הכיעור של המלחמה (בתקשורת) ואבי ניר המלך

במסגרת הפסקת האש, הכיעור של המלחמה (בין אמצעי התקשורת) יוצא החוצה.

אז ככה.
• כל העיתונים, מלבד 'הארץ' מבשרים היום על קיצוצי שכר ופיטורין ב'הארץ'.

• מעריב מאשים את 'הארץ' בניסיון לחיסול ממוקד של העיתון וכורך את האשמותיו בשורת רשימות שפורסמו ב'הארץ' ובעיקר ב'דה מרקר' בדבר קריסה כביכול של מעריב.

• מו"ל 'הארץ' עמוס שוקן מאשים את 'גלובס' ו'מעריב' כי עשו יד אחת נגד עיתונו.

• יו"ר 'מקאן אריקסון' אילן שילוח מתנבא כי ערוץ 10 ייסגר עד סוף מארס.

• 'רשת' בערוץ 2 וערוץ 10 הכריזו על החלטתם להתאחד.

• אילן שילוח כורך את נבואתו השחורה בטענה כי' גנבו לטלוויזיה את האור בקצה המנהרה'. הנבואה הזו אמורה לשכנע את הממונה על ההגבלים העסקיים לאשר את איחוד רשת ו- 10 ולחסל את התחרות כביכול בענף הטלוויזיה.

• בינתיים, 'ידיעות אחרונות' מנצל את ההזדמנות ויחד עם 'גלובס' 'מעריב' ו'הארץ' מקצץ בשכר ומפטר עיתונאים.

• איגוד השיווק הישראלי בחר במנכ"ל קשת בערוץ 2 אבי ניר כאיש השיווק של השנה, תודות לכך שניר 'הוביל את מהפכת הריאליטי'. איזה יופי.

• בכירי מגישי החדשות בערוץ 2 ובערוץ 10 בישרו אתמול לאומה על מקבלי השכר הגבוה ביותר במשק. 'שכר מהקופה הציבורית', הם הדגישו ולא מיצמצו כשציינו כי מנהל בית חולים מרוויח בממוצע 54,500 ₪ לחודש, שזה פחות ממחצית משכרם הממוצע של מגישי החדשות. טוב, מה זה מגיש חדשות לעומת מנהל בית חולים?

ומה המסקנה מכל זה?

אבי ניר המלך. תמשיכו להאכיל את עם ישראל בתכניות ריאליטי ירודות.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

7 תגובות על ״הכיעור של המלחמה (בתקשורת) ואבי ניר המלך״

 1. מטריד בעיני הנפח שתופסת התקשורת הטלוויזיונית; אפילו העיתונות הכתובה הצרופה באינטרנט כבר אינה מספקת ומרבית האתרים מוסיפים קטעי וידיאו. בעניין הריאליטי; בדיוק כתבתי משהו בעניין בהקשר למלחמה- המקרה של ד"ר עייש, שהשמעת זעקותיו בשידור חי נוכח שלושת בנותיו המתות, נראו לי כאקט טלוויזיוני מחריד ואני אעז לומר, אף פופוליסטי. אם זה מעניין אותך, את מוזמנת לקרוא פוסט קצר שכתבתי.

 2. היי
  קראתי את רשימתך- ויתרה מכך, קראתי את התגובות. נראה לי שרוב המגיבים התמקדו בסבל של ד"ר אל עייש שכולנו הזדהינו איתו וכאבנו את כאבו הגדול, ולא בנקודה העקרונית שבה התקשורת החדשותית הופכת לפורנוגרפיה. אם בעבר היו קודים אתיים מסויימים שמנעו חדירה בוטה לרשות הפרט ברגעיו הקשים ביותר, הרי אלה הולכים ונמחקים. באותה מידה שבה שלומי אלדר העלה את הד"ר לשידור, הוא היה יכול להחלץ ולעזור לו ולהביא לאחר מכן קטע ערוך ומוקלט, אבל הקטע הזה לא היה מייצר את אותו רייטינג- ולצערי, אי אפשר שלא לחשוד בערוצי הטלוויזיה ובאמצעי התקשורת שזה הדבר העיקרי שמדריך אותם: אל הרייטינג.

 3. שכרו של מגיש טלויזיה בערוץ מסחרי אינו מגיע מכיסך או מכיסו של משלם המיסים ולכן איננו מעניינך. שכרו של מנהל בי"ח ציבורי מגיע מכיסו של משלם המיסים ולכן הוא כן מעניינו. דווקא בתור מי שעוסקת בתקשורת את כבר אמורה לדעת גם את זה וגם את העובדה שמגישי מהדורות אינם כותבים את הטקסטים של עצמם, אינם מחליטים איזו ידיעה תיכנס ואיזו לא, ולכן אין שמץ/בדל/קמצוץ של הגיון בצקצקת שלך על ההפרש בין שכרם של המגישים לשכרו של מי שהם מדווחים עליו.

 4. לינוי
  צקצקת? הערוצים המסחריים עדיין נמצאים תחת רגולציה וגם אם מי שמממן אותם הם המפרסמים, את ודאי מודעת היטב לכך שחלק נכבד מהכנסותיהם בא מכיסי ומכיסך- למשל, בצורת אס.אם.אסים שהציבור שולח לתכניות הריאליטיועוד שורת הטבות שערוצים אלה מקבלים ונלחמים בחרוף נפש על השגתם. שנית, יש גם מראית עין של יושרה ואינטגריטי ונכונותך להגן בחירוף נפש על שכר של למעלה ממאה אלף ש"ח לחודש (ליתר דיוק 130,000-150,000 ש"ח לאנשים שכפי שציינת בצדק, אפילו לא מנסחים את תוכן החדשות שהם קוראים ראויה לציון. העובדה שלא הם כתבו את תוכן החדשות עדיין לא מעמידה אותם מעל לחדשות ומעל למציאות הכלכלית שבה אנו חיים. חוץ מזה, היה יפה אם היית מזדהה

 5. אם קנית קוטג' ושטראוס מפרסמת בערוץ 10, הרי שמיקי ויעקוב צריכים לעמוד בתנאי השכר שאת חושבת שראויים כדי להחזיר לך את כספי הקוטג' שלך?!? אם הייתה בך כל כך מעט תבונה לשלוח הודעת אס.אם.אס כדי להשפיע על בחירת הזוג המנצח ב"היפה והחנון" את רוצה לוודא שהשקל שלך הלך למקום הנכון? אורה, את לא מבינה שזאת בדיוק התועלת והנזק בתקשורת שאינך מממנת באמת מכיסך? (כלומר כלי תקשורת שאינו ציבורי או כלי תקשורת שאינך רוכשת בו מנוי).האם את מצקצקת גם מול שכרו של ביל גייטס כי רכשת ווינדואוז?!?

 6. לינוי
  נראה לי שאת מפספסת: ההשוואה עם מחיר הקוטג' לא שייכת לעניין. הערוצים המסחריים- 2 ו-10 הוקמו במטרה להגביר את התחרות בענף התקשורת. הם זכו במכרזים להפעלת הערוצים שמלכתחילה היה ברור שהם עומדים להניב רווחים נאים מאוד. הערוצים האלה מתבכיינים עכשיו מול הממשלה ולא חדלים לבקש הקלות בתנאי המכרז בטענה שאינם מרוויחים וזה שקר גס. אם הם מפסידים כל כך הרבה, מן הראוי היה שקודם כל יעשו בדק בית- גם בשכר הסלב'ס ויחסכו שם במקום לבכות על מר גורלם. הם קיבלו תרנגולת שמטילה ביצי זהב והם צריכים לשלם תמלוגים לממשלה (שזה כן הכסף שלנו, למשל- אם את רוצה אילוסטרציה, עבור המבחנות של בדיקות הדם של שני הילדים החולים שנערכת עבורם התרמה ציבורית כי לממשלה אין כסף. לכן, זה כן נוגע לכיס של כולנו- כי הערוצים הללו לא רוצים לשלם את התמלוגים. אני מקווה שעכשיו הסברתי את עצמי-

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s