, שוחרר מחוסר הוכחות, לא סיפקה את ה'יצר הצהוב' וג'ודי נפנתה לשוחח עם הילדה, אותה שאלה "מה הוא עשה לך?", והכריחה את הילדה המסכנה לענות, עד שזו, תלמידת כתה א' השיבה לה: "הוא שם את הזה שלו על הזה שלי".

שנים של הכשרת חוקרי ילדים ונוער ועובדים סוציאליים, לפני שהם ניגשים לחקור ילד בסוגיות כה עדינות, היו לצנינים בעיניה של 'הפסיכולוגית', שניהלה את כל השיחות בשידור חי מעל גלי האתר, מתוך אמפתיה מלאה כשהיא שבה ואומרת לילדות 'הנחקרות' , 'מותק' ו'חמודה'- וצריך לשאול את יצחק קדמן אם לא היתה כאן עבירה על החוק. עבירות אתיות- בלי ספק היו.

לפני שנים, ניהל את הרדיו בגאון גדעון לב-ארי ז"ל שנהג להתקשר למגישים ולכתבים בזמן אמת ולצרוח עליהם. קשה לי להאמין שמישהו הקשיב לג'ודי היום וטרח להתייחס.

ולעניין תכניתה, נדרש השבוע גם הפרופ' ירון אזרחי שכתב טור באתר 'העין השביעית' הטוען כי היא מקדמת את ענייניה הפוליטיים של מפלגת בעלה- הליכוד. רק טעות אחת היתה לאזרחי שכנראה לא המשיך להקשיב לתכנית שבה הודיעה כי היא עומדת לראיין את נתניהו וברק (לא את לבני) לפני הבחירות: המרואיין הדגול היה לא אחר מאשר החקיין אלי יצפאן, שידע כבר רגעים טובים מאלה.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

6 תגובות על ״מי יותר טוב- אבא או אמא? – הפסיכולוגית ג'ודי״

 1. ברגע שהבאת כאסמכתא את ירון אזרחי – התאהבתי בג'ודי שלום ניר מוזס.

  אתאהב אפילו בשטן – אם ירון אזרחי יתקוף אותו.

  כי יושר אינטלקטואלי אינו מתגורר בשכונה שלו.

 2. ואפילו לא מה היא אומרת בשמו. לראיין בשידור חי (או לא חי) ילדות בסיטואציות רגישות כאלה זו אכן עילה לפנייה ליצחק קדמן- לא כביטוי, אלא ברצינות גמורה.

  לדרוך ברגל גסה בנפשן הרכה של ילדות קטנות, גם מתוך כוונות טובות וטהורות וגם משיקולי רייטינג, זו חצייה של הרבה קווים, אדומים ואחרים.

 3. יוסי
  ירון אזרחי הוא ממש לא הנושא כאן. אפשר לאהוב את ג'ודי- אבל, לדעתי, לא בעד מה שהיא עשתה בתכנית היום

 4. לא מפליא אותי. לעתים קרובות תהיתי איפה גדלה והתחנכה ג'ודי והאם היא באמת שייכת למשפ' מוזס? הופעותיה מעוררות המחלוקת תועדו ב"ארץ נהדרת" בהצלחה רבה, וכל מה שהיא הבינה שם זה שמעריצים אותה. מעולם לא היו לה מעצורים כלשהם. נו טוב, תמיד אפשר להסתתר מאחורי דיסלקציה כלשהי…

 5. הדיסלקציה משמשמת לעתים קרובות עלה תאנה במקום התנצלות או הודאה בתכונות שמנית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s