חיסול ממוקד של ערוץ 10 או סדר בבלגן

חיסול ממוקד של ערוץ 10?

קשה להתעמת עם החלטת ועדת הכלכלה של הכנסת, פרי יוזמה של גלעד ארדן, להוציא את ערוץ 10 למכרז.
האם מדובר בחיסול ממוקד של הערוץ? האם זה טוב? האם זה רע?

 האם כשערוץ 10 שולח את כל התותחים שלו לרעום בכל ערוצי התקשורת המתמסרים מרצון, הוא לא זועק את זעקת הקוזאק הנגזל?
ערוץ 10 לא עמד בהתחייבותיו הכספיות למימון המכסה הנדרשת על פי חוק של 'סוגה עלית', כמו גם שתי זכייניות ערוץ 2 המתייצבות עתה לצידו כמו צדיקות הדור, מסיבות ברורות. החזית האחידה יוצרת גם, במקביל, מצג שווא כאילו כל הצדק נמצא בצד אחד של המפה: בצד של ערוצי הטלוויזיה, שכל כך מזלזלים בצופים, אבל עתה נזקקים לתמיכתם.

ערוץ 10 ניסה, יחד עם זכיינית ערוץ 2 'רשת' , למצוא נוסחה להתמודד עם המצב על ידי יצירת איחוד בין שתיהן. אם יתאחדו, למעשה, ייעלם ערוץ 10 מן המפה ממילא.

להזכירכם, לפני כארבע שנים סגרו בישראל ערוץ: זה היה הערוץ של 'טלעד' שמנכ"לו עוזי פלד מוחה היום נגד האיחוד המלאכותי של רשת' וערוץ 10.
טלעד תרמה תרומה משמעותית לשוק הטלוויזיה בישראל, וכפי שהעיד אתמול אמנון לוי ב'תיק תקשורת' , רבים מידידיו הירושלמים מ'טלעד' נותרו מחוסרי תעסוקה עד היום.
עתה, מרגישים עובדי ערוץ 10, שלושת אלפים במספר, מאויימים. הם הפגינו אתמול ליד משרדי הרשות השנייה. הם שיגרו את יעקב אילון ואת מיקי חיימוביץ' להתראיין בערוצי התקשורת שנתנו להם במה: להם ולתשובותיהם לטענות על 'שכר הבכירים' , שלדבריהם הוא 'פינאטס' בתקציב הערוץ. כך ניסו, ללא הצלחה לטעמי, להפנות את האש לכיוונים אחרים ולרמוז 'עזבו אותנו ואת שכרנו במנוחה'.
יש משהו מקומם ביתרון שמקבל ערוץ תקשורת בהשוואה לאלפי העובדים שפוטרו מעבודתם בחדשים האחרונים, וזכו במקרה הטוב, לאיזכור קלוש בחדשות.
מצד שני, מתעוררת פה במלוא חריפותה הבעייה האמיתית של הבלגן ששורר בענף הסדרת התקשורת בישראל.
אישית, הייתי מצדדת דווקא בהתייחסות סלחנית לערוץ 10, ולו בשל העובדה שהוא משמש מקור פרנסה למשפחות רבות ובעיקר בשל תרומתו, כערוץ טרי יחסית, בתחום החדשות- ובמיוחד בשתי תכניות הדגל של האקטואליה, פרי המצאת הערוץ: התכנית של לונדון וקירשנבאום והתכנית של גיא זוהר.
האם זה נכון להוציא מהתמונה ערוץ צעיר ומבטיח?
מצד שני, קשה להתעלם מהטעם המריר שמותירה פעילות הערוץ ולוביסטיו בהפעלת סחטנות כנגד עמידה בדרישות החוק, תוך הפעלת כל התותחים שמייצגים אותו במודעות ענק בעתונות, ובשורת ראיונות וכתבות שמתייחסות, רובן ככולן, בסלחנות רבה להפרת החוק על ידי הערוץ.
וכמובן, אסור להתעלם מהעובדה שערוץ 2, שהצליח להתבסס היטב בענף וצוחק כל הדרך אל הבנק (ואל תאמינו לבכיינות על הפסדים), עדיין אינו מאויים בצעד דראסטי כמו סגירת השאלטר.

בצרפת, במגמה להציל את העתונות הכתובה החליט הנשיא ניקולא סרקוזי על שני צעדים חסרי תקדים: האחד, לתמוך בעתונות בסכומי עתק של 600 מיליון יורו והשני, לתת עיתון חינם לכל נער עד גיל 18. אנחנו לא צרפת ותמונת העתונות שלנו שונה לחלוטין: ראשית, בישראל מפת התקשורת היא מונופוליסטית להחריד, כאשר מו"ל אחד חולש על מרבית מפת התקשורת המקומית כשהוא שולח את פארותיו לכל כיוון של תחרות אפשרית: בין אם מדובר בחינמון ובין אם מדובר בעיתון כלכלי. כעבור זמן, הוא מצטרף ל'חגיגה' של הקיצוצים על אף היותו רווחי, ועולה טרמפ על האפשרות לקצץ בשכר ולפטר עובדים.
בענף הטלוויזיה, הודרו חלקית רגלי המו"לים הגדולים של העיתונות מהתחרות, לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים דרש כי יוותרו על בעלויותיהם בערוץ 2, אבל בעלויות ב'הוט' מכניסות אותם למפת האינטרסים גם בענף הטלוויזיה, לדוגמא, בסוגייה של החדרת פרסומות, בדלת האחורית, לשידורי הטלוויזיה הרב-ערוצית (כבלים ולוויין).
בעוד שבועיים בחירות. הרגולטור יתחלף, ועד שהרגולטור החדש ילמד את הנושא, ימשיכו בעלי ההון לשחק את המשחק של המסכנים המפסידים. אחר כך, תהיינה שוב בחירות.
ועל אף הכל, אני מקווה שערוץ 10 לא ייסגר ושיצליח לתת 'פייט' אמיתי למתחרותיו מערוץ 2 . אם יצליח, זה יהיה לטובת כולנו.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

6 תגובות על ״חיסול ממוקד של ערוץ 10 או סדר בבלגן״

 1. ערוץ 10 הגדיר את דרכו מההתחלה כערוץ אלטרנטיבי לערוץ 2, כערוץ איכותי.
  כאדם שהציע להם בשעתו רעיון איכותי והגיע עד למשרדיהם על פי הזמנתם, נאמר לי ש"אין להם תקציב" למרות שהרעיון שלי היה מעולה בעיניהם.
  מאז עד היום חלה הדרדרות בתכנים של ערוץ 10 והמלחמה עם ערוץ 2 רק פגעה ביעדים שהציב לכאורה בתחילת הדרך. אין שום סיבה בעולם שאם ליוצרים כמוני לא אפשרו לעבוד ולתרום את חלקם בבנייה של ערוץ איכותי, תהיה להם אפשרות להמשיך למרוח עוד ערוץ מסחרי כושל ומלא פרסומות
  הם נכשלו, חוץ מלונדון וקירשנבאום הותיקים, כישלון נורא. הם היו צריכים לדאוג מראש לפרצוף של הערוץ שלהם, לחשוב מראש הלאה, ולא לילל עכשיו בדמעות התנין מיקי השדרנית שמרוויחה שם מאה אלף שקל לחודש. במקביל, מוכרחים לסגור גם גם ערוץ 2 שהזנה את המוח של הישראלים והפך
  את התרבות בישראל לבושה,גועל נפש אחד גדול.

 2. לאורי, היי
  אכן מעבר לתכניות האקטואליה, הערוץ הזה מאכזב, אבל אותי מפחידה יותר החלופה שכל התקשורת שלנו תהייה 'רק קשת' שמתייחסת לצופים בזלזול מזעזע. הרשות השנייה לא ממלאת את תפקידה ומאפשרת לערוצים המסחריים, כולם כאחד, לרמוס ברגל בוטה את החוק (למשל, בעניין כמות פרסומות, ווליום בפרסומות שמהווה מטרד אמיתי) ועוד. חבל לי שיוצרים כמוך ואחרים שמסוגלים לתרום לטלוויזיה איכותית יותר לא מוצאים את מקומם שם ובעניין הזה- הרגולטור צריך להתערב בצורה הרבה יותר משמעותית ולא כפי שנטען בטוקבקים קודמים ש'זה עסק פרטי' והם יכולים לעשות מה שהם רוצים

 3. אם אנשים היו יודעים מה נעשה מאחורי הקלעים של ההפקות לטלוויזיה, עם הרמה הנמוכה של האנשים שם
  והשנאה שלהם לכל מה שקוראים לו "תרבות איכותית" שזה מילת גנאי שגורמת להם לצחוק בפרעות או להסתכל עליך בהבעת גועל, או במקרה הטוב לרחם עליך בעיני עגל משמע יו תראו את האליטיסט הזה שבא להגיד לנו איזה טלוויזיה לעשות, אני לא כותב את הדברים האלה פה סתם,
  מי שלא ראה כמוני מפיקים ציניים לא מבין בכלל במה מדובר. אי אפשר להאמין לאף מילה של אף אחד כולל גם לא לטלנטים שמתפקדים על תקן בובות והרבה מאוד לכלוך שאי אפשר אפילו לספר עליו מרוב גועל. אז למי שנדמה שהטלוויזיה נראית ככה סתם, לא מבין מה נמצא מאחורנית, איזה אנשים דוחים יושבים שם, הכל קשרים אישיים ברמה של עסק לכל דבר, לא אכפת לאף אחד שם כלום, הכל כוחנות מבחילה, ואני חוזר ואומר לבטל מיידית את שני הערוצים המסחריים שהזנו את המוח הישראלי
  ולתת כוח לערוץ 1 להגדיל שם את התוכניות איכות ולתת את זה לציבור הישראלי, מי שרוצה לראות פרסומות ופורנו שיסתכל בערוצים הטורקיים .

 4. ניחא החלק הראשון של דבריך, זה המבקש גישה יותר פלורליסטית ותרבותית, אבל הסיפא מוכיחה שקורצת מאותם החומרים של אלה שאתה מתלונן עליהם: קומיסר המבין טוב יותר מכולם איך העסק צריך להתנהל וללא כל הנמקה ראויה מבטל כל דבר אחר.

 5. לגברת תעשיה, אם לא הבנת את החלק השני של דבריי סימן שאת לא רוצה להבין, העובדות הן כפי שציינתי, והאמת קשה וכואבת, כמו גם עודף הורמונים של כלומניקיות כמוך שמגיעות לטלוויזיה דרך הספות של הבוסים שלך!!!!! חפשי לבדוק את האשמה בך ובבוסים שלך, ולא באנשים יוצרים שהציעו לטלוויזיה תוכן איכותי ונזרקו משם .

  תנו להגיד את האמת די לגועל נפש!!!!!

 6. ערוץ 10 לא עומדת בהסכם והיא לא שונה מכל גוף /מוסד אחר שלא עומד בקריטריונים/חוק וצריך לסגור אותו ללא קשר לזה שהוא מבטיח וכו'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s