מצביעי חד"ש- נו, שמחים?

 
הצלחתם לפגוע ברשימת השמאל האיכותית של מרצ. הצלחתם להעיף אנשים כמו זהבה גלאון, מוסי רז ואילן גילאון מהמפה הפוליטית. יופי. הענשתם אותם. חלק מכם תמך ברוחמה אברהם בלילא. אחרים, ביכרו את רשימת חד"ש.
יוסי שריד ושולמית אלוני האשימו בעיקר את הנגיסה של 'קדימה' בקולותיכם, אבל, עובדתית השמאל האידיאולוגי- החברתי שכולל גם את מפלגת העבודה, פשט אתמול רגל. למה זה קרה?
בגלל אנשי השמאל. הם לא יכולים להאשים אף אחד אחר. אני לא נמנית בשמאל המדיני-בטחוני ולכן לא הצבעתי עבורם (ר' רשימה בהמשך העמוד שפרסמתי ביום ראשון השבוע), אבל אני עדיין חושבת שכנראה מחנה השמאל לא ראוי למפלגה כמו מרצ. הענשתם את מרצ ויצאתם נענשים. אילו הייתי משתייכת למחנה הזה, הייתי אני עושה היום חשבון נפש ולא מטילה את כל האשם לפתחו של ג'ומס.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

29 תגובות על ״מצביעי חד"ש- נו, שמחים?״

 1. המעבר ממרצ לחד"ש הוא מעבר של כמה בלוגרים ואין לו משמעות. מעבר זה לא הביא לחד"ש מנדט נוסף.מרצ נפגעה מקדימה לא מחד"ש

 2. צודק. אילן גילאון במקון שני. מקום רביעי ואילך: זהבה גלאון,מוסי רז, אבשלון וילן, טליה ששון וצביה גרינפילד

 3. אורה אני לא יודע אם את זוכרת או לא אבל 1985 היא השנה בה מפלגת העבודה החלה ליישם את הזוועה מבית מדרשם של מרגארט תאצ'ר ורונלד רייגן שהיא הקפיטליזם השטני והחזירי.

  1. הופסקו אגרות חוב ייעודיות לחוסכים בקרנות השתלמות וקופות הגמל
  2. מוסד סחר העבדים באמצעות העסקה על ידי חברות כח אדם
  3. פקידי האוצר כפו דיקטטורה של פקידים באמצעות המפלצת שנקראת חוק ההסדרים.

  אבל בגידת השמאל לא החלה ב 1985 אלא הרבה לפני זה. מה שהיה אמור להיות משק העובדים ששיך לעובדים הפך ללשכה לחלוקת ג'ובים למקורבים כמו שתיאר ג'ורג' אורול בחוות החיות. מת"ם ,הקרן לביטוח הדדי וחברת הביטוח הסנה פשטו את הרגל. קונצרן כור שהיה ספינת הדגל נמכר לגורמים פרטיים.

  המדרון היה חלקלק

  מפלגת העבודה שיתפה פעולה עם הפשע של העלאת גיל הפרישה,חיסול הדיור הציבורי,הלנת שכר של חודשים ושנים ברשויות המקומיות.

  השמאל לא נמחק אתמול הוא נמחק מזמן.

  אסון אוסלו וההתנתקות חילחלו לתודעה והבנו "שתהליך השלום" הוא למעשה המירשם למפוצצי האוטובוסים.

  איזו זכות קיום יש למרץ אם היא תמכה באסון אוסלו ?

 4. אכן הרשימה של מרצ היתה לא רעה, ואפילו טובה. אבל רבים מהשמאל-הציוני או השמאל-הישראלי או היהודי או איך שלא קוראים לזה, הצביעו חדש, כך שיש 7 מנדטים ולא 3 מנדטים לשמאל.
  הסיבה היתה פשוטה – מרצ תמכה או לא התנגדה לשתי מלחמות אכזריות ולא נחוצות לטעמנו. אם הייתי פלשתיני, הייתי תומך במפלגה שהיתה מתנגדת לפיגועים או ליריית קסאמים על שדרות, ולכן לא יכולתי – בהקבלה – להצביע למפלגה כזו אצלנו, שתומכת במלחמה שבה נהרגים בעיקר אזרחים וילדים ישראלים (עשיתי טעות דפוס והשארתי אותה). כמובן שיש הרבה הבדלים, אבל זה הטיעון בגדול.
  לטעמי – כל מי שהצביע למפלגה שתומכת בירי על עזה היה תומך גם אילו היה פלסטיני בירי על שדרות.

 5. קריאה אחת שכחת – להחליף את העם ומהר. אנחנו כנראה באמת לא ראויים.

  מרצ לא רלוונטית. לא למצביעי המרכז, שהעדיפו לבלום את נתניהו ובחרו בלבני, ולא למצביעי השמאל העקבי, שבחרו במפלגה היחידה (שלמרות ההאשמות הלאומניות) לא מדברת בשני קולות אלא בקול אחד, שמאלי וברור, והיא חד"ש.

  ואולי הגיע הזמן להתמודד עם העובדה שכאשר מרצ מבססת את עצמה באופן בלעדי על קבוצה אחת באוכלוסיה, דהיינו אשכנזים מבוססים וליברלים בעיני עצמם, וקבוצה זו הולכת ומתפוגגת, אין מנוס מאשר להרחיב את המבט. אבל לא אצלך – אין צורך בחשבון נפש במרצ, שהרי העם טעה, וחלילה, לא מרצ.

 6. אז מה איכפת לך איך מתחלקים קולות השמאל המדיני.
  שנית, ענה לך משה גולדבלט נכון מאד. עובדתית חד"ש לא לקחה קולות ממרצ, אלא קדימה לקחה את הקולות ולדעתי גם ליברמן. אולי שני בלוגרים איימו שיעברו ממרצ לחד"ש וחזרו בהם ביום הבחירות. כי מי שמצביע מרצ יעדיף לעבור לונקובר הרבה לפני שיוכל נפשית להצביע למפלגה שיש בה ערבים במקום ראשון ושני או מזרחים במקוםות ריאלים. זו עובדה.
  להיפך, אם כבר אז אחרים גזלו מחד"ש קולות עם כל מיני איומים קיומיים והבטחות (הירוקה, וגם מרצ שהבטיחה להלחם באופוזיציה עאלק).
  אני אשמח מאד אם בגמר הספירה יתברר שיש לחדש 5 קולות.

 7. אז זה לא שמאל.

  אני לא בוחר "מותג", ולא משנה לי שמרצ נחשבת מותג "שמאלי". היא בחרה לתמוך בשתי מלחמות-ברירה, ובאופן מסורתי מגמגמת בנושאים כלכליים-חברתיים, וסובלת מפזילה כרונית ל"מרכז".

  אם למרצ היו היום 7 מנדטים זה לדעתך היה משנה משהו? היית מרגישה שהשמאל בישראל חי ובועט?

 8. האם מצביעי מרצ שמחים על כך שהם העיפו מהמפה הפוליטית את עאידה תומא-סלימן, או את נורית חג'ג'? הענשתם את חד"ש ויצאתם נענשים!

 9. לציקי- הדבר הציני הוא שדווקא זהבה גלאון שרצתה להתבטא נגד המלחמה, נשרה מהרשימה. אני מבינה מהתבטאויות של רבים שהחליטו להצביע לחד"ש כי החלטתם התקבלה בגלל המלחמה אבל נראה לי שמרצ- אולי בגלל היותה יותר 'רלוונטית' בשיח הפוליטי שבקונצנסוס, היתה יכולה להשיג יותר 'מבפנים'. ואולי אני טועה. ציפי לגבי טענותייך על 'מפלגת אשכנזים' אין לי תשובה- אני חושבת שכל תיוג מגדרי וכל העדפה מתקנת פסולים בפוליטיקה- פשוט צריך לבחור בטוב ביותר. למשה גולדבלט- אתה בודאי צודק ש'קדימה' לקחה ממרצ יותר קולות, אבל התייחסתי דווקא לחד"ש בגלל שהבחנתי ב'רשימות' באיזה תהליך של מעבר לחד"ש בעיקר בגלל המלחמה- ולכך התייחסתי

 10. כל כך אופייני למרץ. לחפש את מי להאשים ולא לשאול למה קיבינימאט לא רצינו להצביע למפלגה הזו.

  נראה לי שהתשובה כאן היא בגוף השאלה. כשכבר הרבה זמן מרץ רק מחפשת את מי להאשים ואת מי לתקוף (בגוש השמאל) – במקום לשאול את עצמה מה היא עושה לא נכון וכך גורמת למצביעים לברוח ממנה – זו התוצאה.

  ולגבי גלאון – לא אנחנו אמרנו להכניס במקומה איזה קקיון עיתונאי שיהיה יחימBביץ' הבא.

 11. מרץ וחדש משמאל כמו הבית היהודי והאיחוד הלאומי. שם זה על סרבנות לפינוי, כאן זה על שותפות יהודית-ערבית. וחוץ המגזריות: שס, יהדות התורה, וליברמן (שהוא גם כלי הניקוז לרעלים פשיסטיים לא-מגזריים), הכל מרכז אחד גדול. בפועל אין הבדל מהותי בין הליכוד, קדימה ושרידיה העשנים של העבודה. זו גם הקואליצה היחידה שאינה אובדנית או בעלת מנגנון השמדה עצמית.

 12. לא אחזור שוב על מה שאמרו קודמי על התמיכה הבלתי מסויגת במלחמות, אדבר על המסר. מה המסר של מרצ בבחירות האלה? לא מתפשרים. זה מגוחך. בשביל זה להצביע לה? אפס התייחסות למו"מ המדיני, לחברה צודקת, לכלכלה, לחינוך. אני מאוד מצטערת אבל אין בי שום חרטה על שלא הצבעתי לה, ואני מאוד שמחה שהצבעתי לחזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון. שלום. שווויון. דמוקרטיה. אלא הערכים שאני תומכת בהם. ולנוכח הגל הפשיסטי ששוטף את המדינה הזאת, ההצבעה היתה יותר ממתבקשת.

 13. יום לפני הבחירות פניתי אליהם במייל ואמרתי שעברתי דירה לאחרונה לצד השני של העיר, ומכיוון שאין ברשותי רכב ומזג האוויר צפוי להיות סוער, ביקשתי הסעה לקלפי ובחזרה. ענו לי שאחראי מטה הבחירות בעירי ייצור איתי קשר. מובן שהוא לא יצר קשר עד עכשיו, והגעתי לקלפי בדרך אחרת.
  מפלגה שלא עושה הכל כדי להביא את בוחריה לקלפי, מגיע לה לאכול אותה בגדול.

  …ולמרות הכל הצבעתי מרצ, ואינני מצטער על שהכנסתי את ניצן הורוביץ לכנסת.

 14. נראה לי ברור שמרצ הצטמקה בשביל קדימה ולא בשביל חדש, שבקושי הצביעו לה יהודים. וכמו שאמרו אחרים, ח"כ של חדש הוא שווה ערך לח"כ של מרצ, באיכות. חבל מאוד שמרצ, המפלגה הכי סבירה בעיני, קטנה כל כך, אבל קשה להאשים את מצביעי חדש.

  אולי מצביעי תימ אשמים קצת והיו יכולים להוסיף עוד איזה עשרה, עשרים אלף קולות למרצ ולהכניס את זהבה גלאון. ההחלטה שלהם גם פגומה מבחינה מוסרית כי הם העדיפו שלום עם היהודים על-פני הפסקת הכיבוש. בעיני זה בלתי נסלח, בעת כיבוש, להצביע למשהו שהוא לא הפסקת הכיבוש ומיד. אמנם תימ מתנגדת לכיבוש אבל זה בהחלט לא הדגל העיקרי שלה.

  אבל האשמה היא פחות חשובה. מרצ צריכה להשתפר, בעיקר בעניין התדמית. ברור לחלוטין שהח"כים שלה הם לא השמאלנים המנותקים והרמת אביבים שאנשים חושבים שהם. אני לא יודע איך קרה שיש להם דימוי כזה, אבל מן הסתם צריך לתקן אותו.

  ובעניין ההתנגדות למבצע בעזה, הם התנגדו לו רוב הזמן, אבל לא בתחילתו. למרות התנגדותי למבצע, הרגשתי ששוב הם מצליחים לבטא את הלבטים שלי לא רע, ושהשמאל שהם מציעים הוא שמאל מתון כמו זה שלי. אני מכיר לא מעט שמאלנים שתמכו במבצע, ולכן נראה לי שמרצ לא איבדה יותר מדי מצביעים בגלל המבצע.

 15. ליוסי ולכותבי פוסטים באתר: הרעיון של איחוד בין התנועה הירוקה לבין מרצ נשמע כמו רעיון טוב- יכול להיות שכחלק מהפקת לקחים גם יישמו אותו- בינתיים לא נותר למרצ אלא להיו חלקיק קטן באופוזיציה אבל הרי אין מה להתייאש- ממילאתוך שנה ומשהו תהיינה שוב בחירות (כנראה) .-

 16. מאוד פופולארי המנהג להכות בנופלים, למרות שאין חלקך עמם. מרצ וחד"ש גם יחד מגיעות ל- 7 מנדטים בלבד, זה פחות ממרצ בשיאה בלי חד"ש. השמאל נחלש, הפשיזם התחזק ושוב הימין גיבור על חלשים.
  זה לא נראה לך לא אסתטי? להאשים את המפסיד?

 17. אבל אין סוציאל-דמוקרטיה.ולכן הגבולות של מושג השמאל הישראלי הם יותר
  מעמדים-תרבותיים מאשר פוליטיים.כי בישראל,מה שקרוי שמאל,הוא תוצר של שני
  גורמים: כיבוש,והפרטה.השמאל קיבל את ההפרטה ,במחיר ההתנגדות לכיבוש.נוצר
  מצב שבו השמאל הופך להיות סקטור שמייצג קבוצה מצומצמת שבונה לעצמה את
  הגבול שלה בתוך החברה.אם השכבות הנמוכות לא יהיו עם השמאל,הוא לא יוכל
  לקיים את הסדר החברתי שעליו הוא חולם.העיוורון של השמאל הוא שהוא אינו
  מצליח לראות את הפוטנציאל הפוליטי העצום הקיים במעמדות הנמוכים.האליטיזם
  הזה מתבטא באי ההבנה שהמעמדות הנמוכים אינם זקוקים לשותף שיפתור להם עוול
  נקודתי,אלא לשותף לסדר החברתי שהשמאל חולם עליו.השמאל עשוי משכבה סוציו
  -אקונומית של מעמד הביניים המסודר שהחליט להתעסק בכיבוש,ולא בענייני חברה
  וכלכלה.השמאל הזה טען טענה שקרית ,שעד שלא נשתחרר מהכיבוש,אי אפשר לעשות
  הרבה עם החברה והכלכלה.השמאל הישראלי נבנה כתפיסה פוליטית המנסה להגן על
  האינטרס של שכבות הביניים,כאשר ההתנגדות לכיבוש הופכת להיות עלה התאנה של
  הבידול העצמי שלהם מהמעמדות הנמוכים.

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=293677

  דרושה מפלגה סוציאל-דמוקרטית לאור בגידתן של העבודה ומרץ/ מאת דני גוטווין.

  השמאל הוא אותו השמאל.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3624505,00.html

  השמאל אותו השמאל

  התארגנות השמאל החדשה היא תמצית ההסתגרות בתוך המחנה, ובצירוף שריוני
  העבודה אין לו מרכולת מקורית להציע .

 18. 1. קיפוח מכוער של המזרחים בתחילת שנות ה חמישים
  2. פניית עורף לסוציאליזם ומעבר לתמיכה בקפיטליזם השטני

 19. אני מסכימה לחלוטין עם דבריו של דני גוטווין ובניגוד לדבריך, אורה לב-רון, לא מדובר כלל וכלל ב'השלכת אבן' אלא בדברים כנים שבאים מתוך חשש למראה המכוער של המערכת הפוליטית שלנו- הדבר לא קשור לעמדותי האישיות. גוטווין מציין כי מרצ כנראה קצת (או הרבה) איבדה את דרכה בהתמקדות בעניינייים מדיניים-פוליטיים ובויתור על נושאים חברתיים-כלכליים – סוציאליים וזה יכול להיות הסבר בהחלט משכנע להתרסקותה, בד בבד עם תאוות נקם של חלק מבוחריה שאולי נובעת מסיבות אלו ואולי מסיבות אחרות.

 20. גם אני מסכימה עם גוטוויין, אבל יש הבדל קטן של 180 מעלות מביקורת שבאה מבפנים לזו שבאה מבחוץ. כמו בדיחה על נשים שאנחנו מספרות לעצמנו לעומת אותה בדיחה כשגבר מספר אותה..

 21. זכותך להבחין בין מי שבא 'מבפנים' ומי שבא מבחוץ- לטעמי אנחנו כולנו חלק מאותה חברה שהצביעה אתמול בקלפי.(ושיש לכל אחד ממנה זכות להצביע לכל מפלגה. אני לא רואה אותנו כ'מחנות'). מקבלת 'גוטויין'- אם כך הוא מאיית את שמו

 22. העניין הוא לא שכולנו באותה חברה וכולנו הצבענו, אלא שאת נוזפת באלו שבחרו שלא להצביע מרצ בזמן שאת בעצמך לא הצבעת עבור המפלגה.
  זו לא הביקורת שמעצבנת כמו החוצפה לנזוף באנשים שעשו הכרעה פוליטית בדיוק כמוך.

 23. רק ככה מרצ אולי תלמד איך להתנהג.
  העבודה הולכת לאופוזיציה רק בגלל שנענשה.
  מרצ תלמד לא לגמגם מחד ולדאוג לערכים חברתיים מנגד. מרצ תלמד להתחבר לעוד חלקים בעם כדי לשרוד. מרצ היא לא קישוט בכנסת – אני רוצה אותה רלוונטית. בבחירות האלו היא לא היתה רלוונטית וזה סופה.

 24. מרץ המסכנה….גם תמכה במלחמה מיותרת וגם בוכה שהיא לא רלונטית. שתבכה על עצמה ועל כל הילדים המתים.
  לפחות לנו- אלו שהצביאו חד"ש- יש מצפון נקי!

 25. החליפו שמאל בשמאל.
  מי שחיסל את השמאל אלה בעיקר אלה שהתפתו לחשוב שציפי לבני, ידידתו של ליברמן, ועם מופז, שנלר, ישראל חסון ועוד מאחוריה, היא שמאל.
  וגם מצביעי העבודה, שמאמינים, וכנראה ימשיכו להאמין, שברק הוא שמאל.
  מצביעי חד"ש לפחות שמרו על הגחלת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s