הבדיחה היא עלי: או על אבטלה בעיני התקשורת

והבדיחה היא עלי, או על אבטלה ומכות אחרות. 
 And the joke was ( is) on me

מוזר ותמוה בעיני כיצד מפספסים כל עיתונאי הכלכלה, אלה המסקרים נושאי רווחה ומזוהים עם תפיסת עולם סוציאליסטית, את הנתון המופרך שמתפרסם, מדי חודש בחודשו על ידי המוסד לביטוח לאומי: נתוני האבטלה.
הם עוטים ארשת נוגה כשהם מדווחים לנו, כפי שדיווחו אתמול, על עלייה בנתוני האבטלה, ומנגד, מבשרים לאומה בהנאה על שינוי לטובה שלא היה בתמונת המצב. 

מעולם לא נתקלתי בניסיון שלהם לחצות את הנתון היבש המוגש להם על טס כסף ולבחון מה קורה ב-א-מ-ת בנושא האבטלה. העבודה העיתונאית בתחום הזה קצת מזכירה לי את ה'סקופים' שכל כולם פרי עבודה של הצלמים הפלשתינאים של 'בצלם'. צילומים, שרק לאחר הקרנתם ברבים ורק לאחר שעוררו את השערורייה הרצוייה, מתבררים פרטיהם לאמיתם.

אבל, מה אני מדברת. נושא האבטלה הרבה פחות סקסי.

נתוני האבטלה של המוסד לביטוח לאומי נשענים על התייצבות של אנשים בלשכות התעסוקה, במטרה לחפש עבודה ובעיקר, על מנת לקבל מענק אבטלה, אלא שתקופת קבלת מענק אבטלה מוגבלת עד שבעה חודשים.
מה עושה אדם שלא הציעו לו עבודה במהלך שבעה חודשים ושמיצה את כל זכויותיו בגין אבטלה? נכון, נשאר בבית ובמקרה הטוב, מנסה לחפש עבודה בכוחות עצמו, או, כמוני, כותב פרילאנס לפה ולשם.

להערכתי, לקבוצה הזו מצטרפים עוד אלפי אנשים ויותר שבמהלך השנים האחרונות הגיעו ללשכות העבודה מלאי תקווה ועזוז, עד לרגע שבו אמר להם פקיד ההשמה כי במקצועם, ובודאי בגילם, אין מה להציע להם. שלא יטריחו את עצמם להתייצב בלשכה. פעם בחודש, לעבור ליד המכונה האלקטרונית ולהעביר את האצבע. מספיק.
אלפי האנשים האלה, ולהערכתי למעלה מזה, מפסיקים להתייצב בלשכה, אבל הם מובטלים.
מי סופר אותם?
לפני מספר חודשים ערך גלובס סקר גולשים. הסקר העלה כי בכירים שמחפשים עבודה, מוטב שיפנו לחברים ולבעלי קשרים. כך סברו כמעט 80% ממשתתפי הסקר. 16% חשבו שכדאי לפנות לחברות השמה לבכירים ועוד 4% מצאו כי הפתרון הטוב ביותר הוא לפנות לסוכן או למנהל קריירה. לשכת התעסוקה היא 'אאוט' לגמרי לגבי שכבת מועסקים/מובטלים זו, שכאמור, מגיעה ללשכה רק כדי לחצות את הגשר ולקבל דמי אבטלה. אז הם נרשמים חצי שנה בלשכה. אחר כך, לדידה של מדינת ישראל, הם מתאיידים וחסל.
לכן, הפרסומים אתמול על עלייה בנתוני האבטלה מדאיגים במיוחד. הם מלמדים שעוד אנשים רבים הצטרפו למעגל לאחרונה.
התחזית שמא יעלו נתוני האבטלה ל- 8% בשנת 2009, מצחיקה. המספר הזה עבר מזמן את ה- 8%. אבל, מה זה איכפת ל'מדינת ישראל' שבה, פקידי האוצר שוקלים נתוני אבטלה במונחים של כסף- ובוחנים כמה הם עולים למדינה, המובטלים המעיקים האלה?
ניסיתי, במסגרת תחקיר, לברר נתונים בנושא. לא הופתעתי לגלות שהאנשים האלה 'אינם ברשומות'. איש אינו עוקב אחריהם (אלא אם רוצים לגבות מהם דמי ביטוח לאומי או מס הכנסה) . פקידה בשרות התעסוקה ששוחחתי עימה סיפרה שהמצב הרבה יותר חמור מהתיאור שהבאתי כאן. 'אין לנו מה להציע לאנשים שמתקרבים לגיל חמישים. המון אנשים יושבים בבית. הנתונים שמתפרסמים הם בפירוש רק קצה הקרחון" היא סיפרה.
ולמה הבדיחה היא עלי ? טוב, אני בטוחה שרבים יצטרפו אלי.

מאת: ora21

אורה עריף כץ. עתונאית, כותבת, ספרנית. עוסקת בחקר תרבות, תקשורת ועולם ההשקעות

3 תגובות על ״הבדיחה היא עלי: או על אבטלה בעיני התקשורת״

 1. וההגדרות.
  למשל: אדם העובד שעה בשבוע,כבר אינו נחשב מובטל ,והוא יורד ממצבת האבטלה.אז יש העובדים שעות ספורות בשבוע.יש העובדים 10-15 שעות שבועיות בשבוע,(בהתאם לצרכי המעסיק.המעסיק קורא לעובד רק כאשר הוא זקוק לו.פר שעה),ומשתכרים פחות משכר המינימום,או שכר מינימום במקרה ה"טוב".
  דוגמא למשחק נוסף המשפר את הנתונים, הוא המשחק של הדלת המסתובבת של עבודת הקבלן, אשר כל 8 חודשים פולטת את העובד לשוק, ומכניסה עובד חדש, רק כדי לפלוט אותו אחרי 8 חודשים,ולקלוט חדש, וכן הלאה.

  http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/739/980.html

  נתוני האבטלה מציירים תמונה
  שגויה". כך אומר ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, בתגובה לירידה באבטלה ברבעון הראשון. "בישראל הייתה ועדיין קיימת בעיית תעסוקה קשה". אל לנו להתבשם מנתוני האבטלה, שכן הם מציירים תמונה שגויה של המציאות", כך אומר ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, בתגובה לנתוני הלמ"ס על שיעור האבטלה במשק ברבעון הראשון של שנת 2008. אנשים עובדים עבודות חלקיות,בשכר רעב.

  http://news.walla.co.il/?w=//1211449

  נתוני
  האבטלה: "יותר עבדים, מאשר עובדים" שליש מהציבור עדיין חי בעוני, ו-70% מהמועסקים לא מגיעים לשכר הממוצע", מגיב פרופ` יוסי יונה ממכון ון-ליר .

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1045343.html

  תחזית הביטוח הלאומי לשנת 2009: רק רבע ממחוסרי העבודה יהיו זכאים לדמי אבטלה.

  "החמרת התנאים לקבלת דמי אבטלה גרמה לירידה של 50% מאז 2002 במספר הזכאים."

  לא פלא שנתוני האבטלה יורדים.

  לפי תחזית הביטוח הלאומי לשנת 2009, רק רבע מהמובטלים שיהיו, יעמדו בקריטריונים לקבלת דמי אבטלה.הקריטריונים הוחמרו בשנים 2002-2003 ע"י ביבי.לפי הקריטריונים החדשים ,זכאים לדמי אבטלה רק מי שהיו עובדים קבועים .במשק כיום מועסקים הרבה מאוד אנשים כעובדים זמניים.(בגלל הפירמה הזו הנקראת מדינת ישראל,שהיא המעסיק הגדול ביותר של עובדי כח אדם זמניים ) כל מי שלא עבד 300 ימים מתוך 547 יום(שנה וחצי), לא יעמוד בתנאים לקבלת דמי אבטלה.כרגיל ,המדינה מתנערת מאזרחיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s